Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Denný výhľad: Pokúsia sa akciové trhy pri indexe S&P500 o ďalší útok na úroveň 1150?

Akciové trhy bojujú pri indexe S&P 500 s hranicou 1150, pričom maximum je práve na hladine odporu. Prelomíme ju alebo sú už signály prekúpenia príliš silné? Držíme sa nášho predpokladu, že sa dočkáme ďalšieho testovania úrovne 1150.

Výroba v USA aj naďalej oslabuje, keďže index aktivity dallaského Fedu bol oveľa horší, než sa očakávalo. Dnes bude zverejnený index výrobnej aktivity richmondského Fedu.

Čo sa deje?

Obavy zo štátneho dlhu sú späť, pretože agentúra Moody’s znížila rating Anglo Irish Bank z A3 na Baa3. USA a Čína začínajú biť na bubny obchodnej vojny, zatiaľ čo americké makroekonomické ukazovatele sú horšie, než sa predpokladalo. Dnešok nie je práve dobrý deň pre riziko, avšak akcie po počiatočnom testovaní úrovne 1150 stratili len zhruba 0,5 %.

Trhom dnes môže potenciálne zahýbať dôvera spotrebiteľov v USA, pretože konsenzuálne odhady očakávajú pokles na 52,1. Pretože však nedávny rast akciových trhov mal vplyv na očakávania ľudí, mohli by sme sa dočkať prekvapenia smerom nahor.

utorok

hlavné udalosti      

GMT

Udalosti

Saxo Bank

Konsenzus

Predtým

07:30

Švédsko: Maloobchodné tržby (m-m) (august)

 

0,5 %

0,5 %

08:30

Veľká Británia: HDP (r-r) (2. štvrťrok, konečné)

1,7 %

1,7 %

1,7 %

12:00

Walgreen (zisk na akciu oproti rovnakému štvrťroku vlani)

 

0,44

0,40

13:00

USA: Index cien domov CaseShiller – 20 miest (m-m) (júl)

0,10 %

-0,10 %

0,28 %

14:00

USA: Spotrebiteľská dôvera (september)

 

52,1

53,5

14:00

USA: Index výrobnej aktivity richmondského Fedu (september)

 

5

11

21:30

USA: Vystúpenie D. Lockharta (Fed) k stavu ekonomiky

     

Trhy v prehľade

Po včerajšom strašnom hlavnom čísle z Texasu, ktoré prispelo k poklesu indexu výrobnej aktivity dallaského Fedu o 17,7 oproti očakávaným -7, sa pozrieme na spracovateľský sektor v dôležitom richmondském okrese. Predpokladá sa, že index aktivity richmondského Fedu poklesne v septembri z 11 na 5, aj keď aj tento výsledok na rozdiel od včerajších údajov dallaského Fedu stále signalizuje expanziu.

Pozorujeme odchýlku medzi regionálnymi prieskumy výrobnej aktivity na jednej strane a národnými indexy aktivity v spracovateľskom priemysle ISM na strane druhej. Jedna z týchto dvoch strán to bude musieť po čase vzdať a my máme za to, že to bude index aktivity v spracovateľskom priemysle ISM. Regionálne ukazovatele vykazujú široký pokles v rámci celého spektra, čo nehovoria v prospech indexu aktivity v spracovateľskom priemysle ISM na hladine 56 (dokonca ani blízko tej úrovne).

Očakávame, že index spotrebiteľskej dôvery sa obráti k horšiemu, až index spotrebiteľskej dôvery Conference Board zverejní svoje výsledky za september. Zložka očakávania určuje celý index v súčasnom rozpätí 45-55. Zložka súčasnej situácie uviazla v oblasti recesie na dobu, ktorá sa zdá byť nekonečná. Priemerný výsledok u zložky súčasnej situácie zodpovedá hodnote 65, keď sme v recesii (od roku 1977), zatiaľ čo pri expanzii je to 103. U zložky očakávania sú rovnocennými hodnotami 68 a 95. Tieto dve zložky teraz dosahujú úroveň 24,9 a 72,5.

Očakáva sa, že indexy cien domov CaseShiller budú po slušnom 0,28% medzimesačnom májovom navýšení v júli stagnovať. My predpokladáme 0,1% nárast, zatiaľ čo konsenzus je so svojou prognózou -0,1% pesimistickejší. Všeobecne očakávame, že ceny domov podľa indexu CaseShiller pôjdu čoskoro dole, až bude vplyv programu daňových zliav na obstaranie prvého vlastníckeho bývania za nami.

Akcie: Pohľad zblízka

Včera sa akcie v indexe S&P 500 pokúsili o útok úrovne 1150, ale nakoniec rovnako skončili s 0,6% stratou, keď sa riziko muselo vyrovnať so záťažou spôsobenou sériou negatívnych správ a všeobecného poklesu, ktorý nasledoval po 2,1% zisku minulý piatok. Nechajme sa prekvapiť, či akcie zbierajú sily k ďalšiemu útoku na rezistenciu na úrovni 1150 alebo či sú ukazovatele krátkodobej prekúpenosti už príliš silné.

Americký maloobchodný reťazec lekární Walgreen dnes oznámi hospodárske výsledky a konsenzus predpokladá 10% nárast čistého zisku na akciu v porovnaní s rovnakým štvrťrokom minulého roka.

Vývoj ekonomických ukazovateľov

Saxo Bank

Konsenzus

Skutočný

Predošlý

Revidovaný

ES: Peňažná zásoba r-r (august)

 

0,3 %

1,1 %

0,2 %

 

USA: Index národné aktivity chicagského Fedu (august)

 

-0,50

-0,53

0,00

-0,11

USA: Index výrobnej aktivity dallaského Fedu (september)

 

-7,0

-17,7

-13,5

 

Zdroj: Christian Blaabjerg , hlavný stratég trhov, Saxo Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *