Pondelok 22. októbra. Meniny má Sergej

DEXIA musí zaplatiť 138 miliónov eur, odvolá sa

Podľa rozhodnutia bratislavského okresného súdu musí Dexia banka zaplatiť spoločnosti RITRO finance 138 miliónov eur. Spor vznikol na jeseň 2008, keď banka ohlásila stratu 92 miliónov eur v dôsledku forexových špekulácií vlastných klientov.

Problémom malo byť nedostatočne zabezpečenie – kolaterát, v dôsledku čoho musela banka uzavrieť pozície klienta v strate. Klient tvrdí, že keby banka pozície udržala, boli by ziskové.

Banka aj klient RITRO finance od seba navzájom požadujú náhradu škody súdnou cestou. S rozhodnutím súdu Dexia nesúhlasí a jednoznačne odmieta nároky protistrany. Podľa tlačovej správy stanovisko banky je založené na medzinárodných štandardoch a bežnej praxi na devízových trhoch, čo potvrdil aj medzinárodný znalec v oblasti devízových operácií. V dôsledku odvolania banky je rozsudok prvej inštancie pozastavený až do záverečného rozhodnutia súdu. Dexia zdôrazňuje, že rozsudok nemá absolútne žiadny vplyv na každodenné činnosti banky.

„Dexia banka Slovensko spolu so svojimi právnymi zástupcami striktne odmieta tvrdenia protistrany a považuje ich za špekulatívne a neopodstatnené. Okrem iného, stanovisko Dexia banky Slovensko vychádza z medzinárodných noriem a spoločných postupov obchodovania na devízových trhoch, ktoré potvrdzujú aj medzinárodní experti. Tento rozsudok v žiadnom prípade nemá žiadny vplyv na každodennú činnosť banky. Dexia banka Slovensko sa bude naďalej zameriavať na záujmy svojich 230 000 klientov pri dosahovaní hlavného cieľa, ponúkať vysoko kvalitné bankové služby pre samosprávy, podnikateľské subjekty a občanov, “ zdôraznil generálny riaditeľ Dexia banky Slovensko Stefaan Depaepe.

Zdroj:
TS DEXIA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *