Streda 26. septembra. Meniny má Edita

Dnešný výhľad pre ropu

Ropa pokračuje v raste. Novembrový futures kontrakt ropy WTI (CLX0) uzatváral obchodovanie na parkete burzy NYMEX na úrovni 83,23 USD za barel, čo v percentuálnom vyjadrení znamenalo posilnenie o 0,5% v porovnaní s uzatváracou cenou z utorka.

Ropa na 5-mesačných maximách

Rope WTI sa včera dokonca podarilo siahnuť na 5-mesačné maximá (pohľadom na cenu kontinuálneho futures kontraktu) a počas US seansy sa takmer 5-mesačné maximá podarilo dosiahnuť aj samotnému futures kontraktu CLX0, ktorý zdolaním úrovne 84 USD za barel prekonal maximá zo začiatku augusta.

Aj neutrálne dáta DOE stačili na ďalší rast ceny ropy

Posilniť sa rope včera podarilo aj napriek nie príliš presvedčivým dátam DOE (EIA), ktoré preukázali výraznejší prírastok zásob ropy (+3088 tis. barelov) v US ekonomike za týždeň končiaci 1. októbra. Býkov zachránil pokles zásob ropných produktov (benzín -2646 tis. barelov, destiláty -1124 tis. barelov) a takisto aj správa, že miera využívania rafinérií poklesla v sledovanom týždni o 2,7%. Tieto býčie správy medvedí signál, ktorým prírastok zásob ropy je, vykompenzovali a cena ropy dokonca po nich dokázala ešte zisky z posledných dní rozšíriť.

Pozornosť obchodníkov sa upriamuje na dáta Non-farm Payrolls

Býci včera prehliadli aj dáta ADP zmeny zamestnanosti, ktoré vyšli horšie v porovnaní s očakávaniami. Preukázali pokles zamestnaných ľudí v USA v súkromnom sektore o 39 tisíc za mesiac september, čo rozhodne nie je pozitívnou správou, ktorá by hovorila o obnovujúcom sa pracovnom trhu. Pozornosť mnohých obchodníkov sa preto už aktuálne sústreďuje na kľúčové makrodáta tohto týždňa, ktorými budú Non-farm Payrolls z US ekonomiky. Zverejnené budú zajtra a výrazne by mohli ovplyvniť obchodovanie na trhoch v nasledujúcich dňoch. V prípade, pokiaľ by dáta vyšli horšie v porovnaní s očakávaniami, mohli by sme byť svedkami výrazného prepadu ceny ropy. Po prudkej rely zaznamenanej v posledných dňoch by mohla nasledovať aj veľmi prudká korekcia, a preto v tejto súvislosti pred blížiacimi sa dátami treba rátať aj s výbermi ziskov a teda limitovaným rastom ceny ropy.

Očakávané udalosti dňa

Počas dnešného dňa by o osude vývoja ceny ropy mohli rozhodnúť predovšetkým centrálni bankári, keď o 13:00 hod. nás najskôr čaká rozhodnutie o úrokových sadzbách Bank of England a následne o 13:45 hod. rozhodnutie týkajúce sa úrokových sadzieb oznámi ECB. Podľa očakávaní by kľúčové úrokové sadzby mali ostať nezmenené, a to 1,0% (BoE), resp. 0,5% (ECB). Trhy by však mohli reagovať predovšetkým na komentáre centrálnych bankárov, pričom pozornosť sa bude upriamovať predovšetkým na signály ohľadom ďalšieho možného kvantitatívneho uvoľňovania.

Okrem zasadaní centrálnych bánk by dnešné obchodovanie výraznejšie mohli ovplyvniť popoludňajšie dáta z US pracovného trhu v podobe pravidelných týždenných dát (nové a pokračujúce žiadosti o podporu – 14:30 hod.).

Dôležité technické úrovne

Po tom, ako sa rope (CLX0) včera podarilo zdolať maximá zo začiatku augusta, no výraznejšie nad úroveň 84 USD za barel nedokázala posilniť, včerajšie maximá 84,09 USD za barel by mohli slúžiť ako silnejšia rezistencia. V prípade pokračovania v raste by sa býci s výraznejším odporom medveďov mohli stretnúť na psychologickej bariére 85 USD za barel. V prípade poklesu by ako support mohla slúžiť úroveň 82 USD za barel, ktorá predstavuje cca. 50% úroveň návratu podľa Fibonacciho z pásma 70,92-93,26 USD za barel, ktoré predstavuje májové minimá-maximá. Tieto úrovne sú zároveň pri CLX0 aj tohtoročnými minimami, resp. maximami.

Krátkodobý výhľad

Rope (WTI) sa včera podarilo zdolať aj úroveň 84 USD za barel, keď sa chvíľu nad ňou obchodovala. Novembrový futures kontrakt sa tak vyšplhal už na takmer 5-mesačné maximá, čo by pre býkov mohlo byť varovným signálom. Pred nami sú dôležité dáta Non-farm Payrolls z US ekonomiky (zajtra), čo by ešte pred nimi mohlo znamenať pri rope výbery ziskov a pokles jej ceny. Krátkodobé špekulačné pozície však aj naďalej považujeme za príliš rizikové, keďže sa nachádzame v rastovom trende a potenciál ropy pre ďalšie zisky je aj naďalej relatívne veľký. Hoci očakávame vzhľadom na prudkú rely v najbližších dňoch skôr už iba limitovaný rast ceny ropy, aktuálne ako najvýhodnejšia stratégia sa nám javí špekulačné dlhé pozície držať s vlečeným stop-lossom, resp. pri vstupovaní do nových dlhých pozícií vyčkať na korekciu…

Autor: Pavol Vejmelka, TRIMBROKER, a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *