Streda 17. októbra. Meniny má Hedviga

Denný výhľad pre ropu

Nočné pohyby na finančných trhoch naznačujú, že chuť podstupovať riziko stále existuje a dokonca sa ešte prehlbuje. Pre pokračujúco solídnu výsledkovú korporátnu sezónu, či posledné správy o tom, že Čína by nemusela ďalej sprísňovať svoju menovú politiku. Pokles averzie voči riziku sa uplatnil minimálne v prípade akciových trhov.

 No neochota ropy mazať masívne straty po vysokých prírastkoch zásob (podľa nočných zverejnení API), či slabej spotrebiteľskej dôvere v USA predsa len vzbudzuje trocha obáv.

Rešpekt pred míľnikom

Rope nepomáha ani sklamanie zo slabej hurikánovej sezóny v USA, ktorá mala vždy potenciál obmedziť produkciu rafinérií či slabší dopyt počas čoskoro sa končiacej hlavnej motoristickej sezóny. Názory, že obnova ekonomiky bude pokračovať, ale pomalším tempom rovnako nevyvoláva vysokú nákupnú horúčku. Preto aj relatívne konštruktívny setup trhov v Európe nedodal odvahu ropným býkom podniknúť silný útok smerom k priblíženiu sa k okrúhlej úrovni 80 USD/barel. Očakávame tak počas európskej obrátky konsolidáciu ceny ropy a rozhodovať sa bude až popoludní.

Až za morom zamiešajú karty

Až vtedy sú totiž na pláne dôležité makrozverejnenia v podobe US objednávok tovarov dlhodobej spotreby (14:30) , ktoré budú mať široký dopad na celý finančný trh. V prípade ropy navyše dostaneme do vienka ešte aj dáta zmeny zásob ropných produktov DoE o 16:30. Toto bude alfou a omegou jej vývoja popoludní. Lepšie dáta „durable goods“ spolu s prípadným poklesom zásob (čo by bolo v rozpore s včera publikovanými API dátami) by mohli spôsobiť silný výskok cien smerom nahor. Naopak slabé fundamenty by mohli spôsobiť ďalšie zatláčanie ceny smerom na juh.

Technický pohľad

Technika na rope je stále býčia (rastúci kanál). Rezistencie sú na úrovniach 77,77 a 78,20, čo je 100 a 200-dňový kĺzavý priemer, nad ktorými kurz v posledných dňoch dlho nevydržal. Ak sa ich podarí však zdolať (najmä v prípade konštruktívneho prostredia čo sa týka postoja voči riziku a býčich ropných fundamentov) priestor je práve po level 80,00 v rámci rastového kanála. Ak však rastový kanál nevydrží (support na 76,50/70) hrozí jasnejší pullback k úrovniam okolo 75 USD (50-dňový kĺzavý priemer).

Zdroj: Stanislav Panis, TRIMBROKER.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *