Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Denný výhľad: Je aukcia portugalských dlhopisov všetko, čo je potrebné?

Európske banky a ich problémové súvahy vzhľadom k držbe dlhopisov európskych krajín ostanú v centre pozornosti trhu. Zatiaľ sa síce žiadne správy neobjavili, ale ak jedna alebo niekoľko nadchádzajúcich aukcií európskych štátnych dlhopisov skončí neúspechom, potom táto téma naberie rýchly spád.

Trh je v túto chvíľu pomerne nervózny, ako to dokazuje opätovný návrat ochoty riskovať po včerajšej úspešnej aukcii portugalských dlhopisov.

Čo sa deje?

Očakávame, že európske trhy sa budú dnes ráno pohybovať na rovnakých alebo o niečo nižších úrovniach, pretože obavy o európske štátne dlhy sa strácajú. Ako sme uviedli včera, táto téma z trhov rýchlo vymizne, ak sa neobjavia žiadne správy podobného rázu. Ale ku koncu roka, až začnú z ekonomík eurozóny prichádzať horšie čísla, sa táto téma môže znova vynoriť na hladinu a potom podľa nášho názoru ešte získa na dôležitosti. Potom tiež vstúpi do hry nedostatočná prísnosť záťažových testov, pretože ťažkostiam s financovaním každodenných operácií bude čeliť väčší počet európskych bánk. Ale do tej doby sú všetky zdravé a bezpečné.

štvrtok

hlavné udalosti     

GMT

Udalosť

Konsenzus

Predošlá úroveň

07:30

Švajčiarsko: Index spotrebiteľských cien mm (AUGUST)

0,1 %

-0,3 %

08:30

Veľká Británia: Obchodná bilancia (JÚL, v mil.)

-3300 GBP

-3260 GBP

11:00

Veľká Británia: Cieľová hodnota nákupu aktív BOE (v mld.)

200

200

11:00

Veľká Británia: Rozhodnutie BOE o úrokových sadzbách

0,50 %

0,50 %

12:15

Kanada: začatá výstavba (AUGUST, v tis.)

185,0

189,1

12:30

USA: Obchodná bilancia (JÚL, v mld.)

-47,0 USD

-47,7 USD

12:30

USA: Počet nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti (4. SEPTEMBRA, v tis.)

470

472

12:30

USA: Počet už zaregistrovaných žiadostí o podporu v nezamestnanosti (28. augusta, v tis.)

4450

4456

23:50

Japonsko: HDP k-k v ročnom vyjadrení (2. štvrťrok, konečné)

1,5 %

0,4 %

23:50

Japonsko: Cenový index domácich dlhopisov mm (AUGUST)

-0,1 %

-0,1 %

Situácia na trhu

Bank of England dnes oznámi nezmenené sadzby, pretože britská ekonomika zostáva aj naďalej slabá – a bude ešte slabšia, až sa začnú uplatňovať úsporné opatrenia. Podobne sa očakáva, že cieľová hodnota nákupu aktív BOE zostane na 200 mld. GBP. Výrobný sektor vo Veľkej Británii stále rastie, ale nedávny index nákupných manažérov v spracovateľskom sektore naznačuje do budúcnosti slabší rast, keďže hlavný ukazovateľ klesol z 56,9 na 54,3.

Obchodná bilancia USA bude zaujímavá z hľadiska HDP. Posledný vykázaný údaj za jún vcelku uškodil HDP za 2. štvrťrok, pretože dovoz vzrástol medzimesačne o 3 %, zatiaľ čo vývoz klesol o 1,3 %. Ak sa však deficit scvrkne na úroveň podobnú ako v apríli a máji, mohlo by to podporiť rast v 3. štvrťroku.

Federálny rezervný systém včera uverejnil béžovú knihu, ktorá síce sotva koho prekvapila, ale napriek tomu priniesla pre trh neveselé správy: "Údaje z dvanástich okresov Federálneho rezervného systému naznačujú pokračujúci rast …, avšak s rozšírenými náznaky spomalenia v porovnaní s predchádzajúcimi obdobiami." Tlak na zvyšovanie miezd je podľa týchto údajov tiež obmedzený.

Údaje z Austrálie presiahli očakávania – v auguste našlo prácu 30 900 osôb, čo spolu s klesajúcou mierou účasti na pracovnom trhu spôsobilo, že miera nezamestnanosti klesla z 5,2 % na 5,1 %. Je zrejmé, že austrálsku ekonomiku ešte príliš nezasiahlo (mierne) zníženie rastu v Číne, a ak budú aj naďalej prichádzať podobné správy, potom by na ďalšom pojednávaní RBA mohla prísť reč na ďalšie zvýšenie sadzieb. 

Akcie: Pohľad zblízka

Trend prichádzajúci z Ázie, s ktorým sa opäť vracia chuť k riziku, by sa mal preliať aj do európskeho obchodovania a okrem iného vyhnať ceny akcií nahor. Otváranie by u európskych akcií mohlo byť mierne negatívne vzhľadom na technické faktory, ale dnešný intradenný trend by mal byť pozitívny.

Spúšťačom v ázijskej seanse boli austrálske údaje o zamestnanosti, ktoré presiahli očakávania, a skutočnosť, že iné európske krajiny, ako napríklad Nórsko, začínajú kupovať grécke vládne dlhopisy, pretože nevidia žiadne riziko nesplatenia.

Dnešné očakávané dáta sú pozícia Bank of England (BOE) a obchodná bilancia USA. Ako sme uviedli, neočakávame, že by sa BOE k niečomu odhodlala a v tomto ohľade sa očividne nič diať nebude. Obchodná bilancie USA by mohla prekvapiť rastom, a ak to tak bude, popoženie ďalší nárast u akcií. Zatiaľ je ale naším základným scenárom intradenné obchodovanie okolo úrovne 1100 v S&P500, pretože objem údajov, ktoré by mohli tento obrázok zmeniť, je obmedzený.

Vývoj ekonomických ukazovateľov

Konsenzus

Aktuálna úroveň

Predošlá úroveň

Revidovaná úroveň

Veľká Británia: Ceny domov – Halifax (mm) (AUGUST)

-0,5 %

0,2 %

0,6 %

0,7 %

Veľká Británia: Priemyselná výroba (mm) (JÚL)

0,4 %

0,3 %

-0,5 %

 

Veľká Británia: Produkcia spracovateľského sektora (mm) (JÚL)

0,3 %

0,3 %

0,3 %

 

Nemecko: Priemyselná výroba (m-m) (JÚL)

1,0 %

0,1 %

-0,6 %

 

Kanada: Počet vydaných stavebných povolení (mm) (JÚL)

-4,9 %

-3,3 %

6,5 %

6,9 %

Kanada: Rozhodnutie o úrokových sadzbách BOC

1,00 %

1,00 %

0,75 %

 

Kanada: Index nákupných manažérov Ivey (AUGUST)

55,5

65,9

54,0

 

USA: Spotrebiteľské úvery (JÚL)

-4,7 mld. USD

-3,6 mld. USD

-1,3 mld. USD

-1,0 mld. USD

Austrália: Zmena zamestnanosti (AUGUST, v tis.)

25,0

30,9

23,5

25,0

Austrália: Miera nezamestnanosti (AUGUST)

5,2 %

5,1 %

5,3 %

 

Zdroj: Mads Koefoed , stratég trhov, Saxo Bank, Christian T. Blaabjerg , hlavný stratég trhov, Saxo Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *