Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Denný výhľad Saxo Bank

Index S&P 500 uzavrel tesne nad dôležitou úrovňou 1100. Podľa nášho názoru je veľmi pravdepodobné, že sa počas týždňa alebo štrnástich dní dočkáme testovania hranice 1130. Kalendár je tento týždeň po udalosťami nabitom minulom týždni pomerne chudobný. Až do štvrtkového zasadania BoE očakávame skôr nevýrazné obchodovanie.

Čo sa deje?

Lepšie než očakávané údaje o počte pracovných miest úplne zodpovedá tomu, že sa dnes v USA oslavuje sviatok práce. To znamená, že akciové trhy (nie však trhy s futures) sú dnes uzavreté. Aktivita bude teda s veľkou pravdepodobnosťou utlmená; zdá sa ale, že z krátkodobého hľadiska sú vo výhode býky.

Očakávame, že európske trhy otvoria dnes ráno o 0,6 % vyššie, a pre nadchádzajúci týždeň vo všeobecnosti predpokladáme vzostup akciových trhov. Skôr než korekcia späť k úrovni 1060 je podľa nás pravdepodobnejšie, že vzhľadom na to, že tento týždeň bude uverejnených len veľmi málo makroekonomických údajov, ktoré by mohli zvrátiť prevahu býkov na trhu, zamieri index S&P 500 k hranici 1130.

pondelok  

hlavné udalosti    

GMT

Udalosť

Konsenzus

Predchadzajúci

08:30

ES: Dôvera investorov Sentix (September)

9,0

8,2

09:00

ES: Vystúpenie J. Starka (ECB) o stabilite eura

   

23:01

VB: Monitor maloobchodných tržieb BRC (AUGUST)

   

23:01

Japonsko: Prieskum pracovného trhu (4. štvrťrok)

 

6,0

23:30

Austrália: index výkonnosti v stavebníctve AIG (AUGUST)

 

43,3

Situácia na trhu

Po hektickom týždni si informačné agentúry určite myslia, že potrebujeme čas na oddych. Prinajmenšom kalendár na tento týždeň je pomerne chudobný, keď jednou z mála udalostí, ktoré by potenciálne mohli trhom zahýbať, je zasadnutie Bank of England. Zajtra oznámi svoje cieľové sadzby RBA a BoJ, a v Nemecku bude uverejnená najnovšia správa o podnikových objednávkach.

Americká správa o zamestnanosti bola ďalším víťazstvom býkov a napriek pomerne zlému výsledku indexu aktivity mimo spracovateľský sektor ISM zverejnenému o hodinu a pol neskôr vydržala ochota riskovať na trhu až do konca obchodovania. Tri dni údajov, ktoré presiahli očakávania, stačili na to, aby sa nálada úplne obrátila, keďže oživenie teraz podľa všetkého stále pokračuje. Sme toho názoru, že akciové trhy sú až príliš optimistické, ale hladina 1100, o ktorej sme sa zmieňovali minulý týždeň, je teraz ďalšou prekážkou, ktorá čaká na prelomenie.

K pozitívnym výsledkom správy o zamestnanosti patrí počet pracovných miest v súkromnom sektore, hodinová mzda a (čiastočne) miera nezamestnanosti. V auguste bolo v súkromnom sektore vytvorených 67 000 nových pracovných miest (v čistom vyjadrení), čo je oveľa viac než nami odhadovaných 5 000. Negatívom – za predpokladu, že toto číslo nebude revidované smerom nadol – je skutočnosť, že takmer všetky nové pracovné miesta pripadajú na školstvo a zdravotníctvo (45 000), nie na výrobu tovaru (0).

V auguste bolo prepustených 114 000 dočasných pracovníkov podieľajúcich sa na sčítaní ľudu, čo sa blíži nami odhadovaným 115 000. Prepustený bolo tiež ešte ďalších 7 000 štátnych zamestnancov, ktorí sa na sčítaní ľudu nepodieľali, čo znamená, že počet pracovných miest mimo poľnohospodárstva klesol o 54 000.

Miera nezamestnanosti mierne vzrástla na 9,6 %; celkový obrázok však opäť skresľuje miera účasti na pracovnom trhu. Však aj 550 000 ľudí v auguste vstúpilo na trh práce a 290 000 z nich našlo zamestnanie. Ako sme už niekoľkokrát zdôraznili, ak je nárast miery nezamestnanosti spôsobený vyššou mierou účasti na trhu práce, nejde nevyhnutne o negatívnu záležitosť, pretože to znamená, že sa viac ľudí vrátilo na trh práce. Avšak v auguste to nebolo zas až tak žiarivé, pretože väčšina uchádzačov, ktorí prácu našli, pracuje na čiastočný úväzok. Tým sa tiež vysvetľuje, prečo širšia miera podzamestnanosti U-6 vzrástla z 16,5 % na 16,7 %.

Index aktivity mimo spracovateľský sektor inštitútu ISM, ktorý pokrýva približne 90 % chovov mimo spracovateľský sektor, priniesol pekné sklamanie, hoci sa zdá, že trh tejto správe nikdy nevenuje pozornosť, ktorú si zaslúži (americké hospodárstvo sa už neposudzuje na základe spracovateľského sektora). V auguste sa index prepadol až na 52,4 z júlových 54 a väčšina zložiek bola príšerná. Najmä zložka zamestnanosti bola pri svojich 48,1 slabá, čím sa prehupla späť do oblasti kontrakcie (prah je na 50). To rozhodne nepodopiera dôstojné údaje o počte pracovných miest v súkromnom sektore, ani údaje o počte žiadostí o podporu v nezamestnanosti.

Akcie: Pohľad zblízka

Súčasný trh je zjavne býčí v závislosti na silných, ale nie skvelých makroekonomických údajoch zverejnených minulý týždeň – najmä ISM a správa o trhu práce. Tento týždeň čakáme len málo ekonomických správ, ktoré by mohli tento obraz narušiť, a hlavne z toho dôvodu očakávame, že akcie porastú. Neočakávame však, že sa to stane v priamej línii vzhľadom na existenciu už technických alebo oceňovacích prahov.

200-denný kĺzavý priemer (DMA) je teraz na 1116 a určite tu narazíme na určitý odpor, než sa cez túto hranicu dostaneme. Výrazný posun nad hranicu 200 DMA však bude naznačovať ďalšiu býčiu silu, čo by nás mohlo preniesť až nad 1130. Náš odhad reálnej hodnoty indexu S&P500 sa navyše vo vzťahu k očakávaným ziskom 80 USD za akciu v roku 2010 pohybuje okolo úrovne 1120, z čoho vyplýva 14-násobok PE, čo je úplne v zhode s konsenzom. Veľa portfóliových manažérov určite pri pohľade na tieto čísla nebude trh v krátkodobom horizonte podporovať vstupom do dlhých pozícií výrazne nad týmito hladinami a radšej začnú na týchto úrovniach uzatvárať krátke pozície.

Ďalšia vec, ktorá je na akciových trhoch hodná pozornosti ako dlhodobejšie sledovaná udalosť je skutočnosť, že u rastových akcií oproti hodnotovým akciám v podstate neexistuje žiadna prémia. Zvyčajne sa uplatňuje prémia za predpokladu, že sa očakáva, že rastové akcie porastú (prinajmenšom dlhodobo) viac ako hodnotové. Avšak táto prémia je v súčasnosti na rekordnom minime, z čoho vyplýva, že trh je silne angažovaný v hodnotových akciách (najmä spoločností vyrábajúcich spotrebný tovar so silnými výplatami dividend). Táto rovnica pravdepodobne dlhodobo nevydrží a my očakávame pohyb smerom k rastovým akciám, ktorý by mohol odštartovať existujúci optimizmus na trhoch.

Zdroj: Mads Koefoed, stratég trhov, Christian T. Blaabjerg, hlavný stratég trhov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *