Utorok 23. októbra. Meniny má Alojzia

Denný výhľad: Nevystúpili akcie včera príliš vysoko?

Včera sme jednoznačne prelomili hranicu na úrovni 1150. Teraz si budeme musieť počkať na ďalšie cenové pohyby, aby sme mohli rozhodnúť, či máme na dosiahnutých úrovniach zostať a cieliť smerom nahor alebo či nás čaká návrat späť na nižšiu úroveň.

Čo sa deje?

Európske akciové trhy po včerajšej silnej uzávierke americkej seansy, ktorá bola ovplyvnená priaznivými výsledkami amerického indexu nákupných manažérov ISM v službách, ktoré prekonali očakávania a vzrástli na úroveň 53,2 namiesto predpokladaných 52,0, s najväčšou pravdepodobnosťou otvoria o približne 0,5 % vyššie. Do ceny akcií sa okrem toho už premieta ďalšie pripravované kolo kvantitatívneho uvoľňovania, ktoré po včerajšom kroku Bank of Japan chystá väčšina centrálnych bánk. Z týchto dôvodov bude z krátkodobého hľadiska vývoj veľmi priať riziku a obzvlášť akciové trhy by mohli posilňovať.

Streda

hlavné udalosti      

GMT

udalosť

Saxo Bank

konsenzus

predošlá úroveň

09:00

Eurozóna: nárast HDP š-š (2. štvrťrok, konečný údaj)

1,0 %

1,0 %

1,0 %

10:00

Nemecko: podnikové objednávky m-m (august)

 

0,9 %

-2,2 %

12:15

USA: Zmena zamestnanosti ADP (september)

 

20 tis.

-10 tis.

14:00

Kanada: Index nákupných manažérov Ivey (september)

60,0

62,0

65,9

Akcie: Pohľad zblízka

Makrodáta zverejnená včera v USA bola mimoriadne priaznivá a pozrime sa, čo to urobilo s akciami a rizikom. Jasne to dokazuje, že trh bol zlými správami zahltený a netrpezlivo čakal na lepšie čísla. Pre nás to jednoznačne znamená, že príde ústup z aktuálnych hladín, pretože sa jedná o obyčajný vzostup na trhu, ktorému dominujú medvede. Aktuálne hladiny indexu S & P500 okolo 1150 podporí možná nadchádzajúce výsledková sezóna, ale až skončí a vzhľadom na to že sa do cien už tiež započítava kvantitatívne uvoľňovanie, zostane ešte niečo, čo udrží akcie na aktuálnych cenových úrovniach?

Vývoj ekonomických ukazovateľov

Saxo Bank

konsenzus

skutočný

predošlý

Švajčiarsko: index spotrebiteľských cien m-m (september)

 

0,0 %

0,0 %

0,0 %

VB: PMI v službách (september)

 

51,0

52,8

51,3

ES: maloobchodné tržby m-m (august)

0,1 %

0,2 %

-0,4 %

0,1 %

USA: ISM mimo spracovateľský sektor (september)

52,5

52,0

53,2

51,5

Ropa a zlato – kľúčové komodity roka 2011?

Podľa niektorých analýz budú v budúcom roku kľúčovými komoditami ropa a zlato, ktoré budú mať vplyv na tvorbu cien. Súhlasíte s týmto názorom, a ak áno, prečo tomu tak bude?

Ropa bude vzhľadom na veľkosť tohto trhu a vzhľadom na svoj význam pre celosvetovú ekonomiku vždy jednou z najdôležitejších komodít. Zlato je skôr ukazovateľom toho, ako investori pozerajú na trh z hľadiska budúceho hodnotenia rizika.

Myslím, že vzhľadom na význam, ktorý majú pre globálnu stabilitu, nemôžeme podceňovať ani potravinovej komodity. Vzbury kvôli potravinám z roku 2008 zostávajú v živej pamäti väčšiny politikov a hlavným záujmom je zabrániť ich opakovaniu, ktorému sme boli tento rok blízko vzhľadom k nepriaznivému počasiu na celej zemeguli. 

Aká je vaša prognóza na budúci rok pre tieto dve komodity?

Ceny ropy potiahne aj naďalej predovšetkým čínsky dopyt a potom tiež akékoľvek známky oživenia amerického hospodárstva. Domnievame sa, že obchodovanie v zavedenom pásme bude pokračovať, ale vyššie forwardové ceny budú priťahovať kupcov k front-endu a následne bude v roku 2011 možný pohyb k 90/95 dolárom s výnimkou pohybu k dvojitému dnu, ktoré by znamenalo tlak na ceny v mesiacoch dodania z dôvodu silnej ponuky.

Zlato bude aj naďalej priťahovať kupujúcich z množstva dobre známych dôvodov. Zdá sa, že pohyb nahor bude pokračovať aj v roku 2011, ale na všetkých trhoch možno očakávať korekcie. Posledná júlová korekcia viedla k 7% poklesu až k úrovni dlhodobej pomoci. Bude to hrboľatá jazda, ale fundamenty hovoria v prospech zvýšenia. Počas roka by cena mohla dosiahnuť úroveň 1 475 a ku koncu roka 2011 možno až 1 650.

Medzinárodná energetická agentúra (IEA) tvrdí, že ropa by počas druhej polovice 2011 mala vzrásť približne o 4 %. Môžeme skutočne očakávať tak veľký skok?

Ropa za posledný týždeň vzrástla o viac ako 11 %, takže takýto skok možno ľahko dosiahnuť.

Znamená to, že vzhľadom k vyššie uvedenému predpokladu budú mať ostatné druhy investícií pravdepodobne skôr klesajúcu tendenciu?

Nie nevyhnutne. Jedna z vecí, ktorá je spoločným menovateľom väčšiny komodít, je nepriaznivá relácia k doláru. Súčasný slabý dolár je jedným z hlavných dôvodov, prečo niečo také, ako je ropa a zlato, rastie raketovým tempom. Vplyv menových pohybov naďalej ovplyvňuje výkon väčšiny komodít (založených na dolári), a preto mu treba venovať zvýšenú pozornosť.

Zdroj: Ole Sloth Hansen, stratég komoditných trhov, Saxo Bank, Christian Blaabjerg , hlavný stratég trhov, Saxo Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *