Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Denný výhľad pre ropu

Napriek výpredaju na US akciovom trhu včera večer v poslednej hodine ázijskí obchodníci obnovili nákupy rizikovejších aktív vrátane ropy. Optimistickú energiu čerpali predovšetkým z lepších čísel finalizácie japonského HDP za 1Q a rovnako z lepších dát z austrálskeho trhu práce a čínskej obchodnej bilancie.

Podstupovanie rizika podporili aj vyhlásenia čínskeho fondu devízových rezerv o tom, že verí, že euro túto krízu prežije. Nervozitu trhu pomohli upokojiť aj vyhlásenia novozélandskej centrálnej banky o tom, že lokálnej ekonomike sa darí a preto musela začať so zvyšovaním úrokových sadzieb (z 2,5% na 2,75%) a bude v tom musieť pravdepodobne aj pokračovať! Takéto pozitívne vyhlásenia priaznivo pôsobili tak na obrodu chuti podstupovať riziko.

Ropné esá útočia

Obchodníci s ropou tak dostali do rúk silné býčie karty – samé esá a aj ich využili, keď ropa (futures s dodávkou v júli CLN0) dokázala vymazať večernú malátnosť  a dokonca si pripísať intradenne aj zisk. Palivo čerpali aj z včerajšieho poklesu zásob DoE či vyhlásení Svetovej banky o tom, že globálna ekonomika a najmä Čína by mali rásť rýchlejšie ako boli jej pôvodné predpoklady. Nad akciových a ropným trhom tak pomaly začína vychádzať slnko aj keď je jasne potrebné povedať, že volatilita je stále na vyvýšených úrovniach, čo súvisí s veľkou neistotou plynúcou hlavne z Európy. A konkrétnejšie z reakcií európskych politikov, kde trh stále vníma možnosť ich ďalších nesystémových krokov , ktoré napätie na trhoch neupokoja, ale práve naopak ho môžu ešte eskalovať a krízu výraznejšie  prehĺbiť (pohľad Goldman Sachs).

Riziká sú však stále prítomné

Nálada na trhoch začína byť konštruktívnejšia pre podstupovania rizika (a s tým súvisiaci nákup ropy aj pre pokles sily dolára), avšak stále relatívne krehká. Existuje tu zopár rizík, ktoré je potrebné brať do úvahy a nemožno na ne prehliadať: 1. Obvinenia voči Goldman Sachs z dôvodu zavádzania investorov, 2.Napätá situácia v Mexickom zálive súvisiaca s únikom ropy. 3.Riziko zúrivej reakcie trhu (a výpredaja eura) po možných opäť raz nepresvedčivých reakciách a slovách prezidenta  ECB Tricheta na tlačovej konferencii po zasadnutí centrálne banky o 14:30.

Intradenný výhľad

Všetky pozitívne faktory z posledných hodín boli do značnej miery započítané do ceny ropy a naopak negatívne boli pomerne prehliadané a posúvané na vedľajšiu koľaj. Preto pre ďalší rast ceny ropy je potrebné „natankovať“  ďalšie pozitívne správy. Navyše z technického hľadiska sa na grafe CLN0 sa nachádzame v blízkosti silných rezistencií 75,20/75,80 (61,8% fibo májové maximá/minimá a klesajúce rezistenčná línia ťahaná cez májové a júnové maximá) . Až po ich jasnom zdolaní by sme preferovali dlhé pozície s cieľmi nad 77,00. Neschopnosť  ich zdolania (motivovaná prípadným zhoršením rizikového apetítu pod tlakom horších makrodát z US trhu práce popoludní ,alebo opätovnou koncenráciou trhových participantov na negatívne správy) by však mohli vyvolať pullback 72,20/50.

Zdroj: Stanislav Panis, TRIM Broker.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *