Piatok 14. decembra. Meniny má Branislava, Bronislava

Denný výhľad: Vzhľadom na očakávania výnosov akcie stúpajú

Pri indexe S&P500 sledujme cenovú akciu okolo úrovne 1130. Tá nám totiž ukáže, aký veľký (ak vôbec nejaký) vzostup môžeme u akcií ešte očakávať.

Čo sa deje?

Európske trhy dnes s najväčšou pravdepodobnosťou otvoria bezo zmeny, keďže v piatok došlo na americkom trhu len k minimálnym pohybom, a to aj napriek slabým číslam University of Michigan. Makroekonomická scéna zostáva dnes takmer bezo zmeny, avšak Ázia cez noc rástla, čo signalizuje pokračujúce vysoké firemné zisky najmä v sektore technológií.

pondelok 

hlavné udalosti  

GMT

udalosť

Konsenzus

Predtým

08:30

VB: peňažná zásoba M4 (m-m) (august)

0,2 %

0,4 %

12:30

Kanada: veľkoobchodné predaje (m-m) (júl)

0,1 %

-0,3 %

14:00

US: index trhov rezidenčných nehnuteľností NAHB (sept)

14

13

Situácia na trhu

Index trhu rezidenčných nehnuteľností NAHB (14:00) ponúkne lepší pohľad na americký trh s bývaním. Index, ktorý je hlavným ukazovateľom rozostavaného bývania, bol v auguste naďalej nižší na úrovni okolo 13. Najmä prvok "budúcich predajov" bol slabý na -12 (min. mesiac na -5). Konsenzus, ktorý bol u posledných troch správ NAHB prehnane optimistický, očakáva mierny rast v hodnote 14.

Guvernér Bank of Korea Soo cez víkend vystúpil s vyhlásením, že ak sa Bank of Japan bude pokúšať intervenovať jednostranne, neuspeje. Južná Kórea má samozrejme obavy o svoj vlastný export, ktorý predstavuje veľkú časť kórejského HDP.

Údaje o dôvere amerických spotrebiteľov uverejnené minulý piatok boli sklamaním, pretože výsledky prieskumu University of Michigan ukázali, že v septembri došlo k poklesu na 66,6 bodov z augustových 68,9 bodov (očakávalo sa 70 bodov). V časti indexu hodnotiaceho aktuálne podmienky pritom k žiadnym zmenám nedošlo, takže príčinou poklesu dôvery boli výlučne "očakávania", ktoré sa prepadli na 59,1 bodov, čo je najnižšia hodnota od marca 2009.

Akcie: Pohľad zblízka

Stále sme presvedčení, že indexu S&P500 dôjde pri raste dych okolo úrovne 1130. Neboli zverejnené žiadne fundamentálne správy, ktoré by ďalší rast mohli odôvodniť, a naopak sa skôr obávame, že po neúspešnom pokuse o prekonanie uvedených úrovní môže nastať pomerne ostré odmietnutie. Nedávny nárast očakávania výnosov, ku ktorému došlo predovšetkým v technologickom sektore, by ale mohol akcie udržať niekoľko dní na vyšších úrovniach, takže index S&P500 by sa mohol obchodovať v blízkosti hodnoty 1130. Táto úroveň sa však dlhodobo rozhodne neudrží, pretože v najbližšej dobe sa neočakáva žiadne ďalšie zverejňovanie výsledkov a akcie budú skôr či neskôr zasiahnuté chabými ekonomickými vyhliadkami. Dnes by sa však akcie mohli obchodovať vyššie.

Vývoj ekonomických ukazovateľov

Saxo Bank.

Konsenzus

Aktuálna úroveň

Predošlá úroveň

ES: Stavebná výroba (medziročne) (júl)

   

-7,5 %

3,1 %

USA: Index spotrebiteľských cien (m-m) (august)

0,1 %

0,3 %

0,3 %

0,3 %

USA: Index spotrebiteľských cien – jadrový (mm) (august)

0,1 %

0,1 %

0,0 %

0,1 %

USA: Index spotrebiteľskej dôvery Univerzity Michigan (september, predbežné výsledky)

 

70,0

66,6

68,9

Zdroj: Mads Koefoed , stratég trhov, Saxo Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *