Pondelok 15. októbra. Meniny má Terézia

Denný výhľad pre akcie

Úľava z napätia na akciových trhoch pokračuje. Bolo to vďaka celkovo lepšej ako očakávanej sade dát z USA včera popoludní (trh práce, nerealizované predaje domov či podnikové objednávky v raste) a predĺžení opatrení, ktoré uvoľňujú menovú politiku ECB. Špirála horších ako očakávaných čísel z globálnej ekonomiky sa tak nateraz zastavila.

Navyše po trhu sa „šuští“ " s tým, že US vláda by mohla na pomoc ekonomike vyrukovať s ďalšou salvou fiškálnych stimulov.  Obchodníci tak prijali konštruktivizmus a pozitivizmus  trhu za svoj, „vydedili“ prehnaný pesimizmus a pokračovali v nákupoch, aj keď s menším apetítom ako v stredu. Celková bilancia USA je však nasledovná:  Dow Jones +0,49%, SP 500 +0,91%, Nasdaq Composite +1,06%.

Tenký film optimizmu

Úsmevy na trhu sa preniesli aj na nočné obchodovanie v Ázii, kde zaznamenali indexy prírastok tretí deň po sebe. Okrem US dát čerpali svoju silu aj z dát čínskych PMI sektora služieb, ktoré za august skončili lepšie ako za júl, hoci trhy sa obávali presného opaku. Navyše japonská dáta kapitálových výdajov zaznamenali za 2Q nižší ako očakávaný prepad. Finančné trhy tak pokryl aspoň tenký film optimizmu, aj keď masívne nákupy sme v Ázii nevideli a zrejme sa nedostavia ani počas európskej rannej obrátky , pretože širší obraz trhu je stále spojený z neistotou a navyše pred dnešnými US číslami v podobe Non Farm Payrolls sa nikto nebude púšťať do otvárania veľkých pozícii. Bilancia Ázie: MSCI Asia Pacific +0,2%, Nikkei +0,7%, Shanghai -0,21%, Hang Seng +0,07%, ASX (austrálsky) +0,18%.

Európske taktizovanie, čakanie na US dáta

Hoci Európa otvára okolo „kladnej nuly“ neočakávame ďalšie veľké vylepšovanie nálady (maximálne anemický rast indexov) a možno ani jej udržanie do času 14:30, keď bude zverejnené jedno z najdôležitejších čísel z US ekonomiky v podobe zmeny tvorby pracovných miest US ekonomikou mimo poľnohospodárskeho sektora tzv. Non Farm Payrolls. Jednoducho pred neistotou z čísel si nikto nedovolí „husto“ bezhlavo nakupovať. Súčasný postoj trhu je taký, že akoby stávkoval na lepšie ako očakávané čísla NFP, keďže posledných pár seáns pred číslami prevládali nákupy. Ak sa nedočkáme výrazne lepších čísel (alebo lepšie povedané menej zlých, keďže konsenzus trhu počíta s úbytkom miest vo výške okolo 100 tisíc), trh by mohol následne prejaviť reakciu "sell the fact" a padnúť tvrdol nadol. Istá nádej pre býčí tábor pramení z toho, že ak čísla o 14:30 skončia aspoň v súlade s očakávaniami burziáni by si „na pomoc“ mohli zavolať fundamenty ISM nevýrobného sektora o 16:00. Pred dvoma dňami už ISM výrobného sektora prekvapilo lepšími číslami, takže logicky sa dúfa, že sektor služieb by to mohol dokázať rovnako. Ak sa to potvrdí, býčí tábor by si mohol udržať kontrolu nad situáciou. Ak nie budeme vidieť návrat medvedích atakov.

Technické oko

Technický základ na SP 500 futures s exspiráciou v septembri je býčí. Včera sme pokračovali v raste a vzďaľovaní sa od 50 –dňového kĺzavého priemeru, čo vytvára priestor k posunu smerom k 1101 bodom (100-dňový kĺzavý priemer) s výhľadom k 1107 bodom (200-dňový kĺzavý priemer). Na ďalší rast je však potrebná podpora makrodát (alebo aspoň to aby tieto čísla nevrátili príliš čierne myšlienky ohľadne budúcnosti). Ak tá bude chýbať v najlepšom by sme mohli vidieť prešľapovanie na jednom mieste, avšak pravdepodobnejší je ústup nadol k 1080 bodov s s predĺžením až 1072 a možnosťou prepadu nižšie v prípade popoludňajšej „fundamentálnej havárie“.

Zdroj: Stanislav Panis, TRIMBROKER, a.s..

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *