Pondelok 17. decembra. Meniny má Kornélia

Denný výhľad pre akcie

Po silnej rely počas pondelka už akcie nedokázali postupovať v tomto tempe a ukončili obchodovanie v strate. Index SP500 klesol o 0,48%, Dow Jones stratil 0,36%. Dôvodom boli dve negatívne prekvapenia na strane korporátnych výsledkov a prekvapivý prepad továrenských objednávok.

Procter & Gamble sklamal

Najväčším prekvapením včerajšieho dňa bol výsledok výrobcu potrieb pre domácnosť Procter & Gamble. Spoločnosť totiž zverejnila slabší kvartálny zisk než sa očakávalo minimálne od 1Q roku 2001. Akcie spoločnosti reagovali na tento výsledok poklesom o 3,42%. Slabé výsledky zverejnila aj chemická spoločnosť Dow Chemical, na čo jej akcie reagovali pádom o 10%. Pri aktuálnej silnej výsledkovej sezóne prijali obchodníci slabé výsledky od dôležitých spoločností negatívne.

US ekonomika spomalila v 2Q ešte viac než sa čakalo

Počas posledných troch kvartálov ťahala ekonomický rast hlavne tvorba a zvyšovanie zásob. Efekt tohto javu sa ale počas 2Q rázne spomalil a preto aj celkovo US ekonomika výraznejšie spomalila oproti 1Q. Včera zverejnené údaje  o júnových podnikových objednávkach spolu s revíziou májových údajov ale poukázali na to, že zásoby boli ešte nižšie než sa očakávalo. Podľa analytikov bánk ako Nomura,  Morgan Stanley alebo UBS by mohol byť vzhľadom na tento report ekonomický rast za 2Q revidovaný z 2,4% na 1,7 až 2,0%. Pokiaľ ďalšie čiastkové údaje budú podobne revidované, mohol by rast byť revidovaný nadol aj o jeden percentuálny bod. Decelerácia US ekonomiky tak bola veľmi výrazná.

Silný jen škodí japonským akciám

Silný jen, ktorý sa oproti doláru dostáva už nebezpečne blízko k panickým minimám z novembra 2008, dnes výrazne škodil japonskému akciovému trhu a index Nikkei 225 dnes prepadol o 2,11%. Nedarilo sa ani ostatným ázijským trhom a celkovo dnes benchmark MSCI Asia Pacific klesá o 0,7%. Včerajšie straty US akciového trhu a slabnúce ekonomické momentum so podpisujú tiež pod dnešným poklesom akcií. Austrálsky S&P/ASX 200 klesol o 0,65%, juhokórejský Kospi klesol o 0,07%. Naopak akciový index Shanghai Composite ukončil dnešné obchodovanie v zisku 0,44%. Volatilné obchodovanie v poslednej hodine sa tak nezaprelo ani dnes.

Ani lepšie korporátne výsledky neprebrali európske akciové trhy

Európske akciové trhy dnes značne klesajú a to aj napriek ďalšej sérii lepších korporátnych výsledkov. O 10:15 index FTSE 100 klesá o 1,05%, nemecký DAX klesá o 0,5%, francúzsky CAC je v strate 0,61% a španielsky IBEX si pohoršuje o 0,94% oproti včerajšej uzatváracej úrovni. Dôvodom poklesu je slabá reakcia aj na niektoré lepšie výsledky. Akcie banky Societe Generale po dobrom výsledku pridávajú 1,11%,akcie Lloyds sú po rovnako silnom výsledku v zisku 1,61%. Horšia je už reakcia na výsledky britskej banky Standard Chartered, ktorej akcie aj napriek výsledku v súlade s očakávaniami prepadávajú o 4,84%, rovnako klesajú aj akcie francúzskej poisťovacej skupiny Axa (1,63% ). V paneurópskom indexe Europe Stoxx 600 je tak najslabším práve finančný sektor. Celkovo sú ale všetky segmenty indexu v stratách.

Výhľad na dnes

Včerajšia korekcia akciového trhu zatiaľ výraznejšie rastový setup nenarušila a preto očakávame ešte vyššie úrovne indexu SP500. Oporu k tomuto smeru dnes poskytli aj lepšie korporátne výsledky zo starého kontinentu, aj keď reakcia trhu na ne nie je príliš pozitívna. Veľkou výzvou budú aj makroekonomické fundamenty, kedy dnes očakávame z US zverejnenie výsledku ADP zamestnanosti a dôležitého výsledku ISM nevýrobného sektora. Pri ADP, ktoré sledujú zmenu zamestnanosti v súkromnom sektore sa očakáva tvorba 30 tis. pracovných miest po predchádzajúcom výsledku 13 tis. miest. ADP ale strácajú koreláciu s výsledkami NFP a dokonca aj so zložkou súkromnej zamestnanosti, takže výsledky z pracovného trhu dnes nebudú kľúčové. Najvyššia pozornosť sa totiž bude sústreďovať na ISM nevýrobného sektora. Tam sa očakáva spomalenie na 53,0 z 53,8 v júni. Sektor služieb by tak mal byť stále v expanzii. Celkovo zatiaľ ale očakávame pokles futures na US akciové indexy smerom k supportu 1110 bodov, kde budeme zvažovať dlhé pozície.

Technická situácia

Futures na SP500, ESU0, naďalej vytvárajú vyššie minimá a vyššie maximá, čo je pre celkový výhľad pozitívne, no zatiaľ sa býci príliš k činom nemajú. Ich prítomnosť budeme čakať pri supporte 1110/09 bodov a následne v silnom supportnom pásme 1100/1098 bodov, kde sa nachádzajú predchádzajúce maximá a na túto úroveň by mohli dosiahnuť aj prípadné falošné prielomy spodnej línie obratovej formácie rastového klinu. Ak dôjde k ráznemu prelomeniu formácie otvára sa ale pre trh značný priestor na pokles.

Zdroj: Ján Beňák, TRIMBROKER.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *