Pondelok 15. októbra. Meniny má Terézia

Denný výhľad EURUSD

V noci sa akciové trhy pokúšali o rast a väčšina indexov bude zatvárať v „slabo“ zelených číslach. Videli sme tu tak náznaky ochoty podstupovať riziko. Avšak devízový trh túto skutočnosť nie celkom odzrkadľoval.

A to napriek tomu, že sme tu mali vyhlásenia viacerých čelných predstaviteľov eurozóny o tom ako veria euru  (Juncker- predseda EcoFinu, Lagardová-francúzska ministerka financií) a o tom, že dodatočné fiškálne úsporné opatrenia nepribrzdia už aj tak nateraz veľmi krehkú obnovu ekonomiky eurozóny. Trh sa k týmto vyhláseniam staval veľmi rezervovane a euro preferoval vypredávať. Navyše poriadny rozruch a útek od rizika  spôsobilo hlasovanie US senátu, ktorý zaviazal US ministerstvo financií aby hlasovali v MMF proti poskytnutiu pôžičiek krajinám, u ktorých existuje veľká pravdepodobnosť ich nesplatenia. Dolárový index sa tak vracia do Európy so ziskom 0,1%.

Politika a boj o moc boli vždy nadradené logike veci a slobodnému trhu!

Hoci možno posledný prepad eura označiť za relatívne priaznivý pre niektoré najmä slabšie krajiny eurozóny (podpora exportu) celkovo tento eurový pád na kolená nie je dlhodobým riešením a už vôbec nie všeliekom ako obnoviť konkurencieschopnosť eurozóny ako takej. Navyše aktuálny pád eura je do podstatnej miery spojený so stratou dôvery v túto menovú jednotku a s hrozbou rozpadu eurozóny (hoci nateraz to objektívne povedané nehrozí, lebo politici urobia všetko preto, aby si nemuseli priznať chybu a budú zachraňovať euro za akúkoľvek cenu- pravdepodobne aj za cenu, ktorá prevýši prínosy jej zachovania).

Menová únia v Európe bol v prvom rade politický experiment, a kým existuje politická vôľa na zachovanie tohto experimentu tak bude existovať, aj keď bude viac ekonomikám škodiť ako pomáhať. Trhy si túto skutočnosť začínajú uvedomovať, euru tak okamžitý zánik nehrozí (čo bolo motívom posledného kola výpredaja – a čo by mohlo zároveň znamenať, že predajné tlaky nateraz budú tlmené), avšak ak prežije, bude pri takomto stave ekonomiky, neochote robiť zmeny na zvýšenie konkurencieschopnosti a výrazného poklesu zásahu štátu do trhu, len slabou „banánovou“ menou.

Intradenný pohľad

Skutočnosť, že sme včera počas celého dopoludnia a následne ani počas NY obrátky nevideli opätovný atak na včerajšie ranné minimá (1,2235) naznačuje, že je potrebné byť ostražitý a že s pohybom nadol to nebude až tak ľahké (aj keď je nateraz všeobecne preferovaný). Najmä keď sa viacero technických indikátorov naznačuje, že pár je ťažko“ prepredaný. Na druhej strane odraz páru bol zastavený Fibo levelom 23,6% (prepadu májové maximá-minimá) na 1,2437, čo naznačuje, že chuť posúvať kurz ďalej vyššie nie je a naopak mohlo by to otvoriť cestu k ďalšiemu prepadu pod včerajšie minimá na 1,2235.

Každopádne dnes v úvode obrátky očakávame skôr tlaky na retest včerajších maxím (na 1,2415) s možným predĺžením práve k 1,2435/40, ktorého zdolanie otvára cestu až nad 1,25. Predovšetkým pod vplyvom očakávania konečne jasného slnečného dňa na akciových trhoch v Európe bez výraznejších turbulencií a možného výberu ziskov z rekordne veľkých krátkych eurových pozícií. Ak sa však výskok nad 1,2435/40 opäť raz nepodarí, bude jasnejšie, že medvede majú na vrch a dokážu svoje pozície brániť aj v čase poklesu averzie voči riziku.

Zdroj: Stanislav Panis, CI Komodity.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *