Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Denný výhľad: Pozor na US podnikové objednávky a rozjednané predaje domov

Očakávame, že európske trhy dnes ráno budú otvárať viac-menej bezo zmeny, na základe toho, že piatkové obchodovanie v USA uzatváralo vyššie, zatiaľ čo futures sa cez noc obchodovali nižšie.

Čísla, ktoré dnes budú hýbať trhom, prídu z USA – rozjednané predaje domov a podnikové objednávky. Očakávame v súlade s konsenzom mierny medzimesačný pokles v podnikových objednávkach a u rozjednaných predajov domov. Príliš pohybu na trhu následkom tohto neočakávame (malo by to byť už započítané). Pozornosť by sa mala venovať reakcii trhu na správu, že analytici vykonávajúci výpočty zdola nahor teraz konečne začínajú revidovať svoje prognózy výnosov na rok 2011 smerom nadol. Už sme hovorili, že tento proces by mal teraz pokračovať už nejakú dobu a aktuálne sa konečne rozbieha. Z krátkodobého hľadiska to ale nebude mať veľký vplyv, pretože výsledková sezóna už čoskoro začne. Ak ale prvé dva týždne výsledkovej sezóny dopadnú veľmi slabo, urýchli to negatívny dopad na akciové trhy a mali by ste očakávať jasný výpredaj. Výsledková sezóna začína 7. októbra s výsledkami spoločnosti Alcoa.

 

Pondelok

hlavné udalosti      

GMT

Udalosť

Saxo Bank

Konsenzus

Predošlá úroveň

09:00

ES: Index cien výrobcov (m-m) (august)

 

0,2 %

0,2 %

07:55

ES: Index cien výrobcov (r-r) (august)

 

3,6 %

4,0 %

14:00

USA: Rozjednané predaje domov (m-m) (august)

   

5,2 %

14:00

USA: Podnikové objednávky (m-m) (august)

-0,3 %

 

0,1 %

Trhy v prehľade

Sledujte dnes rozjednané predaje domov, aby ste získali obraz o súčasnom stave. Rozjednané predaje domov sú solídnym ukazovateľom pre existujúce predaje domov, pretože zaznamenávajú rovnakú vec, ale v rôznych fázach procesu predaja.

Dnes budú uverejnené aj podnikové objednávky z USA. Očakávame, že za august vykážu pokles o 0,4 %, vzhľadom k 1,3% poklesu v objednávkach tovaru dlhodobej spotreby. Objednávky tovarov krátkodobej spotreby by však podľa očakávania mali medzimesačne vzrásť, preto my, aj konsenzus, čakáme v objednávkach len malý pokles.

Index aktivity v spracovateľskom sektore ISM klesol v súlade s očakávaniami na 54,4, čo naznačuje, že spracovateľský sektor v USA stále rastie, aj keď pomalším tempom. Na detailoch ale záleží, a preto sa na túto správu pozrieme podrobnejšie. Po prvé, index nových objednávok prudko klesol z 53,1 na iba 51,1 (ešte pred štyrmi mesiacmi bol na úrovni 65,7), čo pre výrobu v nadchádzajúcich mesiacoch neveští nič dobré.

Po druhé, diferenciál nových objednávok k zásobám sa naďalej zhoršuje a prvýkrát za posledných 19 mesiacov momentálne dosahuje záporné hodnoty (-5), čo naznačuje, že zásoby už nebudú ekonomike pomáhať, ale naopak ju začnú čoskoro brzdiť.

Index ISM v priemysle bol na priemernej až slabej hodnote a pozitívne správy pre dnešný deň mohli priniesť len údaje o príjmoch a výdavkoch. Pozitívne skutočne boli, ale len na prvý pohľad. Nielenže spotreba v súlade s očakávaniami stúpla medzimesačne o 0,4 %, ale 0,5% nárast príjmov dokonca prekonal očakávania (očak.: 0,1 %). Vďaka tomu úroveň úspor stúpla z 5,7 % na 5,8 %. Avšak väčšina z týchto nových príjmov pochádza v skutočnosti od americkej vlády, ktorá k celkovému nárastu vo výške 0,5 % prispela transferovými platbami zodpovedajúcimi 0,3 percentuálneho bodu. Čiže do vyšších úspor sa prelialo deficitné míňanie federálnej vlády USA! S ohľadom na infláciu ako príjmy, tak aj výdavky vzrástli v auguste o 0,2 %. Inými slovami bez transferových platieb by zmena disponibilného dôchodku očistená o infláciu bola naopak negatívna. 

A tak jedinou správou, ktorá by pri slabých výsledkoch ISM v spracovateľskom sektore a údajoch o príjmoch a výdavkoch obyvateľstva mohla priniesť niečo pozitívne, bol týždenný predstihový ukazovateľ ECRI. Ten stúpol z úrovne predošlého týždňa 122,1 na 122,5 a medziročný pokles je teraz "len" 7,8 % (ešte pred troma týždňami dosahoval medziročný pokles viac ako 10 %). 

Akcie: Pohľad zblízka

Ako sme už dlhší čas predpovedali, analytici začínajú konečne revidovať očakávané zisky firiem v roku 2011 smerom nadol. Avšak na rozdiel od obvyklého vývoja, ktorý nasleduje po zverejnení týchto prognóz, tentoraz nebudú mať takmer žiaden vplyv, pretože sa blíži začiatok výsledkovej sezóny.

Očakávame, že táto výsledková sezóna bude v znamení silných až priemerných ziskov, čo môže krátkodobo nasmerovať akcie nahor, ešte než nastane potrebná korekcia vzhľadom k makroekonomickej realite. Po štvrťrokoch chabého ekonomického rastu je možnosť 15% rastu ziskov pri slabých tržbách a kulminujúcich maržiach zreteľne založená na nádejach a nie na faktoch. Čakajte, že do zverejnenia prvých výsledkov budú trhy obchodovať v rámci pásiem, a s veľkou opatrnosťou určujte smerovanie akciových trhov, než ubehne prvý týždeň výsledkovej sezóny. Vtedy už by ste mali mať dostatok dát pre kvalifikované rozhodnutie.

Vývoj ekonomických ukazovateľov

Saxo Bank

Konsenzus

Skutočný

Predošlý

Revidovaný

Nórsko: miera nezamestnanosti (september)

 

2,7 %

2,8 %

2,9 %

 

Nemecko: index nákupných manažérov v priemysle (september, konečný)

 

55,3

55,1

55,3

 

ES: index nákupných manažérov (september, konečný)

 

53,6

53,7

53,6

 

USA: príjmy obyvateľov (august)

 

0,3 %

0,5 %

0,2 %

 

USA: výdavky obyvateľov (august)

 

0,3 %

0,4 %

0,4 %

 

USA: deflátor PCE (r-r) (august)

1,5 %

1,5 %

1,5 %

1,5 %

 

US: jadrová PCE (r-r) (august)

1,4 %

1,4 %

1,4 %

1,4 %

 

USA: index dôvery Michiganskej univerzity (september, konečný)

 

67,0

 

66,6

 

USA: ISM v spracovateľskom sektore (september)

54,8

54,5

54,4

56,3

 

USA: Cenový index ISM (september)

 

59,0

70,5

61,5

 

USA: výdavky v stavebníctve (m-m) (august)

-0,6 %

-0,4 %

-0,4

-1,0 %

 

Zdroj: Christian Blaabjerg , hlavný stratég trhov, Saxo Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *