Utorok 23. októbra. Meniny má Alojzia

Dnešný výhľad pre ropu

Ropa včera zaznamenala mierny pokles. Novembrový futures kontrakt ropy WTI uzatváral obchodovanie na parkete burzy NYMEX na úrovni 82,69 USD za barel, čo v percentuálnom vyjadrení znamenalo pokles o 0,39% v porovnaní s uzatváracou cenou zo stredy.

Dáta DOE slabšie ako API

Čiastočne sa pod pokles ceny ropy podpísali aj výsledky DOE. Tie boli pre trh skôr sklamaním, keďže dáta API zverejnené v stredu večer boli podstatne viac naklonené na stranu býkov. Podľa štatistiky DOE zaznamenali v týždni končiacom 8. októbra zásoby ropy pokles o 416 tis. barelov. Zásoby ropných produktov zaznamenali takisto pokles (benzín -1769 tis. barelov, destiláty -255 tis. barelov). Zásoby ropy v Cushingu poklesli o 33 tis. barelov.

Hoci úvodná reakcia trhu na výsledky bola býčia, rast ceny ropy bol výrazne limitovaný. Rope sa nepodarilo dostať ani nad intradenné maximá dosiahnuté v úvode európskej seansy. Po vyprchaní býčej nálady nasledoval pokles ceny ropy.

Očakávané udalosti dňa

Počas dnešného dňa sa pozornosť obchodníkov bude upriamovať na popoludnie. O 14:30 hod. budú zverejnené maloobchodné tržby z US ekonomiky za september. Tento údaj je kľúčovým makrofundamentom dňa. Spolu s maoobchodnými tržbami budú zverejnené z US ekonomiky aj inflačné dáta v podobe CPI za september a dáta Empire manufacturing za október. O 15:55 hod. budú zverejnené ešte výsledky prieskumu spotrebiteľskej dôvery podľa Michiganskej univerzity za október a o 16:00 hod. dáta podnikateľských zásob za august. Okrem makrofundamentov sa pozornosť obchodníkov bude sústreďovať na prejav Bernankeho (začína o 14:15 hod.), keď pred Bostonským FED-om by podľa očakávaní mal naznačiť ďalšie kolo kvantitatívneho uvoľňovania.

Dôležité technické úrovne

Maximá z minulého týždňa, a to konkrétne úroveň 84,43 USD za barel pri CLX0 býčiemu tlaku aj naďalej odolávajú. Táto úroveň tak aj naďalej ostáva hlavnou rezistenciou. Za silné rezistenčné pásmo pri decembrovom futures kontrakte ropy WTI (CLZ0) považujeme úrovne okolo 85 USD za barel. Naopak úroveň 80 USD za barel pri mohla slúžiť ako silný support. Už v okolí úrovne 81 USD za barel počítame so silnými nákupnými objednávkami.

Krátkodobý výhľad

Ropa sa po prudkom raste zaznamenanom na prelome mesiacov september – október obchoduje v posledných dňoch v konsolidačnom pásme. Aj naďalej tak náš výhľad ostáva neutrálny. Súčasné cenové úrovne považujeme za relatívne vysoké, špekulačné dlhé pozície začneme zvažovať až v prípade pokiaľ ropa skoriguje k úrovni okolo 81 USD za barel. Hoci v strednodobom horizonte vidíme priestor pre rast, ten by však aj naďalej mal byť podľa nášho názoru výrazne limitovaný. Na špekulačné dlhé pozície sa preto oplatí radšej počkať. Čo sa týka stratégie špekulovať na pokles ceny ropy, tak tú vidíme aj naďalej ako veľmi rizikovú, a to aj pri intradennom obchodovaní.

Dnes by podľa očakávaní Bernanke mohol bližšie naznačiť pri prejave ďalšie kolo kvantitatívneho uvoľňovania, čo by mohlo byť pre býčí tábor výraznou vzpruhou. Dnes by sme sa tak po obchodovaní v konsolidačnom pásme mohli dočkať aj výraznejšieho posilnenia. Navyše na dnes je naplánované aj kolo POMO operácií (spätné vracanie likvidity na trhy z maturujúcich dlhopisov), čo takisto napovedá skôr v prospech býkov. V prípade, pokiaľ by sa ropa dnes počas obchodovania ešte pred týmito kľúčovými udalosťami dostala výraznejšie do červených čísiel, za zváženie by podľa nášho názoru stála špekulácia na rast ceny ropy. Túto stratégiu navyše podporuje aj strednodobý výhľad, ktorý pri rope aj naďalej vidíme ako rastový.

Zdroj: Pavol Vejmelka, TRIMBROKER, a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *