Pondelok 22. októbra. Meniny má Sergej

Denný výhľad pre ropu

Nočné obchodovanie na finančných trhoch nebolo práve naklonené podstupovaniu rizika. Dozvuk slabých US dát z predchádzajúceho dňa pokračoval a nie práve najlichotivejší pohľad Béžovej knihy FEDu na stav ekonomiky rovnako nedokázal striasť z obchodníkov nervozitu.

A opäť raz sa šíriacu neistotu ohľadne aspoň kostrbatej obnovy ekonomiky USA či eurozóny. Ropa bola napriek tomu schopná si pripísať zisky. No ide to skôr na vrub korekcie po prepade v dôsledku masívneho nárastu zásob ropných produktov ako v dôsledku renesancie optimizmu.

Krivé ropné úsmevy

Obnova výraznejšieho rastu cien ropy je teraz akoby zarúbaná. Okrem spomínanej nočnej tendencie k poklesu akciových trhov a „výpredaju“ rizika, spotreba ropy sa počas motoristickej sezóny javí byť ako relatívne mierna v dôsledku komplikácii s obnovu US, európskej či aj čínskej ekonomiky. Nie sme tak veľkými fanúšikmi rastu cien a to ani napriek oslabujúcemu doláru. Na druhej strane do jej ceny bolo v posledných dňoch započítaných dosť negatív a pre ďalší prepad tak chýba ďalší impulz.

Najbližší vývoj bude do značnej miery závisieť od toho či sa sentiment v Európe začne vylepšovať, alebo budú stále pretrvávať pochybnosti. A najmä od US dát a vývoja trhov popoludní.

Intradenný výhľad

Ak prevážia opäť raz pozitívne názory a očakávania ropa by predsa len mohla aspoň limitovane rásť smerom k 200-dňovému kĺzavému priemeru na 77,78 a 100-dňovému na 78,28. Prípadné zdolanie týchto levelov otvára cestu k hladinám 79,60/80,00, no na takýto masívnejší rast by sme potrebovali viac ako skvelé čísla z US trhu práce o 14:30.

Smerom hore sme však skôr skeptickí, aj keď sa nachádzame nad silnou supportnou líniou (pozri graf). Horšie US dáta a prípadné pokračovanie prepadu najmä US akciových trhov bude otvárať ropnú cestu k hladinám 76,70 (nočné minimá) a následne k 76,00 (včerajšie minimá) s výhľadom k levelu 75,00 (50-dňový kĺzavý priemer).

Zdroj: Stanislav Panis, TRIMBROKER

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *