Pondelok 15. októbra. Meniny má Terézia

Denný výhľad: Kúp, predaj, podrž

Dnes budú zverejnené výsledky stres testov európskych bánk. V tejto súvislosti môžeme očakávať, že trhy budú hlavne ku koncu európskeho obchodovania veľmi volatilné. Klienti, ktorí využívajú aktívne maržu a obchodujú s maržovými produktami, by mali veľmi úzkostlivo sledovať svoje pozície.

Výsledky testov nám poukážu na to v akom stave sa nachádzajú aktíva 91 bánk. Problém európskych bánk však neleží v na strane aktív, ale je to dostatok likvidity. Grécke banky su závislé na likvidite, ktorú im poskytuje ECB. Španielske banky sú tiež v situácii, ktorá pokazuje na nedostatok likvidity.

Najväčšími vlastníkmi gréckych dlhopisov (údaje sú približné) sú francúzske banky s 1000 mld. EUR a nemecké s 750 mld. EUR.

Rozdielny pohľad Fedu a ECB na riešenie problémov

FED – Bernanke, zastáva názor, že ekonomika je ešte stále slabá a oživenie nie je trvalo udržateľné. V prípade potreby bude Fed aktívne pomáhať udržateľnému rastu. Čo znamená aj za cenu ďalšieho zadĺženia.

ECB – Trichet, presadzuje opačný názor a podporuje rapídne znižovanie deficitov a možnosť zvyšovania daní. Poukazal na to, že to nečaká len Európu, ale aj ostatné krajiny.

Saxo Bank zdieľa názor, že je potrebné sa sústrediť na znižovanie deficitov a zníženie prítomnosti štátu v ekonomike. V oboch prípadoch EU aj USA je štát veľmi aktívny v ekonomike a výdavky štátu majú veľký podiel v ekonomike.

Necháme sa prekvapiť aké budú dnes výsledky, pozor však na rôzne « šušká sa » informácie a informácie, ktoré sa objavia na trhu pred oficiálnym zverejnením. Pozor aj na dnešnú volatilitu, môže sa stať, že trhy budú reagovať veľmi výrazne.

Zdroj: Martin Kadlec, senior sales trader, Saxo Bank

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *