Pondelok 22. októbra. Meniny má Sergej

Denný výhľad: Objednávky tovarov dlhodobej spotreby vytlačili akcie na vyššie úrovne

Nad očakávania dobré objednávky tovaru dlhodobej spotreby spolu s pro-rastovými komentármi manažéra hedgeového fondu D. Teppera poslali minulý piatok riziko prudko nahor. Na konci dňa bol index S&P 500 o 2,1 % vyššie a dokonca ani negatívna správa o predajoch nových domov na tom nič nezmenila.

Predpokladáme, že ochota riskovať bude tento týždeň aj naďalej stúpať v snahe dosiahnuť hranicu 1150, aj keď býky budú musieť dnešok možno využiť na to, aby po otvorení európskych trhov nabrali dych. Očakávame, že akciové trhy otvoria asi o 0,5 % vyššie.

Pondelok

hlavné udalosti  

GMT

Udalosť

Konsenzus

Predošlá úroveň

08:00

ES: Peňažná zásoba (r-r) (august)

0,3 %

0,2 %

12:30

USA: Index ekonomickej aktivity chicagského Fedu (august)

-0,50

0,00

14:00

Siemens AG: Tržby za 4. štvrťrok

   

14:30

USA: Index výrobnej aktivity dallaského Fedu (september)

-7,0

-13,5

Trhy v prehľade

Z dnešných údajov bude asi najdôležitejší index ekonomickej aktivity chicagského Fedu (CFNAI). Ale aj keď tento ukazovateľ zrejme trhy nijako významne nerozhýbe, poskytne zaujímavý pohľad na americkú ekonomiku. Index je zložený z 85 jednotlivých ukazovateľov, vrátane priemyselnej výroby, aktivity v spracovateľskom sektore IS a počtu pracovných miest v nepoľnohospodárskom sektore. Výsledok väčší než 0 naznačuje, že ekonomika rastie nad úrovňou trendu.

Včera bola zverejnená obchodná bilancia Japonska za mesiac august, ktorá v porovnaní s júlom vykázala menší prebytok – 589,7 mld. JPY oproti 594,8 mld. JPY. Môžu za to silný jen a celkové spomalenie momenta. Bude to mať negatívny dopad na HDP za 3. štvrťrok a šíria sa zvesti o tom, že sa premiér Kan chystá navýšiť stimulačné opatrenia o 55 mld. USD.

Akcie minulý piatok poriadne naštartovali vcelku solídne údaje o objednávkach tovarov dlhodobej spotreby v USA. Pozornosť sa sústredila na 2% medzimesačný rast dlhodobej spotreby očistenej o dopravu (oproti očakávanému 1 %), ale ešte dôležitejšie je 1,6% nárast dodávok civilného priemyselného tovaru po revízii údajov z predchádzajúceho mesiaca (0,1 % oproti pôvodným -1,5 %). Toto bude mať vcelku pozitívny dopad na HDP za 3. štvrťrok.

Akcie: Pohľad zblízka

Všeobecne sme toho názoru, že dôjde k opätovnému testovaniu hladiny 1150 indexu S&P500.

Kým objednávky tovaru dlhodobej spotreby vyslali minulý piatok riziko na novú cestu nahor, k celkovo pozitívnemu sentimentu na trhu prispel aj manažér hedgeového fondu David Tepper. V zásade vyhlásil, že buď v najbližších troch mesiacoch dôjde k dostatočnému posilneniu ekonomiky a spolu s ekonomikou budú posilňovať aj akcie, alebo ekonomika oslabí natoľko, že príde druhá vlna kvantitatívneho uvoľňovania, ktorá tiež poženie akcie nahor.

Vývoj ekonomických ukazovateľov

Saxo Bank

Konsenzus

Skutočný

Predošlý

Revidovaný

GE IFO – podnikateľské klíma (september)

 

106,4

106,8

106,7

 

GE IFO – súčasné podmienky (september)

 

108,7

109,7

108,2

 

GE IFO – očakávania (september)

 

104,0

103,9

105,2

 

USA: objednávky tovaru dlhodobej spotreby m-m (august)

0,2 %

-1,0 %

-1,3 %

0,3 %

0,7 %

USA: objednávky tovaru dlhodobej spotreby mimo dopravných prostriedkov m-m (august)

0,1 %

1,0 %

2,0 %

-3,8 %

-2,8 %

USA: predaje nových domov m-m (august)

3,6 %

6,9 %

0,0 %

-12,4 %

-7,7 %

Zdroj: Christian Blaabjerg , hlavný stratég trhov, Saxo Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *