Streda 26. septembra. Meniny má Edita

Dlho očakávané rozhodnutie FED-u zázrak nespôsobilo

Nemecká kancelárka Angela Merkelová opäť znepokojila trhy svojimi vyjadreniami, keď vyhlásila, že držitelia dlhopisov by mali niesť väčšiu zodpovednosť za prípadné trhové riziká. Dlhopisy krajín zmietajúcich sa v dlhovej kríze zaznamenali nárast úrokových sadzieb, čo fakticky zvyšuje nestabilitu v týchto krajinách.

Spread, teda rozdiel v ziskovosti írskeho 10-ročného dlhopisu a jeho nemeckého ekvivalentu dosiahol rekordné hodnoty. Paneurópsky index EURO STOXX 600 poklesol o -0.37 % na 266.1 bodu. V rámci indexu rástol len sektor cyklickej spotreby o +0.01 %. Ostatné sektory zaznamenali pokles, no najviac poklesli sektory služieb (-1.13 %) a IT (-1.24 %). Akcie spoločnosti Vestas, najväčšieho producenta veterných turbín počas obchodného dňa vzrástli o 4.13 % na hodnotu 173.9 EUR po tom ako ohlásili zvýšený dopyt v ázijsko-pacifickom regióne. Spoločnosť Bwin, naopak zaznamenala pokles cien akcií o 7.12 % na 30.08 EUR. Séria poklesov hodnoty akcií je výsledkom znižovania ratingu firmy viacerými ratingovými spoločnosťami z “outperform“ na “underperform“, čo znamená, že akciám sa momentálne darí horšie ako je trhový priemer. Hlavné európske akciové indexy uzavreli napriek sľubnému začiatku v červených číslach. FTSE 100 zaznamenal pokles o -0.15 %, francúzsky CAC 40 -0.59 % a nemecký DAX si pohoršil o -0.55 %.

Americké akciové indexy sa v stredu pohybovali prevažne v červených číslach. Pozitívnou správou pre investorov bolo zlepšenie pomeru zástupcov v snemovni reprezentantov v prospech republikánov, ktorí sú vo všeobecnosti vnímaní ako prijateľnejší pre sféru podnikania. Dobre dopadli aj makroekonomické hodnotenia ekonomiky USA. Podľa ADP National Employment Report-u vzniklo za mesiac október 43000 nových pracovných miest, pričom predpokladaný prírastok bol len na úrovni 20000. Úrad pre komerciu vyhlásil, že priemyselné objednávky za mesiac september vzrástli o 2.1 %, čo je najväčší nárast za posledných osem mesiacov. Nepriaznivý vývoj na akciovom trhu bol však asi najviac obrazom neistoty investorov ohľadom toho, aké opatrenia príjme FED na zlepšenie ekonomickej situácie.

Bezprostredne po ohlásení (19:15 CET), že FED bude kupovať americké dlhopisy v hodnote až 600 mld. USD, začali hlavné indexy rásť, aby sa vzápätí prepadli. Po následnej korekcii sa indexy pohybovali blízko neutrálu. Hlavné akciové indexy uzavreli obchodný deň v zelenom DJI +0.24 %, SPX +0.37 % a Nasdaq +0.27 %. V rámci indexu SPX vykázali rast všetky sektory okrem sektorov materiálov (-0.27 %) a služieb (-0.28 %). V Kanade prebieha zápas spoločnosti BHP Billiton so spoločnosťou Potash Corp., ktorá sa snaží vyhnúť nepriateľskej akvizícií v hodnote 40 mld. USD. Kanadský premiér vyhlásil, že spoločnosť Potash Corp. je pripravená žalovať vládu, ak dá ministerstvo priemyslu akvizícii zelenú. O ďalšom osude spoločnosti sa rozhodovalo už včera v poobchodnej fáze.

Zdroj: Martin Cesnak, analytik Capital Markets, o.c.p., a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *