Pondelok 15. októbra. Meniny má Terézia

Dnešný komentár: Ružová budúcnosť?

Počas včerajšieho obchodného dňa sme boli svedkami relatívne neutrálneho vývoja na európskych akciových trhoch, keď si investori dali takpovediac oddychový deň. Hlavné akciové indexy zaznamenali ustálenie po vysokých rastových hodnotách z predchádzajúcich obchodných dní.

Najväčší vplyv na predchádzajúci obchodní deň mali vyhlásenia ECB, že bude naďalej udržovať úrokovú mieru na najnižších hodnotách, a že rozšíri program záchrannej siete likvidity pre bankový sektor. Ďalej uviedla, že hospodársky rast by mal byť na tento rok vyšší ako sa predpokladalo (1.7 %), teda na úrovni 1.9 %, kvôli nedávnym pozitívnym makroekonomickým dátam. Najväčší európsky akciový index Euro Stoxx 600 včera zaznamenal iba mierny pokles o -0.01 % na úroveň 258.18 bodov. Najviac sa darilo sektoru cyklickej spotreby (+0.71 %) nasledovanému sektorom IT (+0.58 %) a materiálov (+0.43 %). Najväčší pokles zaznamenal sektor telekomunikácií a to o -0.62 %. Relatívne neutrálne sa obchodovali aj ďalšie veľké európske indexy FTSE 100 +0.09 %; CAC 40 +0.21 % a DAX +0.0 %.

V USA včera vyvolali najväčší rozruch práve makroekonomické dáta. Žiadosti o podporu v nezamestnanosti vzrástli v týždni do 28.8.2010 o 472 tisíc teda menej ako sa očakávalo (475 tisíc). Veľkým prekvapením bol však najmä vysoký rast indexu kontraktov na predaj rodinných domov za mesiac júl, ktorý z prepadovej revidovanej májovej hodnoty -2.8 % vykázal rast o 5.2 %, čo je pravdepodobne náznakom ustálenia sa trhu s realitami po ukončení vládnych stimulov. Tieto správy sa odrazili aj na akciových trhoch, keď hlavné akciové indexy vykázali rast SPX +0.91 %;DJI +0.49 % a NASDAQ +1.06 %. S pomedzi sektorov sa najviac darilo sektorom cyklickej spotreby (+1.80 %), priemyslu (+1.31 %) a materiálov (+1.07 %).

Zdroj: Martin Cesnak, analytik Capital Markets, o.c.p.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *