Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Dnešný výhľad pre ropu

Ropa včera zaznamenala prudkú rely. Futures kontrakt ropy WTI s termínom dodávky august 2010 (CLQ0) uzatváral obchodovanie na parkete burzy NYMEX na úrovni 77,15 USD za barel, čo v percentuálnom vyjadrení znamenalo posilnenie o 2,94% v porovnaní s uzatváracou cenou z pondelka.

Závan optimizmu z akciových trhov

Rast ceny ropy výrazne podporili správy ohľadom spoločnosti British Petroleum. Tej sa podarilo podľa informácií nainštalovať na zariadenie, z ktorého ropa uniká do Mexického zálivu už takmer 3 mesiace, tesniaci kryt. Tlakové skúšky, ktoré by mohli byť už v najbližších hodinách ukončené by mali preukázať, či únik ropy je zažehnaný a či ešte nie. Takáto technológia sa však zatiaľ nikdy nepoužila v takej hĺbke ako je nutné v prípade vrtu Deepwater Horizon, avšak rozhodne ide o pozitívne správy, ktoré hnali ceny akcií nahor. Kríza v Mexickom zálive by sa totiž mohla skončiť.

Rast akcií, ktorý hnal nahor aj cenu ropy, podporili aj pozitívne správy od nemeckého výrobcu automobilov, spoločnosti BMW. Tá očakáva v 2Q lepšie výsledky a vyhliadky zvýšila automobilka aj na celý rok. Predaje automobilov v tomto roku odhaduje na viac ako 1,4 mil. kusov, čo by znamenalo cca. 10% nárast v porovnaní s minulým rokom.

Podobne pozitívne správy prinieslo na trh aj zverejnenie kvartálnych výsledkoch spoločnosti Intel. Tie boli zverejnené včera po uzatvorení obchodovania na US akciových trhoch. Spoločnosť dokonca zaznamenala v minulom kvartáli najlepšie výsledky v jej 42-ročnej histórii a pochopiteľne tak zvýšila aj vyhliadky do budúcnosti.

Výsledky API schladili ropných býkov

Optimizmus, ktorý sa šíri z akciových trhov však v prípade ropy zatieňujú medvedie správy týkajúce sa stavu zásob ropy a ropných produktov v US ekonomike. Zásoby ropy a ropných produktov totiž v týždni končiacom 9. júla zaznamenali podľa štatistiky API prírastok (ropa +1736 tis. barelov, benzín +1733 tis. barelov, destiláty +3192 tis. barelov). Prírastok zaznamenali aj zásoby ropy v Cushingu (+316 tis. barelov), čo takisto nie je pozitívnym signálom. Tieto výsledky by mali v najbližších hodinách výraznejšie limitovať rast ceny ropy, keďže obchodníci už v súčasnosti sústreďujú pozornosť predovšetkým na blížiace sa dáta DOE (EIA), ktoré budú zverejnené dnes o 16:30 hod..

Očakávané udalosti dňa

Dnešné obchodovanie s ropou by výraznejšie mohli ovplyvniť aj výsledky maloobchodných tržieb z US ekonomiky za jún, ktoré budú zverejnené o 14:30 hod. Pred výsledkami DOE nás z významnejších makroekonomických dát čakajú ešte výsledky podnikových zásob z US ekonomiky (16:00 hod.) za máj a v dopoludňajších hodinách inflačné dáta z eurozóny v podobe indexu spotrebiteľských cien za jún a dáta priemyselnej produkcie z eurozóny za máj, ktoré budú zverejnené o 11:00 hod.. Počas dopoludnia nás takisto dnes čakajú dáta z Veľkej Británie, a to konkrétne z pracovného trhu, keď bude zverejnená miera nezamestnanosti podľa ILO ako aj zmena v žiadostiach o podporu a iné štatistiky.

Dôležité technické úrovne

Ropa sa aktuálne obchoduje tesne pod dôležitou technickou úrovňou 77,38 USD za barel, ktorá je 38,2% úrovňou návratu podľa Fibonacciho z pásma 68,68-91,46 USD za barel (májové minimá-maximá). V prípade, pokiaľ by sa rope podarilo zdolať túto úroveň, otvorila by si priestor pre rast k 80 USD za barel, kde leží 50% úroveň návratu podľa Fibonacciho zo spomínaného pásma. Podľa nášho názoru by mohlo prísť k odrazu ceny ropy nadol od silnej rezistencie (77,38 USD za barel) a preto preferuje skôr špekulačné krátke pozície. Najbližším supportom by mohla byť úroveň 75,30 USD za barel a následne až úroveň 74,06 USD za barel.

O tom, ktorým smerom sa ropa pohne v najbližších hodinách by mali rozhodnúť spomínané makroekonomické výsledky a predovšetkým dáta DOE týkajúce sa zmeny stavu zásob ropy a ropných produktov z US ekonomiky. Vzhľadom na celkom nabitý deň zaujímavými výsledkami treba dnes rátať s volatilnejšou seansou.

Zdroj: Pavol Vejmelka, TRIMBROKER.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *