Utorok 19. február. Meniny má Vlasta

Denný výhľad: Vytriezvenie na akciovom trhu

Americké akciové trhy ukončili včerajšie obchodovanie hlboko v červených číslach. Sektor nehnuteľností, poisťovníctvo a automobilový sektor viedli trh nižšie. Trh bol ovplyvnený negatívnymi správami spojenými so znížením ratingu gréckeho dlhu na tzv. junk ako aj znížením ratingu Portugalska.

Následne sa trhy prepadli, keď investori začali špekulovať, že politické tlaky by mohli znemožniť pomoc. Investori do gréckych dlhopisov sa obávajú, že by mohli prísť o časť svojich peňazí v prípade reštrukturalizácie dlhu alebo bankrotu. Grécko má EUR 300 mld dlhov. Aké turbulencie na trhoch s akciami dnes očakávame?

US akcie boli výrazne ovplyvnené aj prebiehajúcim vypočúvaním top manažérov Goldman Sachs pred komisiou US Senátu. Goldman Sachs je obvinený z toho, že eticky zlyhal a predával štrukturované finančné produkty investorom detailného informovania a zároveň otváral krátke pozície v týchto nástrojoch, keďže špekuloval na pokles. Je obvinený, že svojim konaním pomohol nafúknuť bublinu na trhu nehnuteľností a zarobil na jeho kolapse.

Volatility index VIX vzrástol o 30 % v priebehu dňa, čo sa stalo len 12x od roku 1990. Týždeň po týchto nárastoch nasledovala rally na akciových trhoch, keďže investori sa snažili profitovať z korekcie a videli zaujímavé príležitosti na nákup. Je dôležité zostať veľmi opatrný vzhľadom na iné faktory, ktoré sú prítomné na trhu.

Dnes zverejňujú údaje okrem iných: Banco Bilbao Vizcaya Argenta, Dow Chemical, GlaxoSmithKline, Goodyear Tire & Rubber, Home Retail Group, Infineon technologies, Invesco, Merck, Nordea Bank, Northrop Grumman, Puma, Royal Dutch Shell, SAP, Scania, Sprint Nextel, Vestas, Visa, DSM, UPM-Kymmene.

Ekonomické ukazovatele (SEČ):

 • US 16:30: W16 Crude Oil Inventories (WoW chg): 1000
 • US 20:15: Fed: Rates decision: 0.25%
 • Na akciovom trhu je vidieť vytriezvenie, keďže reštrukturalizácia gréckeho dlhu môže byť veľmi pravdepodobná. To vytvára obrovský tlak na európsky finančný sektor. Ako som už spomenul niekoľkokrát v minulosti, pre finančné tituly nie je rozumný priestor.
 • Výhľad na dnešný deň pre DAX je mierne negatívny. Odporúčame predaje po nárastoch ku 6 160 s  cieľom na 6 115. Stop loss nad 6 178.
 • Výhľad na dnešný deň pre FTSE je mierne negatívny. Odporúčame predaje po nárastoch ku 5 600 s cieľom na 5 566. Stop loss nad 5 617.
 • Výhľad na dnešný deň pre S&P500 je mierne negatívny. Odporúčame predaje po nárastoch ku 1 188 s cieľom na 1 181. Stop loss nad 1 191.
 • Dnešné odporúčanie na nákup (Technické indikátory): Linde.
 • Dnešné odporúčanie na predaj (Technické indikátory): Aegon, Akzo Nobel, Alstom, Anehuser-Busch I., ASML Holding, BBVA, BMW, BNP Paribas, Bouygues, Capgemini, Admiral Group, Alliance Trust P., Anglo American, Antofagasta, Associated British, AstraZeneca, Autonomy Corp, Aviva, Barclays, BHP Billiton.

Aké dianie dnes predpokladáme na trhu drahých kovov?

 • Dnešný výhľad na zlato je mierne pozitívny. Odporúčame nákupy po poklesoch ku 1 160 s cieľom na 1 170 USD/uncu. Stop loss pod 1 154.
 • Dnešný výhľad na striebro je neutrálny.

Čo dnes očakávame na trhu s ropou?

 • Dnešný výhľad na ropu je mierne negatívny. Odporúčame predaje po nárastoch ku 83,00 s cieľom pri 81,30 USD/barel. Stop loss nad 83,80.

EUR padá voľným pádom a na konci roka 2010 uvidíme EURUSD na úrovni 1,25, možno ešte nižšie. Trhy vidia EURUSD nižšie už teraz a je možné očakávať ďalší veľký tlak pred najbližším víkendom. Aké faktory vstupujú do súčasného vývoja na trhu EURUSD?

 • Riziko a rozpočtové problémy niektorých európskych krajín sa rozširujú. Potvrdzujú to aj výnosy 2-ročných gréckych dlhopisov, ktoré sú na úrovni 15,35% (CDS 824 bps). Tieto výnosy sú vyššie ako pri niektorých korporátnych dlhopisoch spoločností s horšími ratingmi. Portugalsko: 4,92% a CDS 383 bps.
 • Trhy prestávajú veriť štátnym dlhopisom , čo nie je žiadne prekvapenie, ale len dôsledok masívnych deficitov. Predpokladám, že každý investor si to začal uvedomovať už pred dvoma rokmi, keď počas finančnej krízy vlády presúvali problémové aktíva z privátneho sektora na ramená daňových poplatníkov.
 • Je možné, že MMF pridá ďalších EUR 10 mld pomoci (3-ročný plán).
 • nemeckom parlamente je návrh zákona na max. pomoc vo výške EUR 8,4 mld, ktorý predstavuje prvú časť 3-ročného plánu. Niektoré opozičné strany však chcú, aby sa na nákladoch podieľali aj investori a banky. Že by GE a FR banky mali nakúpené nejaké grécke dlhopisy? Áno majú! Nemci majú len dve možnosti, buď pomôcť Grécku alebo pomáhať nemeckým bankám. Čo je lepšie?
 • Je možné, že celková suma sa vyšplhá na EUR 70 mld v priebehu troch rokov (že by toto sme už niekde počuli?)
 • GE minister financií vyhlásil, že všetky krajiny EÚ musia konsolidovať svoje rozpočty (čo na to domáci politici?)
 • Odporúčam veľmi pozorne sledovať vyhlásenia ratingových agentúr: S&P včera, dnes možno Moody’s a čo Fitch? Ak by všetky tri agentúry zverejnili rovnaké ratingy pre problémové krajiny, tak môžeme očakávať veľké pohyby na trhoch.
 • A čo teraz? Počas víkendu by sme mohli byť svedkami nejakej významnejšej udalosti alebo vyhlásenia, ktoré by mohlo, ak ho trhy pozitívne príjmu, posunúť EURUSD vyššie. Odporúčame nákupy call opcií na EURUSD so strike okolo úrovní 1,3400/50 a splatnosťou o 2-3 týždne.
 • Dnešný výhľad na EURUSD je negatívny. Veríme, že sme videli dočasný vrchol na úrovni 1,3217. Odporúčame predaje po prelomení úrovne 1,3150 pre posun ku 1,3090 EURUSD.  Stop loss nad 1,3255. 

Zdroj: Martin Kadlec, Saxo Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *