Pondelok 17. decembra. Meniny má Kornélia

Denný výhľad: Zachráni Obama ázijských oceliarov?

Krátkodobo bude akciový index S&P500 aj naďalej testovať hranicu 1130, zatiaľ čo v dlhodobom výhľade očakávame návrat na nižšie hladiny. S plánovanou septembrovou aukciou dlhopisov krajín eurozóny vo výške 80 mld. EUR, teda dvakrát viac ako v auguste, sa dnes ráno opäť dostávajú do popredia obavy z európskych štátnych dlhov.

Čo sa deje?

Očakávame, že európske akciové trhy otvoria v zásade bez výkyvu. Avšak šuškanda o ďalšom balíčku z dielne Obama&spol. spôsobila cez noc predovšetkým u ázijských oceliarov pohyb proti padajúcemu trendu akciových trhov. Je tomu tak aj napriek tomu, že si všetci uvedomujú, že ďalšie kolo stimulačných opatrení síce krátkodobo povzbudí chuť k riziku, avšak dlhodobo od neho žiadny veľký prínos očakávať nemožno. Hospodárske výsledky budú vzhľadom k slabým tržbám naďalej pod tlakom a vyhliadky na akékoľvek významnejšie rasty marží sú veľmi vzdialené.

Dnešný kalendár je opäť poloprázdny, ale hrozba štátnych dlhov predstavuje dnes dopoludnia značnú záťaž pre riziko. Ako Bank of Japan, tak austrálska RBA ponechali úrokové sadzby bezo zmeny.

utorok

hlavné udalosti    

GMT

Udalosť

Konsenzus

Predtým

08:00

NO: priemyselná výroba NO medzimesačne (JÚL)

 

-1,7 %

08:00

NO: spracovateľský priemysel medzimesačne (JÚL)

-0,8 %

3,3 %

10:00

Podnikové objednávky GE medzimesačne (JÚL)

0,5 %

3,2 %

15:00

Nákup štátnych pokladničných poukážok US Fedu (splatnosť: 8/2014-7/2016)

   

Situácia na trhu

Členské štáty eurozóny sa v septembri pripravujú na ďalšiu aukciu dlhopisov v celkovom objeme približne 80 mld. EUR, čo znova vynieslo do popredia obavy z európskych štátnych dlhov. Táto suma je približne dvakrát vyššia než predošlých 43 mld. z augustovej aukcie. Španielsko plánuje v septembrovej aukcii ponúknuť 7 mld. oproti 3,5 mld. v auguste.

Prezident USA Obama okupuje hlavné titulky s plánom svojej administratívy vynaložiť 168 mld. USD na rôzne programy na podporu ekonomiky. Zaujímavé je, že cieľom navrhovaného zvýšenia daňových odpočtov na výskum a vývoj vo výške 100 mld. USD má byť okrem iného udržanie pracovných miest v USA, pričom však Obamova administratíva údajne plánuje zároveň investíciu 50 mld. USD do infraštruktúry, teda ciest a železníc, čo dnes ráno viedlo k rastu akcií ázijských oceliarov.

Bank of Japan sa obmedzila iba na udržanie nízkych úrokových sadzieb, čo spolu s všeobecným uchyľovaním sa k bezpečným menám znamenalo posilnenie jenu. Protikandidát japonského premiéra, Ozawa, sa pokúšal pred pojednávaním banky na súčasného premiéra Kana cez noc zatlačiť, ale vo výsledku k žiadnemu kroku zo strany BoJ nedošlo. Úrokové sadzby zostali neprekvapivo na smiešne nízkej úrovni 0,10 %. Pokiaľ ide o ďalšie dianie v Ázii, austrálsky dolár oslabil, a reagoval tak na správanie Reserve Bank of Australia (RBA), ktorá napriek priaznivým ekonomickým dátam ponecháva úrokové sadzby bez zmeny, a ďalej tiež na správy, že sa labouristom podarilo udržať pri moci, pretože premiérka Gillardová si zabezpečila väčšinu jedného kresla. Opakované zvyšovanie sadzieb (6) viedlo k vytriezveniu austrálskeho trhu s nehnuteľnosťami, ktorý bol jeden čas rozpálený takmer do biela. Otázkou zostáva, či je možné vyhnúť sa jeho kolapsu, a hoci konsenzus zostáva v tomto smere optimistický, my sa na celú vec pozeráme radšej oveľa opatrnejšie. Cez noc uverejnený AIG index výkonnosti v stavebníctve ukazuje, že v Austrálii došlo v stavebníctve k strmému prepadu.

Akcie: Pohľad zblízka

Obama s najväčšou pravdepodobnosťou oznámi ďalší stimulačný balík či investíciu do infraštruktúry, čo nepochybne v krátkodobom horizonte zvýši chuť k riziku a spôsobí, že akcie zamieria smerom nahor. Takýto vývoj by s najvyššou pravdepodobnosťou viedol v prípade S&P500 na testovanie úrovne 1130, na ktorú už nejakú dobu cieľujeme v našej strednodobej stratégii. Aj napriek vyššie uvedenému sme ale stále presvedčení, že dlhodobé problémy fundamentálneho charakteru, ktoré sužujú západné ekonomiky, ešte nie sú zďaleka vyriešené, a táto skutočnosť jednoducho funguje ako štrukturálna bariéra brániaca spoločnostiam v ďalšom udržateľnom raste.

Spotrebitelia sa potrebujú oddlžiť (podobne ako vlády), a to sa prejaví na slabom dopyte. Chabé tržby sú v súčasnosti maskované vyššími dosahovanými maržami a vyšším využitím kapacít, ale skôr alebo neskôr povedú ku sklamaniu nad vývojom výnosov. Na rozdiel od všeobecného očakávania stále ešte očakávame, že u akciových titulov v S&P500 bude v roku 2011 ukazovateľ EPS dosahovať úroveň 84-85 USD, čo povedie k reálnej hodnote na úrovni 1174.

Ázijské akciové trhy sa cez noc po niekoľkých silných dňoch stiahli trochu späť, čo nie je nijako prekvapujúce. Všimnite si ale, že akcie oceliarskych spoločností sa obchodujú proti trendu a pokračujú v raste živené nádejou na silné oživenie dopytu v súvislosti s Obamovým projektom infraštruktúry. Očakávame, že tento trend pretrvá až do zverejnenia podrobnejších informácií týkajúcich sa uvedeného plánu a do doby, kedy tento plán získa podobu zákona. Nie je nad to, keď máte v čo dúfať.

Vývoj ekonomických ukazovateľov

 Konsenzus Aktuálna úroveň  

Predošlá úroveň

 

 

EÚ: Dôvera investorov Sentix (SEP)

9,0

7,6

8,5

Japonsko: prieskum pracovného trhu (4. štvrťrok)

 

6,0

6,0

Austrália: AiG index výkonnosti v stavebníctve (AUG)

 

43,2

43,3

Austrália: sadzba Cash Target RBA

4,50  %

4,50  %

4,50  %

Japonsko: sadzba BoJ

0,10  %

0,10  %

0,10  %

Zdroj: Mads Koefoed, stratég trhov, Saxo Bank, Christian T. Blaabjerg, hlavný stratég trhov, Saxo Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *