Piatok 20. októbra. Meniny má Vendelín

Dnes víťazila Európa

Investícia roka 05.02.2014 | 22:57 0 Komentárov

Európske trhy sa dnes otvárali v červených číslach, ktoré sa v priebehu dňa dokázali vyšvihnúť do mierne zelených a skončil takto: FTSE 100 +0.2 %, CAC +0.2 %. Nemecký DAX bez zmeny  rovnako sa dnešný deň niesol v znamení zverejňovania PMI indexov v Európe. Najzaujímavejšie kurzy sa držia na veľmi podobných číslach ako včera, EURUSD mierne poskočil na 1.3533.

Inač na starom kontinente všetko po starom. Nemecko predáva v Číne stále viac mercedesov, Švajčiarske hodinky sa predávajú stále veľmi dobre čoho dôkazom je zvýšený prevádzkový zisk SWATCH-u na 2,31mld CHF a  EÚ pripravuje ďalší plán pomoci pre nešťastníkov v Grécku.

Zlatu sa dnes podarilo na chvíľu prebojovať až na hranicu 1274,82 USD ale na tejto hladine sa dlho neudržalo. Miesto toho sa stále točí okolo 1250 USD.

Hlavné americké benchmarky otvorili, po vzore zo starého kontinentu, v negatívnom teritóriu. Pred hlavným openom boli totiž zverejňované dáta z trhu práce, ktoré poukazujú na nedostatočnú schopnosť súkromných firiem pri vytváraní nových pracovných miest. Došlo dokonca aj k negatívnej revidácii výsledkov z predošlého mesiaca a predajnému apetítu investorov nebolo treba viac. Dlhodobý pohľad na nezamestnanosť a jej znižovanie nebude jednoduchý. Podľa predpokladov Obamacare si do roku 2017 vyžiada ekvivalent 2 miliónov pracovných miest. Dôvodom je, že najmä nízkopríjmové skupiny budú musieť znížiť počet odpracovaných hodín v týždni ak nechcú stratiť vládne príspevky.

Ak by sme sa pozreli na sektory tak najhoršie v indexe S&P sa  vodilo energetickým spoločnostiam. Konkrétne spoločnosti Diamond Offshore, ktorá sa zapodieva ťažbou ropy. Dopomohli jej k tomu zníženie ratingu na jej akcie od niektorých veľkých bánk a dnešné výpredaje na ľahkej rope WTI. Tá sa dostala pod predajný tlak potom čo boli zverejnené výsledky zásob v americkom Cushingu. Tie sa zvýšili o 440 tis. barelov, čo ju najskôr vyhnalo do krátkodobého zisku no napokon neodolala predajnému tlaku a krátkodobo bola v strate takmer –1 %. Dlhodobo však energetické spoločnosti nemusia zúfať vytrvalá zima v USA praje rastu týmto akciám. Dnešné obchodovanie prinieslo takéto výsledky: SPX –0.20 % , NASDAQ –0.50 % , DJIA –0.03 % .

Autor Michal Talo je junior analytik Capital Markets o.c.p., a.s. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *