Sobota 23. február. Meniny má Roman, Romana

Dlhopisový trh eurozóny ponúka krátkodobé príležitosti

Investície 11.07.2018 | 13:37 0 Komentárov

Hoci previs ponuky úverov nad dopytom po nich drží výnosy dlhopisov stále pri zemi, analytický tím Fidelity vidí potenciálne riziká, ktoré by mohli výnosy dlhopisov eurozóny dočasne zvýšiť.

V júni Európska centrálna banka podľa očakávaní oznámila, že program kvantitatívneho uvoľňovania ukončí do konca tohto roka. Medzitým ešte od septembra zredukuje mesačný objemu výkupu dlhopisov na polovicu, teda na 15 miliárd dolárov.

Pozornosť trhov sa teraz sústreďuje na to, kedy začne ECB so zvyšovaním sadzieb. Mierne zhoršený ekonomický výhľad a explicitné vyjadrenia predstaviteľov centrálnej banky posunuli tieto očakávania až na december budúceho roku, čo je v súlade aj s prognózami Fidelity International.

Aj pri nemecký štátnych dlhopisoch je ťažké byť pri súčasných nízkych výnosoch založených na silných fundamentoch, ako napríklad očakávaní silného rastu HDP, dostatočne konštruktívny. Vidíme tu však isté riziko nárastu výnosov. Sme preto za krátke durácie, a to aj napriek strmej výnosovej krivke a slabnúcim politickými rizikám v Taliansku, ktoré stále chránia nemecké dlhopisy pred možným výpredajom.

Spomedzi krajín periférie my vo Fidelity ustupujeme od talianskych vládnych dlhopisov, no naopak uprednostňujeme španielske dlhové papiere. Predpokladáme, že trhové sily budú pokračovať v automatickej stabilizácii situácie v Taliansku a budú tak pôsobiť ako prevencia proti možnej snahe o extrémistickú politiku talianskej vlády. Hoci riziko predčasných volieb v Taliansku trhy podceňujú, zhoršenie rozpočtovej disciplíny je už v cenách talianskych vládnych dlhopisov dostatočne zahrnuté.

Výhľad na európsku ekonomiku je stále viac menej pozitívny. Neuvidíme teda riziko možného dlhodobého poklesu cien dlhopisov. Tie s investičným ratingom sú však aj napriek klesajúcemu zadlženiu a dostatočnému krytiu úrokov emitentmi, citlivé na zmeny v ekonomickom raste. Treba mať preto na pamäti, že v druhej polovici tohto roka by sa mohla situácia zhoršiť. Nedávne oživenie aktivity fúzii a akvizícii v Európe je znakom toho, že konečne vstupujeme do posledných fázy hospodárskeho cyklu. Môžeme teda rátať aj so spomalením rastu ekonomiky.

No aj napriek tomu zostáva Európa v pohľadu dlhopisov našim obľúbeným regiónom,  teda aj napriek tomu, že ekonomické fundamenty sa zhoršujú a valuácie rastú.

Andrea Iannelli, investičný riaditeľ Fidelity International

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *