Streda 05. augusta. Meniny má Hortenzia

Diamantové šperky zabezpečia aj ďalšie generácie. Ich hodnotu ale laik nepozná

Investície 18.12.2018 | 13:52 0 Komentárov

Existuje viacero spôsobov, ako do budúcnosti finančne zabezpečiť seba alebo svojich potomkov. Od rizikovejších investícií do akcií, po bezpečnejšie, avšak s nízkym zhodnotením, ako sú napríklad sporiace účty. Preto sa čoraz väčšej obľube tešia šperky s kvalitnými diamantmi, ktorých hodnota dlhodobo rastie.

Aj zdanlivo malý kameň môže počas desaťročí priniesť bohatstvo, najprv je ale nutné sa uistiť o jeho kvalite.

Skúsení investori sa riadia pravidlom, aby aspoň pätinu majetku tvorili investície vo fyzickej podobe, a to z dôvodu ľahkej prenosnosti. Skvelou kombináciou investície a radosti sú šperky s diamantmi. Ich hodnota totiž dlhodobo narastá. Navyše sa zmestia do vrecka a neplatí sa z nich pravidelná daň.

Už dávno neplatí, že si klenoty zaobstarávajú len bohatí ľudia, k dispozícii sú aj investičné šperky v stovkách eur. Laik však cenu šperku sám určiť nedokáže. Pomôcť mu môžu odborníci či renomované klenotníctvo.

Drahokamy s rodným listom

Istotu o hodnote, pôvode, legálnom spôsobe získania diamantov, a teda aj návratnosti investície, zaručujú medzinárodne uznávané certifikáty – „rodné listy“ drahých kameňov. „Hodnotu diamantov určuje predovšetkým ich kvalita a veľkosť. Neplatí však, že väčší diamant je automaticky drahší. Menší kameň s vysokou čistotou môže byť oveľa cennejší ako väčší kus v podpriemernej kvalite,“ vysvetľuje Alojz Ryšavý, klenotník a majiteľ klenotníctva ALO ​​diamonds.

Diamanty sa posudzujú podľa štyroch základných parametrov nazývaných 4C. Medzi tie patrí hmotnosť v karátoch (carat), farba (color) diferencovaná podľa 13 kategórií, čistota (clarity) čiže inklúzia určovaná množstvom cudzorodých látok, bublín či prasklín, a tiež brúsenie (cut) kameňa, pričom ten najdokonalejší je tzv. briliantový.

Farebnosť sa oplatí

Fenoménom poslednej doby sú vzácne farebné diamanty, ktoré sa vyskytujú v pomere jeden farebný kameň na zhruba 10-tisíc vyťažených diamantov. Napríklad cena ružových diamantov vzrástla za posledných 10 rokov o 180%, žltých o 90% a modrých diamantov o 70%. „Za účelom investície je vhodné kupovať diamanty na desať rokov a viac. Vedľa diamantov sú skvelou voľbou tiež smaragdy, rubíny, tanzanity alebo zafíry,“ dopĺňa Alojz Ryšavý.

Ideálnu kúpu zároveň predstavujú dizajnovo nadčasové šperky, ktoré nesledujú len rýchlo sa meniace trendy. Majú potenciál si udržať svoju cenu bez problémov, a zároveň ju naďalej zvyšovať. A to bez nutnosti akejkoľvek ďalšej aktivity. Stačí počkať, až sa šperk postupom času sám zhodnotí. Medzitým nám môže slúžiť na okrasu.

Rodinné klenoty sú opäť v kurze

Uloženie časti majetku v šperkoch predstavuje dlhodobo výhodnú investíciu bez rizika. Slováci sa preto stále častejšie vracajú k prvorepublikovej tradícii rodinných klenotov odovzdávaných ako dedičstvo ďalším generáciám. Na hodnote diamantových šperkov sa však nepodieľajú len samotné drahokamy, ale aj zlato použité pri ich výrobe. Dôležité je si všímať samotné spracovanie šperkov – ich cenu zvyšuje aj precíznosť či originalita. Ako celok má potom kvalitný šperk podobné vlastnosti ako umelecké dielo, ktoré je navyše zameniteľné kedykoľvek a po celom svete.

PR článok – ČI: 18122018

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *