Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Dnešný výhľad pre ropu

Ropa si včera pripísala na svoje konto zisk a prelomila tak sériu 5 negatívnych dní v rade, kedy si pripisovala straty. Októbrový futures kontrakt ropy WTI uzatváral obchodovanie na parkete burzy NYMEX na úrovni 72,52 USD za barel, čo v percentuálnom vyjadrení znamenalo rast o 1,24% v porovnaní s uzatváracou cenou z utorka.

Pod rast ceny ropy sa podpísal predovšetkým pokles rizikovej averzie. Aj napriek slabším výsledkom predaja nových domov z US ekonomiky a napriek medvedím výsledkom DOE, zaznamenala ropa výraznejší prírastok. Z intradenných miním, ktoré dosiahla tesne po zverejnení výsledkov DOE týkajúcich sa zmeny stavu zásob ropy a ropných produktov z US ekonomiky za týždeň končiaci 20. augusta, dokázala do záveru obchodného dňa posilniť o viac ako 2 USD na barel.

Býčia rely pred zajtrajšími dátami HDP USA za 2Q

Pod takto prudký rast ceny ropy sa podpísala predovšetkým nálada na akciových trhoch. Odraz trhov nahor a uzatváranie výraznejšie v zelených číslach súvisel podľa nášho názoru predovšetkým z poklesu rizikovej averzie. Včerajšia revízia dát objednávok tovarov dlhodobej spotreby za jún (z -1,0% na -0,1%) by sa mohla pozitívne odzrkadliť na zajtrajších dátach rastu HDP US ekonomiky za 2Q 2010. Nižšie cenové úrovne tak obchodníci využili na nákup rizikových aktív a boli sme tak svedkami býčej rely.

Obchodníci od-ignorovali negatívne fundamenty

Cena ropy tak nakoniec narástla aj napriek negatívnym fundamentálnym správam. Zásoby ropy v US ekonomike podľa štatistiky DOE zaznamenali v týždni končiacom 20. augusta výrazný prírastok, a to 4108 tis. barelov a výrazný prírastok zaznamenali aj zásoby ropných produktov (benzín +2273 tis. barelov, destiláty +1763 tis. barelov). Navyše nárast zásob ropy bol zaznamenaný pri výraznejšom poklese miery využívania rafinérií (-2,3%), ktoré súvisí s končiacim sa letom a motoristickou sezónou. Silné medvedie dáta zmierňuje čiastočne pokles stavu zásob ropy v Cushingu (-779 tis. barelov), čo tlak na pokles ceny ropy WTI zmierňuje.

Očakávané udalosti dňa Pozornosť obchodníkov sa počas dnešného dňa bude sústreďovať predovšetkým na dáta z US pracovného trhu. O 14:30 hod. budú zverejnené nové a pokračujúce žiadosti o podporu z US ekonomiky, ktoré by mohli mať výraznejší dopad na trh. Na trh by mohlo mať výraznejší dopad aj stretnutie centrálnych bankárov na pôde FEDu v USA.

Dôležité technické úrovne

Z technického hľadiska sa rope podarilo dostať nad hornú líniu klesajúceho trendového kanála, čo by mohlo znamenať v prípade pokiaľ ropa neprepadne naspäť vymanenie sa spod medvedieho tlaku. Čoskoro by sme sa mohli dočkať pokusu o atak na psychologickú bariéru 75 USD za barel. Z technického hľadiska by mohla byť bariérou aj úroveň 75,60 USD za barel, kde aktuálne leží 38,2% úroveň návratu podľa Fibonacciho z augustových miním po maximá zo začiatku mesiaca. Silnejším supportom počas dnešného dňa by mohla byť úroveň 72,50 USD za barel, resp. úroveň 72 USD za barel v prípade jej prelomenia. V prípade výraznej korekcie by prepad mohli zastabilizovať 3-mesačné minimá dosiahnuté včera (70,76 USD za barel pri CLV0).

Krátkodobý výhľad

Aj naďalej preferujeme pri rope v krátko a stredno dobom horizonte špekulatívne dlhé pozície. Po tom, ako ropa včera zaznamenala po dosiahnutí nových 3-mesačných miním prudký odraz nahor, sa pravdepodobnosť možného úspechu býkov zvyšuje. Včerajšie minimá 70,76 USD za barel pri CLV0 by mohli byť augustovými minimami a pokiaľ ropa neprepadne pod ne, býčí výhľad ponechávame platný. Práve prudký odraz ropy nahor a prípadné lepšie dáta rastu HDP z US ekonomiky za 2Q v porovnaní s očakávaniami (mohla by tomu napomôcť včerajšia pozitívna revízia objednávok tovarov dlhodobej spotreby za jún) by mohli znamenať zmenu trendu z medvedieho na býčí. Špekulatívnu stratégiu na rast podporuje aj vymanenie sa spod klesajúceho trendového kanála, ktoré sa rope podarilo už počas dopoludnia…

Zdroj: Pavol Vejmelka, TRIMBROKER.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *