Piatok 22. február. Meniny má Etela

Dnešný výhľad na EURUSD

Včerajší deň sa niesol v očakávaní vystúpenia prezidenta americkej centrálnej banky (FEDu) B.Bernankeho pred americkým Kongresom.

Jeho vystúpenie však zatienili informácie o stave gréckeho fiškálneho problému. Ratingová agentúra Standard/Poors oznámila, že je ochotná pristúpiť v horizonte jedného mesiaca k zníženiu ratingu gréckeho vládneho dlhu o jeden stupeň. Gréci majú aktuálne rating o dva stupne vyšší ako je investičná hranica, zníženie o ďalší stupeň dostáva Grécko na hranicu samofinancovania, kde náklady na nové emisie dlhopisov v podobe platených výnosov by stúpli do nových výšok.

Facka pre EURo

Grécko nedokáže zvládať svoj fiškálny požiar samostatne a pomoc Eurozóny a Medzinárodného menového fondu by tak mohla byť poskytnutá v krátkom čase. Akákoľvek finančná pomoc zo strany Eurozóny pre Grécko znamená výraznú stratu investorskej dôvery v Euro a budúcnosť Eurozóny. Grécka finančná a hospodárska krízy postupne prerastá do spoločenskej krízy, čo potvrdzuje včerajší hon na grécke banky (obyvatelia sa po znížení ratingu od agentúry Fitch pre kľúčové grécke banky sa obávajú o samofinancovanie). To, že Eurozóna zatiaľ pri riešení gréckeho požiaru dostáva jednu „facku“ za druhou potvrdil i včerajší komentár nemeckej premiérky A. Merkelovej „EURo je pod tlakom, ale prežije“.

Hrozba domino efektu

Už to nie sú tak sebaisté nemecké vyhlásenia o budúcnosti EURa a slovných útokov na finančný trh, že podlieha panike a vypredáva nespravodlivo EURo. Situácia v Grécku sa vymyká spod kontroly, čo konštatoval i prezident FEDu Bernanke „Grécko sledujeme naozaj veľmi pozorne“. Dôvod je jednoducho prozaický: ak by vyhlásilo default Grécko, je otázkou času kedy by nastal investorský tlak na ostatné krajiny s vysokými deficitmi a vládnymi dlhmi (domino efekt) a ich zoznam je naozaj zaujímavý Španielsko, Portugalsko, Írsko, Taliansko, USA, UK, Japonsko. Aktuálne tak naozaj každému záleží, aby sa Grécko stabilizovalo, čo je dobré pre Grékov ale zlé pre budúcnosť Eurozóny. Pri súčasnom paradoxe na finančných trhoch by tento výhľad podporoval cez rast rizikovej averzie podporu pre USD, čo by chránilo USD pre prípadným domino efektom.

FED nesprísni

Bernankeho vystúpenie prinieslo potvrdenie dlhodobej uvoľnenej menovej politiky FEDu pri nízkych úrokových sadzbách a neochoty pristúpiť k predaju aktív z finančného trhu. Trh je tak zo súčasného stavu menových a fiškálnych politík jednotlivých centrálnych bánk, vlád zúfalý. Zúfalstvo sa prejavuje nárastom rizikovej averzie a reverzným tokom financií pri fenoméne carry trades. To znamená, že investori vyberajú svoje pozície pri rizikovejších (výnosnejších) aktívach a vracajú sa do nízko úročených mien (USD, JPY). Včerajší večer to len dokumentoval, Bernankeho slovník oslabil USD k úrovni 1,3620/30 EURUSD, ale Grécky problém podporil rast rizika a pokles páru EURUSD na nočné minimá 1,3450/740 (deväťmesačné minimá).

Fundamentálny kalendár

Fundamentálny kalendár prináša dáta nemeckej nezamestnanosti, európskej priemyselnej dôvery , objednávky tovarov dlhodobej spotreby z USA, trh práce z USA (nové a pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti). Ale podľa nášho názoru pre trh bude kľúčové sledovať situáciu z Grécka, či i ostatné agentúry budú varovať Grécko (Moodys, Fitch) a vystúpenie prezidenta FEDu Bernankeho pred US senátom (tu však výraznú zmenu rétoriky oproti včerajšku neočakávame).

Technický výhľad

Technický výhľad tlačí EURUSD nadol s potenciálom prielomu bariéry 1,3450/40 (silné nákupné objednávky), ich prielomom smerujme k úrovni 1,34/1,3380 až 1,3350/30. Prielom pásma 1,35/1,3450 zo strednodobého výhľadu otvára potenciál k úrovni 1,31/1,30 EURUSD. Neochota páru počas dňa k prielomu úrovne 1,3450/40 by však mohla viesť k miernej korekcii strát s potenciálom smerujúcom až k 1,3580/1,36 (podobne ako minulý piatok, pretože na úrovni 1,3450/40 sú veľmi silné nákupné objednávky so stop losmi na 1,34). Naďalej však ostávame v silnom negatívnom trende pod tlakom nárastu rizikovej averzie (obavy o stav gréckej ekonomiky).

EURUSD

Zdroj: Valér Demjan, CI Komodity.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *