Pondelok 17. decembra. Meniny má Kornélia

Denný výhľad: Fed zmierňuje očakávania ohľadom QE2, kým BoE sa naň pripravuje

Správanie cien okolo úrovne 1130 pri indexe S P500 ukazuje na silné vzostupné momentum. Nasledujúca zastávka by mala byť okolo 1150. Fed sa snaží zmierniť očakávania ohľadom rozhodnutia o začatí ďalšieho kvantitatívneho uvoľňovania (QE2) na svojom zasadnutí 3. novembra; predstaviteľ Bank of England A. Posen medzitým stupňuje rétoriku.

Čo sa deje?

Európske akciové trhy dnes pravdepodobne otvoria približne o 0,2 % vyššie, pretože sme sa na konci včerajšej americkej seansy dočkali ich prudkého návratu. K vzostupu prispeli jednoznačne tiež špekulácie, že Fed k záchrane ekonomiky nakúpi ďalšie dlhopisy. Včera boli taktiež oznámené hospodárske výsledky menej známej spoločnosti Walgreen. Tá je však najväčším americkým reťazcom lekární a tento údaj povzbudil akcie zdravotníckeho sektora. Tieto výsledky sú dôležité najmä v súčasnej dobe, keď panuje značná neistota pokiaľ ide o vyhliadky ekonomiky.

streda

hlavné udalosti       

GMT

Udalosti

Saxo Bank

Konsenzus

Predtým

07:15

Švédsko: Spotrebiteľská dôvera (september)

 

24,0

25,2

08:30

VB: Schválené hypotekárne úvery (august)

 

47,0 tis.

48,7 tis.

09:00

ES: Indikátor podnikateľskej klímy * (september)

 

0,58

0,61

09:00

ES: Spotrebiteľská dôvera * (september, konečná)

 

-11

-11

09:30

Švajčiarsko: predstihový indikátor KOF (september)

 

2,11

2,18

12:30

Kanada: Ceny priemyselných výrobkov (m-m) (august)

 

0,2 %

0,1 %

14:15

Vystúpenie N. Kocherlakoty (Fed) v Londýne

     

16:30

Vystúpenie Ch Plossera (Fed) k stavu ekonomiky

     

17:15

Vystúpenie E. Rosengrena (Fed) v New Yorku

     

Trhy v prehľade

Počas dneška, ktorý je z hľadiska ekonomických ukazovateľov pomerne pokojný, budú zverejnené údaje o schválených hypotekárnych úveroch vo Veľkej Británii, údaje o dôvere spotrebiteľov v eurozóne a švajčiarsky predstihový indikátor. V najbližších dvoch dňoch bude kalendár živší – vrcholom bude piatkové zverejnenie indexu aktivity v spracovateľskom sektore ISM.

Noc nám priniesla zaujímavé čísla z Ázie. Japonský prieskum Tankan ponúkol zmiešané výsledky. Kým ako výrobcovia (8 oproti predchádzajúcej 1) a nevýrobcovia (2 oproti predchádzajúcim -5) odpovedajú, že aktivita sa zvyšuje, výhľad sa podľa oboch skupín zhoršuje (-1 a -2). Čínsky index nákupných manažérov v spracovateľskom sektore (HSBC) sa zvýšil už druhýkrát zase sebou, tentoraz z 51,9 na 52,9.

Národný úrad pre ekonomický výskum (NBER) sa možno rozhodol, že recesia v USA sa skončila pred 15 mesiacmi, ale občania a drobní podnikatelia stále jasne cítia, že sme ešte v kríze. Index spotrebiteľskej dôvery Conference Board klesol späť na 48,5, čo je najnižšia hodnota od februára. Správa ukazuje všestranné oslabovanie, pretože spotrebitelia hovoria, že ako súčasná situácia, tak očakávania sú horšie než pred mesiacom. Index súčasnej situácie je na úrovni 23,1 a od mája vytrvalo klesá. Index očakávaní klesol z 72 na 65,4. To je dokonca pod priemerom dosahovaným v recesii od roku 1977, ktorý je 68. Okrem toho najnižšou hodnotou, na ktorú sa spotrebiteľská dôvera pred Veľkou recesiou prepadla bez NBER ešte daný mesiac klasifikoval ako recesiu, bolo 47,3 vo februári 1992.

Spotrebitelia teda dávajú hlasno a zreteľne najavo, že stále panuje recesia, ale ako je na tom výrobný sektor? Ešte stále rastie? Richmondský Fed hovorí, že nie. Podľa regionálneho prieskumu, ktorý je za posledné dva dni už druhý, aktivita v továrňach v richmondskom regióne po 7-mesačnom raste opäť klesá. Výrobný sektor v Richmonde v 14 z posledných 16 mesiacov naozaj rástol, dnešné údaje ale ukázali v septembri nový pokles.

Akcie: Pohľad zblízka

Držíme sa nášho všeobecného predpokladu, že sa pri indexe S&P500 dočkáme ďalšieho testovania úrovne 1150. Včera testovaná bola a uzatváralo sa tesne pod touto dôležitou úrovňou. Dnes uvidíme s najväčšou pravdepodobnosťou ďalšie testovanie tejto úrovne, a ak dôjde k uzavretiu a zajtra potom k otvoreniu nad úrovňou 1150, potom by sme mali očakávať útok na vyššie úrovne. Sledujte teda dnes a zajtra pohyby cien indexu S&P500.

Vývoj ekonomických ukazovateľov

Saxo Bank

Konsenzus

Aktuálna úroveň

Predošlá úroveň

Revidovaná úroveň

Švédsko: Maloobchodné tržby (m-m) (august)

 

0,5 %

0,0 %

0,5 %

0,9 %

VB: Hrubý domáci produkt (r-r) (2Q, konečný)

1,7 %

1,7 %

1,7 %

1,7 %

 

Walgreen (výnos na akciu oproti rovnakému štvrťroku vlani)

 

0,44

0,40

0,40

 

USA: Index cien domov Case Shiller – 20 miest (m-m) (júl)

0,10 %

-0,10 %

-0,13 %

0,28 %

0,24 %

USA: Spotrebiteľská dôvera (september)

 

52,1

48,5

53,5

53,2

USA: Index výrobnej aktivity richmondského Fedu (september)

 

6

-2

11

 

Komodity

Zlato včera prelomilo 1300 dolárov. Čo to pre trhy znamená a bolo to skôr slabým dolárom alebo dopytom po zlate?

Cena zlata včera opäť prelomila svoje historické maximá a rastie už druhý deň po sebe. Sama úroveň 1300 USD za uncu nie je z pohľadu technickej analýzy zlomová, avšak momentálne makroekonomické prostredie spojené s ďalším možným kvantitatívnym uvoľňovaním v USA naďalej pridáva investorom potrebu chrániť sa pred poklesom hospodárskeho rastu v tradične silných ekonomikách. Taktiež súčasné výrazne oslabovanie USD robí všetky inštrumenty denominované v USD lacnejšími a preto ich ceny rastú.

Vo svetle prepadu dolára sa v poslednej dobe vôbec nedarí rope. Dokážete si predstaviť stagnujúcu cenu ropy aj v ďalších mesiacoch alebo môže dôjsť aj k poklesu ceny – napríklad vplyvom posilnenia dolára?

Cena ropy naďalej kmitá medzi 75 – 80 USD za barel a potvrdzuje tak stav slabnúceho svetového hospodárstva. Táto úroveň momentálne zobrazuje reálny stav dopytu a ponuky po tejto energii a teda za týchto podmienok môžeme hovoriť o trhu v relatívnej rovnováhe.

Cena cukru v posledných mesiacoch rastie tak rýchlo, že sa už dostáva blízko svojich tohtoročných maxím na 30 USD. Prekoná ich ešte tento rok?

Áno, cena cukru tento týždeň posilnila o viac ako 11 % a dostala sa tak na svoje 7-mesačné maximá. Tento nárast súvisí so zlou úrodou v Brazílii a povodňami v Pakistane. Keďže dopyt a spotreba tejto komodity zostali zatiaľ nezmenené a úroda, teda produkcia sú ohrozené zlým počasím, tak cena cukru zostáva v rastúcom trende.

Zdroj: Christian Blaabjerg , hlavný stratég trhov, Saxo Bank, Karol Piovarcsy, manažér pre strednú a východnú Európu, Saxo Bank 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *