Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Denný výhľad: FedEx je vo svojom výhľade opatrný, ale akcie rastú

Pri indexe S&P500 sledujme cenovú akciu okolo úrovne 1130. Tá nám totiž ukáže, aký veľký (ak vôbec nejaký) vzostup môžeme u akcií ešte očakávať.

Čo sa deje?

Na pozadí lepších než očakávaných výsledkov spoločnosti Oracle a revízie výsledkov spoločnosti FedEx smerom nahor otvoria európske trhy dnes ráno s najväčšou pravdepodobnosťou približne o 0,8 % vyššie. Býčí sentiment je späť, aj keď sa v súčasnosti pohybujeme na tenkom ľade, pretože index S&P500 sa blíži úrovni 1130. Sledujme cenovú akciu okolo tejto úrovne. Tá nám totiž ukáže, či bude mať trh dosť sily na jej prelomenie. Ďalším krokom nahor by bola hladina 1150, ale tieto úrovne ocenenia úprimne povedané chápeme len ťažko. Nie sú podložené fundamentálnymi faktormi, ale trh môže hnať vyššie samozrejme aj obyčajný sentiment.

piatok

hlavné udalosti  

GMT

udalosť

Saxo Bank

Konsenzus

Predtým

09:00

ES: Stavebná výroba (r-r) (júl)

   

3,1 %

12:30

USA: Index spotrebiteľských cien (m-m) (august)

0,1 %

0,3 %

0,3 %

12:30

USA: Index spotrebiteľských cien – jadrový (mm) (august)

0,1 %

0,1 %

0,1 %

13:55

USA: Index spotrebiteľskej dôvery U. of Michigan (september, p)

 

70,0

68,9

Situácia na trhu

Potenciál zahýbať trhom majú dnes len dva ekonomické údaje: index spotrebiteľských cien a index spotrebiteľskej dôvery University of Michigan v USA. V porovnaní s predchádzajúcimi šiestimi mesiacmi roka, kedy bol rast cien plochý (v skutočnosti o 0,1 % nižší), stúpli spotrebiteľské ceny v júli prekvapivo prudko (medzimesačne o 0,3 %). Okrem toho sa očakáva, že index spotrebiteľskej dôvery University of Michigan vďaka zlepšeniu makroekonomických ukazovateľov za posledné tri týždne (od zverejnenia záverečnej augustovej správy) mierne vzrastie.

Maloobchodné tržby vo Veľkej Británii boli pre trh sklamaním, pretože namiesto očakávaného nárastu o 0,2 % klesli o 0,4 %. Revízia správy z minulého mesiaca bola taktiež negatívna a tržby na maloobchodnej úrovni v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka vzrástli iba o 1,9 %. Maloobchodné tržby idú ruka v ruke s ostatnými číslami, ktoré potvrdzujú, že britská ekonomika spomaľuje ešte pred zavedením úsporných opatrení.

Ceny amerických výrobcov sa zvýšili o ďalšie 0,4 %, aj keď najväčší podiel na tom majú energie a potraviny. Ceny výrobcov rastú medziročne viac ako spotrebiteľské ceny, čo naznačuje, že maloobchodné marže sa v dôsledku nízkych cien a rabatov spôsobených striedmosťou zo strany spotrebiteľov znižujú.

Nové údaje týkajúce sa počtu nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti zostali na úrovni 450 tis., a potvrdili teda súčasnú zostupnú tendenciu. Túto skutočnosť čoskoro zatienila ďalšia správa filadelfského Fedu. Index výrobnej aktivity oblasti Philadelphie už druhýkrát za sebou zaznamenal pokles. Aj napriek tomu, že pokles o 0,7 vyzerá celkom nevinne, boli interné ukazovatele oveľa slabšie. Nové priemyselné objednávky zaznamenali opätovný pokles (-8,1), klesli aj zásoby a priemerný pracovný týždeň. Čo sa týka ekonomiky, regionálne a národné indexy PMI (indexy nákupných manažérov) naďalej vydávajú protichodné signály, z ktorých jeden to bude musieť nakoniec vzdať.

Akcie: Pohľad zblízka

Naďalej sa domnievame, že rast indexu S&P500 okolo hodnoty 1130 pomaly ustane. Nie sú k dispozícii žiadne fundamentálne ukazovatele, ktoré by mali tento pohyb nahor ospravedlniť, skôr sa obávame, že po odmietnutí týchto úrovní by mohlo dôjsť k pomerne prudkému prepadu. Z krátkodobého intradenného hľadiska máme za to, že akcie pôjdu nahor, najmä v dôsledku včerajšej veľmi silnej intradennej seansy v USA. Hlavnou hnacou silou boli lepšie než očakávané výsledky spoločnosti Oracle, avšak revízia výsledkov za druhý štvrťrok znamenala len mierne zvýšenie, a to zo 45 c na 45 c – 47 c. Je to v súlade s vyhlásením, že Oracle je na tom o niečo lepšie komerčne, aj keď nie o veľa. FedEx mierne sklamal, pretože oproti očakávaným 1,21 USD ohlásil EPS na úrovni 1,20 USD. Hlavným ponaučením z FedEx, ktoré motivovalo niektoré krátkodobé vzostupy, bola skutočnosť, že táto spoločnosť zaznamenáva oživenie medzinárodného dopytu, avšak v USA kvôli oslabeniu dopytu uzatvára svoje prevádzkarne. Takže sa bez ďalšieho vraciame k tvrdeniu, ktoré tu v poslednej dobe už zaznelo: chabé tržby sú maskované nízkym využitím kapacít a ďalším znižovaním nákladov a práve to drží očakávania EPS pri živote na existujúcich úrovniach.

Vývoj ekonomických ukazovateľov

Saxo Bank

Konsenzus

Aktuálna úroveň

Predošlá úroveň

Revidovaná úroveň

Švédsko: Miera nezamestnanosti (august)

 

7,8 %

7,4 %

8,0 %

 

VB: Maloobchodné tržby bez pohonných hmôt (mm) (august)

 

0,2 %

-0,4 %

0,9 %

0,7 %

ES: Obchodná bilancia (júl)

 

-0,5 mld.

-0,2 mld.

-1,6 mld.

-1.4 mld.

Švajčiarsko: Trojmesačná cieľová sadzba Libor, SNB

 

0,25 %

0,25 %

0,25 %

 

USA: Index cien výrobcov (august)

 

0,3 %

0,4 %

0,2 %

 

USA: Index cien výrobcov, jadrový (august)

 

0,1 %

0,1 %

0,3 %

 

Nové hlásenia nezamestnaných

 

459 tis.

450 tis.

451 tis.

453 tis.

Už registrovaní nezamestnaní

 

4 464 tis.

4 485 tis.

4 478 tis.

4 569 tis.

Správa filadelfského Fedu (september)

 

0,5

-0,7

-7,7

 

Zdroj: Mads Koefoed , stratég trhov, Saxo Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *