Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Denný výhľad: Grécko bolo výnimočný prípad… alebo nie?!

Výpredaj riziká v súvislosti s novým stupňovaním krízy európskych štátnych dlhov vyvolaným novozverejnenými informáciami o slabinách záťažových testov. Trhy budú aj naďalej pozorne sledovať európske banky a ich problémy s bilanciami súvisiacimi s držaním európskych štátnych dlhopisov.

Žiadne nové správy v tomto smere zatiaľ nie sú, ale ak by niektorá z nadchádzajúcich aukcií európskych štátnych dlhopisov mala byť neúspešná, táto téma sa opäť dostane na program dňa.

Čo sa deje?

Očakávame, že v súvislosti s novovyvolanými obavami o vývoj európskych štátnych dlhov otvoria európske trhy dnes ráno o 0,5 % nižšie. Túto stále sa vracajúcu tému oživil článok uverejnený vo včerajšom vydaní denníka Wall Street Journal; zaujímavé ale je, že článok pritom neobsahuje žiadne nové informácie. Ohľadom výsledkov záťažových testov sme boli skeptickí od samého začiatku a tento náš názor sme tiež veľakrát prezentovali. Hmatateľné fakty, ktoré v tom čase poskytla banka Goldman Sachs, tiež uvádzali, že v záťažových testoch neprešlo 39 z celkom 91 finančných inštitúcií, ktorých finančná situácia bola skúmaná, nie teda len sedem. Kedykoľvek kríza štátnych dlhov zdvihne svoju škaredú hlavu, trhy na to reagujú rýchlym výpredajom riziká, čo im nemôžeme nijako zazlievať. Záťažové testy – a zdôrazňovali sme to už mnohokrát – sú úplne bezcenné a vzhľadom na nižšie uvádzané všeobecné očakávania trhu ohľadom eurozóny je len otázkou času, než sa celá téma stane natoľko závažným problémom, že už ho niekoľko údajov o "lepšom než očakávanom" vývoji amerických makroekonomických ukazovateľov nebude schopné zvrátiť.  

streda hlavné udalosti    

GMT

Udalosť

Konsenzus

Predtým

07:00

Veľká Británia: Ceny nehnuteľností Halifax (mm) (AUGUST)

-0,5 %

0,6 %

08:30

Veľká Británia: Priemyselná výroba (mm) (JÚL)

0,4 %

-0,5 %

08:30

Veľká Británia: Produkcia spracovateľského sektora (mm) (JÚL)

0,3 %

0,3 %

10:00

Nemecko: Priemyselná výroba m-m (JÚL)

1,0 %

-0,6 %

12:30

Kanada: Počet vydaných stavebných povolení (mm) (JÚL)

-4,9 %

6,5 %

13:00

Kanada: Sadzba Bank of Canada

1,00 %

0,75 %

14:00

Kanada: Index nákupných manažérov Ivey (AUGUST)

55,5

54,0

17:00

USA: aukcie 10-ročných dlhopisov v hodnote 21 mld. USD

   

18:00

USA: Béžová kniha Fedu

   

19:00

USA: Spotrebiteľské úvery (JÚL)

-4.5 mld. USD

-1.3 mld. USD

Situácia na trhu

Včerajšie nemecké podnikové objednávky neurobili veľký dojem, keď v júli medzimesačne poklesli o 2,2 %. Končí tým nemeckej oživenie, alebo ide len o menšie potknutie sa na ceste? Hoci si nemyslíme, že nemecký rozbehnutý vlak úplne spomalí, nemôže už ťahať hospodárstvo eurozóny sám. Nezabudnime, že eurozóna je najväčším vývozným trhom Nemecka a že v rámci eurozóny oslabenie eura nemeckým vývozcom nijako nepomôže. Namiesto toho sa musí zvýšiť dopyt spotrebiteľov z ostatných krajín eurozóny, čo nebude jednoduché vzhľadom na to, že sa stretávajú so zmesou úsporných opatrení, vysokej nezamestnanosti a dlhu.

Dnes nám bude k dispozícii ďalší údaj z Nemecka, a to priemyselná výroba, u ktorej sa podľa konsenzu očakáva mesačný nárast o 1 %. Podnikové objednávky všeobecne predchádzajú výrobu o 2-4 mesiace, takže súdiac podľa včerajšej správy o podnikových objednávkach, ktorá priniesla sklamanie, by sa v nasledujúcich mesiacoch rýchlosť výroby mala spomaliť.

Očakáva sa, že po ďalšom mesiaci, ktorý prebehol väčšinou v znamení dobrých hospodárskych výsledkov, zvýši Bank of Canada v súlade s konsenzom svoju hlavnú sadzbu o 25 bázických bodov na 1,00 %. Analytici nie sú v očakávaní zvýšenia sadzieb jednotní a každý štvrtý namiesto zvýšenia očakáva, že sadzby zostanú bez zmeny.

Pokiaľ ide o údaj o počte stavebných povolení, ktorý by mal byť zverejnený v rovnakom čase ako bankové sadzby BoC, v tomto prípade sa očakáva pokles, avšak tento ukazovateľ vykazuje tendenciu k vysokej mesačnej volatilite.

Japonsko zverejnilo v priebehu nočného obchodovania celý rad dát a JPY voči USD posilnil približne o 0,5 %. Pozitívny sentiment trhu voči JPY ešte posilnila aukcie 30-ročných dlhopisov v celkovom objeme 599,6 mld. JPY s priemerným výnosom 1,991 %. Zákazky v strojárstve v júli vzrástli o 8,8 % a taktiež obchodná bilancia sa zlepšila a oba tieto faktory v tomto štvrťroku pozitívne ovplyvňujú HDP. Vzhľadom k tomu, akú silnú pozíciu si JPY v posledných štvrťrokoch držal, sú údaje o obchodnej bilancii za posledný štvrťrok povzbudivé, aj keď ani to nezabránilo japonskému ministrovi financií Y. Nodovi, aby si opäť nesťažoval na prílišnú silu jenu. 

Akcie: Pohľad zblízka

V prípade akcií a všeobecnejšie rizika prebiehal včera výpredaj, ktorého príčinou bola pozornosť, ktorú trhy opäť venovali európskemu finančnému sektoru a správam o tom, že v nedávno zverejnených záťažových testoch boli niektoré testy podhodnotené. Včerajší americký trh uzatváral tesne pod psychologicky dôležitou úrovňou 1100, ale výpredaj nebol tak masívny, aby vyvolal dôvody na obavy. Stále sme presvedčení, že zo všetkého najskôr sa trh pokúsi otestovať úroveň 1130.

Článok uverejnený vo včerajšom vydaní denníka Wall Street Journal neobsahoval žiadne nové skutočnosti, a pokiaľ nebudú zverejnené ďalšie informácie, celá téma sa čoskoro vyparí. V septembri majú prebiehať aukcie štátnych dlhopisov v celkovej výške približne 80 mld. EUR, a ak niektorá z týchto aukcií nedopadne dobre, obavy o zdravie európskeho finančného sektora sa opäť vrátia a v takom prípade môže byť výpredaj rizika pomerne značný. Pre dnešok a s najväčšou pravdepodobnosťou aj pre zajtrajšok však sledujte finančný sektor, pretože sa jedná o sektor, ktorý bude z celého akciového sveta zasiahnutý najviac – predovšetkým banky, ktoré patria do skupiny 39 bánk, ktoré v teste vykonávanom bankou Goldman Sachs neprešli.

Ázijský výpredaj akcií, ktorého svedkami sme boli cez noc, nebol priamo spôsobený obavami ohľadom európskych štátnych dlhov, ale obavami o ďalší rast japonskej ekonomiky vyvolanými posilňujúcim JPY. Samozrejme, útek do bezpečných útočísk bude zrejme odvolaný a dá sa predpokladať, že obavy týkajúce sa európskych štátnych dlhov vystrieda iná téma, JPY s najvyššou pravdepodobnosťou opäť klesne, obavy ohľadne ďalšieho rastu japonskej ekonomiky zoslabnú a ázijské akciové trhy začnú podobne ako trhy vo zvyšku sveta opäť posilňovať. 

Vývoj ekonomických ukazovateľov

Konsenzus

Aktuálna úroveň

Predošlá úroveň

Revidovaná úroveň

Nórsko: priemyselná výroba (m-m) (JÚL)

 

-2,9 %

-1,7 %

-1,3 %

Nórsko: produkcia spracovateľského sektora (mm) (JÚL)

-0,8 %

0,1 %

3,3 %

3,9 %

Nemecko: podnikové objednávky (mm) (JÚL)

0,5 %

-2,2 %

3,2 %

3,6 %

Japonsko: peňažná zásoba M2 (r-r) (AUGUST)

2,6 %

2,8 %

2,7 %

 

Japonsko: zákazky v strojárstve (mm) (JÚL)

2,0 %

8,8 %

1,6 %

 

Japonsko: bežný účet platobnej bilancie (JÚL)

1535 mld. JPY

1676 mld. JPY

1047 mld. JPY

 

Austrália: pôžičky na bývanie (mm) (JÚL)

1,0 %

1,7 %

-3,9 %

-3,2 %

Austrália: hodnota pôžičiek (m-m) (JÚL)

 

2,3 %

-1,0 %

-0,7 %

Japonsko: prieskum Eco Watchers-aktuálna situácia (AUGUST)

49,9

45,1

49,8

 

Japonsko: prieskum Eco Watchers-výhľad (AUGUST))

46,4

40,0

46,6

 

Zdroj: Mads Koefoed, stratég trhov, Saxo Bank, Christian T. Blaabjerg , hlavný stratég trhov, Saxo Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *