Pondelok 17. decembra. Meniny má Kornélia

Denný výhľad: Európske banky v strede pozornosti

V budúcom týždni budú v strede pozornosti banky, pretože v nedeľu večer sa očakáva ďalšie zverejnenie požiadaviek na kapitálovú primeranosť stanovených pravidlami Basel III.

Čo sa deje?

Očakávame, že európske akciové trhy budú dnes ráno otvárať na úrovniach asi o 0,3 % nižších. Dnešným najvýznamnejším ťahúňom akciových trhov bude nepochybne očakávanie zverejnenia nového znenia požiadaviek na kapitálovú primeranosť podľa pravidiel Basel III, s ktorým sa zoznámime v nedeľu večer. V súčasnej dobe je požiadavka na kapitálovú primeranosť Tier1 na úrovni 8 % a očakávanie sa pohybuje v rozmedzí 10-16 %. Trhy nepochybne neočakávajú výsledok vo výške 16 %, pretože v takom prípade by akcie európskych bánk neposilňovali, ako tomu bolo včera. Skôr sa zdá, že konsenzus trhu sa pohybuje okolo 10-11 %. Nech už bude výsledok akýkoľvek, akcie finančných spoločnosti budú dnes, a s najväčšou pravdepodobnosťou aj najbližší pondelok, hýbateľmi akciového trhu.

 

piatok

hlavné udalosti    

GMT

Udalosť

Konsenzus

Predošlá úroveň

07:30

Švédsko: Priemyselná výroba (m-m) (JÚL)

0,7 %

1,1 %

08:00

Nórsko: Index spotrebiteľských cien (mm) (AUGUST)

-0,2 %

-0,5 %

08:00

Nórsko: Index spotrebiteľských cien (mm) (AUGUST)

-0,1 %

-0,6 %

08:30

Veľká Británia: Index výrobných cien – výstup (mm) (AUGUST)

0,1 %

0,1 %

11:00

Kanada: Zmena zamestnanosti (AUGUST, v tis.)

30,0

-9,3

11:00

Kanada: Miera nezamestnanosti (AUGUST)

8,0 %

8,0 %

14:00

Veľkoobchodné zásoby (m-m) (JÚL)

0,4 %

0,1 %

Situácia na trhu

Na prvom mieste v dnešnom kalendári sú údaje o kanadskej zamestnanosti a bude zaujímavé sledovať, či bude po prekvapivom poklese zamestnanosti minulý mesiac dosiahnutý odhad konsenzu vo výške 30 000. Táto správa tiež priniesla údaje ukazujúce na masívny zvrat v počte pracovných miest na plný úväzok, išlo ale len o jednorazovú zmenu? Očakávame, že kanadská ekonomika spomalí, ako aj potvrdzujú hlavné ekonomické ukazovatele OECD, ktoré sa obrátili a majú teraz klesajúci trend.

Obchodný deficit USA sa v júli znížil na 42,8 mld. USD z 49,8 mld. USD v júni, čo pravdepodobne pomôže rastu HDP v treťom štvrťroku. Ak augustové a septembrové údaje neprinesú veľké nárasty deficitu, mohol by vplyv obchodného deficitu byť minimálny (alebo by to mohol byť dokonca prebytok). To by bolo určite vítanou vzpruhou pre tých, ktorí stále počítajú s oživením. Obchodný deficit ukrojili v druhom štvrťroku z rastu HDP -3,37 % (čo znamená ročný rast HDP o 1,6 %).

Počet Američanov poberajúcich dávky v nezamestnanosti minulý týždeň podstatne klesol na 451 000; to je týždenný pokles o 27 000 a teraz sme o 53 000 pod nedávnym rekordom vo výške 504 000. Neprepadajte ale predčasnému nadšeniu. Americké ministerstvo práce (Department of Labor, DOL) priznalo, že deväť štátov vzhľadom na pondelkový sviatok práce údaje neposkytlo, a preto sa počet žiadostí o podporu v nezamestnanosti predložených v týchto deviatich štátoch iba odhaduje. Kalifornia a Virginia vykonali svoje vlastné odhady, zatiaľ čo DOL prebralo odhad žiadostí u zvyšných siedmich štátov. Inými slovami, počkajte si na údaje z budúceho týždňa. Zaujímavé údaje o žiadostiach, pokiaľ ide o počet pracovných miest mimo poľnohospodárstva, čakáme rovnako až za ďalšie dva týždne.

Bank of England ponechala svoju hlavnú sadzbu bez zmeny na 0,50 % a taktiež cieľová hodnota nákupu aktív zostala na 200 mld. GBP. Zápisnica zo zasadnutia banky bude zverejnená 22. septembra a mohla by ponúknuť väčšiu podporu prípadnému ďalšiemu kolu kvantitatívneho uvoľňovania. Odhady HDP pripravované britským Národným ústavom ekonomického a sociálneho výskumu (National Institute of Economic and Social Research) v súčasnosti predpokladajú v 3. štvrťroku nárast o 0,7 % oproti 1,3 % dosiahnutým v 2. štvrťrok, a sú teda v súlade s našou predpoveďou očakávajúcou spomalenie rastu. Na rozdiel od väčšiny západných krajín bojuje Veľká Británia s (relatívne) vysokou infláciou a to môže fungovať ako faktor odradzujúci od ďalšieho kvantitatívneho uvoľňovania do doby, než sa ekonomika s konečnou platnosťou dostane do pomalšieho tempa (člen bankovej rady BoE A. Sentence navrhoval počas posledných troch zasadnutí zvýšenie úrokovej sadzby o 25 bázických bodov). Argumentom, že možno v 3. štvrťroku očakávať slabší rast HDP, dodáva na váhe aj obchodný deficit, ktorý v júli výrazne vzrástol na 4 916 GBP. Júnové hore revidované odhady pritom predpokladali 3 932 GBP (pôvodne 3 260 GBP). To sa negatívne podpíše na britskom HDP za 2. aj 3. štvrťrok. 

Akcie: Pohľad zblízka

Akciové trhy stále ešte na medzidennej báze predvídajú očakávané makroekonomické údaje. Jednoznačne neprevláda žiadny trend a obchoduje sa v uzavretom rozpätí. Túto nedeľu budú zverejnené požiadavky na kapitálovú primeranosť stanovené pravidlami Basel III, čo sa nepochybne v krátkodobom i dlhodobom výhľade výrazne prejaví na akciách predovšetkým finančných spoločností. Konsenzus trhu v tomto ohľade predpokladá 10-11 % a bez ohľadu na to, aký bude konkrétny výsledok, budú finančné tituly veľmi volatilné. Hlavnou témou pritom nie sú ani tak konkrétne požiadavky, ktoré budú zverejnené v nedeľu, ako zdôvodnenie ich konečnej podoby. Ak budú požiadavky na kapitálovú primeranosť Tier1 a Tier2 nastavené umelo príliš nízko, alebo ak bude obdobie stanovené pre ich implementáciu neobvykle dlhé, bude to jasná známka toho, že Bazilejský výbor pre bankový dohľad je veľmi nervózny ohľadom stavu európskeho finančného sektora. Ak na druhej strane budú požiadavky vnímané ako príliš prísne, ovládne trhy strach, že sa takéto požiadavky stanú brzdou ďalšieho rastu. Či už to dopadne akokoľvek, dôležité budú aj dlhodobé následky. V každom prípade však uverejnenie požiadaviek nezmení bočný trend, ktorý v súčasnosti na akciových trhoch zažívame. Takáto zmena by si vyžadovala jasnejší výhľad, pokiaľ ide o ďalší smer, ktorým sa ekonomika vydá, a väčšina investorov podľa nášho názoru príliš skoro hodila za hlavu obavy týkajúce sa možných ekonomických problémov v budúcnosti. 

Vývoj ekonomických ukazovateľov

Konsenzus

Aktuálna úroveň

Predošlá úroveň

Revidovaná úroveň

Švédsko: index spotrebiteľských cien (mm) (AUGUST)

0,1 %

0,0 %

-0,3 %

 

Veľká Británia: obchodná bilancia (JÚL, v mil)

-3300 GBP

-4916 GBP

-3260 GBP

-3932 GBP

Veľká Británia: cieľová hodnota nákupu aktív Bank of England (mld)

200

200

200

 

Veľká Británia: hlavná sadzba Bank of England

0,50 %

0,50 %

0,50 %

 

Kanada: začatá výstavba (AUGUST, v tis.)

185,0

183,3

189,1

188,9

USA: obchodná bilancia (JÚL, v mld)

-47,0 USD

-42,8 USD

-47,7 USD

– 49,8 USD

USA: Nové hlásenia nezamestnaných (4. sept, v tis.)

470

451

472

478

USA: Nové hlásenia nezamestnaných (28. sept, v tis.)

4450

4478

4456

4480

Japonsko: HDP nárast oproti predchádzajúcemu štvrťroku v prepočte na rok (2. štvrťrok, konečný údaj)

1,5 %

1,5 %

0,4 %

 

Japonsko: index cien domácich výrobcov (CGPI) (mm) (AUGUST)

-0,1 %

0,0 %

-0,1 %

 

Zdroj: Mads Koefoed , stratég trhov, Saxo Bank, Christian T. Blaabjerg , hlavný stratég trhov, Saxo Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *