Piatok 19. októbra. Meniny má Kristián

Prognózy trhov: Predaje po nárastoch

Krátko pred júlovými voľbami do hornej komory parlamentu rezignoval japonský premiér J. Hatojama. Dnešok je chudobnejší na významné makrodáta. Celkový výhľad pre dnešný deň je „predaje po nárastoch“.

US akciové trhy ukončili obchodovanie v negatívnom teritóriu . Obchodovanie bolo veľmi volatilné s pozitívnym vplyvom lepších dát ISM Manufacturing a Construction spending ako aj výraznými stratami v energetickom a automobilov sektore a sektore materiálov.

Hewlett-Packard Co. plánuje prepustiť 9 000 zamestnancov a zmeniť svoju štruktúru.

Ekonomické údaje , ktoré budú zverejnene dnes (očakávania):

 • UK 10:30: MAY M4 Money Supply (MoM): NA
 • UK 10:30: APR Net Consumer Credit (Mln): 0,3
 • EC 11:00: APR Euro-Zone: PPI (MoM): 0.7 %
 • US 23:00: MAY Total Vehicule Sales (Mln): 11,4
 • US 23:00: MAY Domestic Vehicule Sales (Mln): 8,9

Dnes vyplácajú dividendy :

 • Associated British Foods: (7,6p)
 • Intertek Group: (17,3p)
 • Marks & Spencer: (9,5p)
 • National Grid: (24,84p)
 • Vodafone: (5,65p)
 • Home Depot (HD): $0,24

Celkovo máme na dnes výhľad „predaje po nárastoch “. Trh preferuje predaje akciilikvidáciu rizikových pozícii. Čo je zaujímavé, zobchodovaný objem je stabilný, nejde o žiadne panické výpredaje, čo znamená, že trhy vidia rizikové aktíva nižšie. Na trhu je stále veľa predávajúcich, zatiaľ čo kupujúci zostávajú mimo hru.

Výhľad na dnešný deň pre DAX je mierne negatívny. Odporúčame predaje po nárastoch ku 5900 s  cieľom na 5851. Stop loss nad 5933.

Výhľad na dnešný deň pre FTSE je mierne negatívny. Odporúčame predaje po nárastoch ku 5090 s cieľom na 5038. Stop loss nad 5112.

Výhľad na dnešný deň pre S&P500 je mierne negatívny. Odporúčame predaje po nárastoch ku 1081 s cieľom na 1070. Stop loss nad 1086.

Aké je správanie drahých kovov, ako ich vníma trh a čo sa odporúča pri obchodovaní na dnešný deň?

Drahé kovy kopírujú vývoj na akciových trhoch a záujem investorov o riziko . Ceny medi – závisia od ekonomického vývoja a vývoja na trhu nehnuteľnosti v Číne – po nedávnych predajoch rizikových aktív a miernom poklese zásob neočakávame ďalší významný prepad.

Zlato a striebro sa nachádzajú relatívne vysoko (zlato je chápané ako náhrada hotovosti za EUR aktíva). Trh vidí zlato vyššie aj napriek nesúladu medzi dopytom a ponukou. Podobný nesúlad je aj pri striebre.

Pri špekulácii na rast cenných kovov by sme videli väčší priestor na rast pre platinu a diamanty, keďže ich ponuka je obmedzená.

Dnešný výhľad na zlato je mierne pozitívny. Odporúčame nákupy smerom ku 1220 s cieľom pri 1226 USD/uncu. Stop pod 1217.

Dnešný výhľad na striebro je mierne pozitívny. Odporúčame nákupy smerom ku 18,37 s cieľom pri 18,46 USD/uncu. Stop pod 18,33.

Oficiálne vládne zásoby ropy v USA budú zverejnene zajtra, keďže v pondelok bol štátny sviatok. Dnes budú zverejnené API zásoby ropy v súkromných zásobníkoch. Aký je dnešný výhľad na vývoj jej ceny?

Analytici očakávajú pokles zásob o -500 k barelov . Týždeň predtým zásoby zaznamenali nárast o 2 460k barelov.

Za posledne 2 mesiace bola ropa ovplyvnená okrem záujmov investorov o komodity aj nadmerným rastom zásob v USA a jej nižšou spotrebou.

Pásmo 75 – 85 USD/barel zostava nezmenené . Keďže sa momentálne sa nachádzame pod týmto pásmom, terajšie úrovne by mohli znamenať strategicky nákup.

Blíži sa sezóna hurikánov, ktorá by mohla mať negatívny vplyv na ťažbu ropy v Mexickom zálive.

Dnešný výhľad na ropu je mierne negatívny. Odporúčame predaje smerom ku 72,60 s cieľom pri 71,60 USD/barel. Stop nad 73,10.

Aký je dnešný výhľad pre menový pár EURUSD? Aké úrovne predpokladáme v lete a aké koncom roka?

EURUSD vidíme počas obchodovania v letných mesiacoch v pásme 1,23 – 1,24, keďže neistota spojená s rozpočtovými problémami niektorých krajín Eurozóny je stále prítomna na trhu. Podobný vplyv ma aj averzia investorov k riziku. Saxo Bank predpovedal úrovne EURUSD minulý rok v decembri pri 1,25, čo bol veľmi presný odhad.

Ku koncu roka vidíme EURUSD okolo úrovne 1,1700 .

Dnešný výhľad na EURUSD je neutrálny. Prelomenie úrovne pod 1,22 predstavuje riziko opätovného otestovania miním na 1,21. Rezistencia je pri 1,2265 a potom 1,2330 EURUSD.

Zdroj: Martin Kadlec, Saxo Bank

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *