Sobota 23. február. Meniny má Roman, Romana

Dnešný výhľad pre akcie

Akciové trhy v US boli včera zatvorené kvôli sviatku Martina Luthera Kinga, no európske akciové trhy zatvárali obchodovanie v slušných ziskoch.

Oporou pre ne bol hlavne slabší dolár, ktorý prial komoditám ako aj odraz futures na US akciové indexy od silných supportov. Britský akciový index FTSE 100 ako aj nemecký DAX 30 zhodne pridali 0,7%, francúzsky CAC 40 si polepšil o 0,6%.

Obava o utesnenie menovej politiky v Číne škodí regiónu

Na nárast európskych akcií trhy v Ázii nenadväzovali a už po druhý deň v rade sa regionálnym burzám príliš nedarilo. Dôvodom boli obavy o zisky spoločností ako aj ďalšia operácia čínskej centrálnej banky, pri ktorej boli peniaze z trhu sťahované pri vyššej úrokovej sadzbe. Samotná PBOC trh uistila, že menová politika v krajine ostane voľná počas celého roka. Japonský Nikkei 225 zatváral v strate 0,83%, austrálsky S&P/ASX 200 klesol o 1,02% a juhokórejský Kospi klesol o 0,1%. Naopak, samotné čínske akcie opäť dokázali vzrásť a Shanhghai Composite si prilepšil o 0,3%.

Kraft Foods a Cadbury sa dohodli na spojení

Európskym akciám sa príliš nedarí a o 10:00 sa všetky tri hlavné európske indexy pohybujú v strate, FTSE 100 -0,51%, DAX 30 -0,51%, CAC 40 -0,58%. Najmenej sa darí finančnému sektoru, kedy sa opäť objavujú trhliny v dôvere investorov ohľadom schopností finančných spoločností zverejniť dobré výsledky. Dnes môže tieto dohady vyvrátiť alebo naopak potvrdiť banka Citigroup. Na rozdiel od akcií finančného sektora sa dnes darí akciám spoločnosti Cadbury, britského výrobcu cukroviniek. Spoločnosť sa totiž po zdĺhavých rokovaniach dohodla s US výrobcom potravín Kraft Foods na priateľskom prevzatí, ktoré bude odporučené akcionárom. Akcie Cadbury pridávajú 3,4%.

Citigroup v centre pozornosti

Hlavnou témou dnešného dňa sú kvartálne výsledky US banky Citigroup (C). Po piatkovom výsledku JP Morgan Chase, ktorý bol síce lepší, no nie príliš pozitívne prijatý, sa zvyšuje možnosť, že budú vypredané aj výsledky bývalej najväčšej banky podľa trhovej kapitalizácie. Aktuálne sa konsenzus pre 4Q pohybuje na úrovni straty 33 centov na akciu vs. strata 1,72 USD pred rokom. Príjmy sa očakávajú na úrovni 19,28 mld. USD. Pripomíname ale, že na začiatku decembra sa konsenzus pre zisk na akciu pohyboval na úrovni straty len 5 centov. Dôvodom revidovania odhadov boli očakávania slabších príjmov z tradingu a ziskov z investičného bankovníctva. Pri takto nízko posadenom konsenze tak je vyššia možnosť, že by firma mohla zverejniť výsledky nad trhovými očakávaniami. Príjmy ale budú pravdepodobne opäť slabšie.

Okrem výsledkov Citigroup neponúka korporátny kalendár žiadne ďalšie dôležité zverejnenia. Makroekonomický kalendár ale na druhú stranu poskytne dôležité výsledky z Európy a to v podobe prieskumu investorov ZEW a miery inflácie z UK ekonomiky. Z druhej strany Atlantiku dnes očakávame len výsledok nákupov US dlhopisov zahraničnými subjektmi. Očakáva sa, že dopyt po zatiaľ bezpečných US dlhopisoch ostane vysoký.

Vývoj na akciovom trhu dnes bude záležať hlavne na reakcii na výsledky banky Citigroup. Po tom, čo investori vypredali silné výsledky Intel ako aj JP Morgan Chase je stále značná pravdepodobnosť, že by sa podobný vývoj mohol zopakovať aj dnes. Prioritne takýto scenár neočakávame, no vzhľadom na pomerne silný pokles európskych akcií treba počítať aj s takýmto prípadom.

Technická situácia

Futures na index SP500 s marcovou exspiráciou počas včerajšieho skráteného obchodovania a ani dnes zatiaľ nedokázali naspäť prelomiť rastovú líniu ťahanú z miním z polovice decembra. Test a neúspešné prelomenie dáva tromfy do rúk medvedieho tábora, no pred celkovým zhodnotením situácie je lepšie počkať ešte na výsledky Citigroup. Hlavná rezistencia ostáva na úrovni rastovej línie, aktuálne na 1 140. Naopak kľúčovým supportom je stále hladina 1 127 bodov. Jeho prelomenie by otváralo priestor až k hladine 1113 bodov.

SP500

Zdroj: Ján Beňák, CI Komodity.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *