Utorok 16. októbra. Meniny má Vladimíra

Denný výhľad: Na dobré správy ECB môže trh rýchlo zabudnúť

Americké akciové trhy skončili piatkové obchodovanie v negatívnom pásme aj napriek pozitívnym špekuláciám, že EÚ a ECB ohlásia cez víkend ďalšie opatrenia na pomoc krajín s rozpočtovými problémami.

 • Piatkové obchodovanie bolo taktiež ovplyvnené revíziou štvrtkového obchodovania a prepadu Dow Jones o takmer 1 000 bodov. Takmer bez povšimnutia  zostali omnoho lepšie údaje z US trhu práce, keď nové pracovné miesta zaznamenali nárast o 290k za mesiac apríl.
 • Minulý štvrtok sme boli svedkami obrovského výpredaju rizikových aktív. Mohol, ale aj nemusel nastať softvérový problém alebo ľudské zlyhanie, keď namiesto 1 mio niekto predal 1 mld akcií P&G. Všetko však nasvedčuje tomu, aké nervózne sú trhy.
 • Najväčší prepad zaznamenal spotrebiteľský sektor, výrobcovia hardvéruautomobilový sektor. Trh sa zdá byť vypredaný, čo by mohlo znamenať korekciu ale…
 • Cez víkend EÚ a ECB pripravili balíček na pomoc krajinám s rozpočtovými problémami v objeme EUR 750 mld, reaktivovali swap lines s FED-om, ECB reaktivovala neobmedzenú 3-mesačnú úverovú linku s fixnou úrokovou sadzbou. ECB takisto bude nakupovať štátne a korporátne dlhopisy v prípade vážnych problémov na trhu. Na základe týchto správ očakávame, že akcie sa budú obchodovať v pozitívnom teritóriu, obzvlášť európske finančné tituly, ktoré majú v portfóliu nakúpené dlhopisy krajín PIIGS.
 • Odporúčam však zostať veľmi opatrný, keďže sa ECB sa vyberá cestou tzv. quantitative easing a pozitívna nálada by nemusela trvať na trhu veľmi dlho.
 • Výhľad na dnešný deň pre DAX je mierne pozitívny. Odporúčame nákupy po prelomení úrovne 5 893 s  cieľom na 5 972. Stop loss pod 5 858.
 • Výhľad na dnešný deň pre FTSE je mierne pozitívny. Odporúčame nákupy po prelomení úrovne 5 189 s cieľom na 5 277. Stop loss pod 5 150.
 • Výhľad na dnešný deň pre S&P500 je mierne pozitívny. Odporúčame nákupy po prelomení úrovne 1 137 s cieľom na 1 162. Stop loss pod 1 128.

Zlato zaznamenalo zaujímavé zisky za posledných pár dní voči ostatným komoditám. Dostalo sa na dosť vysoké úrovne a zdá sa byť oproti nim dosť drahé. Aká je aktuálna situácia na trhoch s drahými kovmi?

 • Dnešný výhľad na zlato je mierne negatívny. Odporúčame predaje po nárastoch ku 1 202 s cieľom pri 1 190 USD/uncu. Stop nad 1 206.
 • Dnešný výhľad na striebro je mierne negatívny. Odporúčame predaje po nárastoch ku 18,63 s cieľom pri 18,40 USD/uncu. Stop nad 18,76.

Obrovský výpredaj rizikových aktív a posilnenie USD posunuli ceny ropy výrazne nadol. Nezdá sa však, že by ropa bola lacná.  Aký vývoj pre dnešok predpokladáme na trhu s ropou?

 • V najbližšom období vidíme obchodovanie v pásme 75-85 USD/barel. Stále pretrváva nárast zásob a dopyt po rope sa znižuje.
 • Dnešný výhľad na ropu je mierne pozitívny. Odporúčame nákupy po poklesoch ku 75,70 s cieľom pri 78,00 USD/barel. Stop pod 74,50.

EURUSD si na základe víkendových správ ohľadom záchranného balička polepšuje, ale odporúčam zostať veľmi opatrný. Správy môžu znamenať pozitívny impulz na krátkodobú korekciu, ale znamená to len ďalšie naliatie peňazí na trhy. Keďže správy neobsahujú žiadne konkrétne plány na reformu verejných financií krajín EMÚ ani EÚ predpokladám, že korekcia bude len krátkodobá. Veľa bude závisieť aj od plánovaných rozpočtových škrtov a ich reálneho vykonania. Aké predpoklady máme pre dnešné obchodovanie EURUSD?

 • Na trhu stále zostáva historicky obrovský previs krátkych pozícií v EUR a dlhých pozícií v USD. Po krátkej korekcii v EURUSD smerom nahor môžeme očakávať pokračovanie smerom nadol.
 • Dnešný výhľad na EURUSD je negatívny. Vidíme riziko dočasného nárastu ku 1,2967 EURUSD. Po prelomení 1,2867 vidíme ďalší prepad ku 1,2800 pred ďalším nárastom.

Zdroj: Martin Kadlec, Saxo Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *