Utorok 16. októbra. Meniny má Vladimíra

Dnešný výhľad pre akcie

Varovanie ratingovej agentúry Moodys pred možnosťou zníženia ratingu Španielska včera poslalo US akciové trhy prudko nadol.

Stabilita, ktorú vyvolal úspešný tender ECB (dopyt bánk po likvidite bol nižší) a správa, že z regulácie finančného sektora „vypadne“ banková daň určená na financovanie reformy, tak bola len krátkodobá a býci veľmi rýchlo opúšťali svoje pozície. Index SP500 stratil 1,01% a v strate ukončili obchodovanie všetky segmenty indexu.

Moodys varuje Španielsko „po funuse“

Dôvodom prehodnocovania ratingu Španielska s možnosťou zníženia sú podľa Moodys zhoršujúce sa vyhliadky rastu, problémy, ktoré vláda má pri znižovaní dlhu a obavy o efekt nárastu nákladov na financovanie dlhu zo strednodobého hľadiska. Pripomíname, že ratingové agentúry Fitch ako aj Standard and Poors už rating krajiny znížili, takže prehodnocovanie ratingu od Moodys už nie je prelomovou správou. Akciový trh, predtým pošteklený slabšími údajmi o ADP zamestnanosti ale neváhal a investori hneď začali predávať akcie.

Čína ponúka ďalšie slabé makrovýsledky

Akciové trhy v ázijskom regióne dnes poklesli po tretí deň v rade za sebou, kedy investorov sklamali hlavne slabé výsledky PMI z Číny a varovanie agentúry Moodys pred znížením ratingu Španielska. Index MSCI Asia Pacific dnes v reakcii na tieto dve správy stráca 1,6%, čo je jeho najväčší pokles za posledné tri týždne. Kvôli silnému jenu dnes japonský index Nikkei 225 stratil 2,04% a nepomohol mu ani dobrý výsledok prieskumu podnikateľskej dôvery Tankan, pokles cien komodít stiahol austrálsky benchmark S&P/ASX 200 nižšie o 1,49% a čínsky Shanghai Composite klesol kvôli slabým PMI po siedmy deň v rade za sebou a to o 1,02%. Oficiálny index nákupných manažérov v Číne totiž skončil za jún na úrovni 52,1 vs. očakávania 53,2 a konkurenčný index banky HSBC dokonca klesol na 14-mesačné minimá.

Španielsko čaká bolestivá emisia dlhopisov

Nálada na európskom akciovom trhu je dnes po včerajšej eufórii opäť na bode mrazu. Prehodnocovanie ratingu Španielska nepraje hlavne finančnému sektoru, ktorý je dnes v paneurópskom indexe Stoxx Europe 600 najslabším. Pripomíname, že dnes bude krajina emitovať 5-ročné dlhopisy, kde investori budú určite požadovať výrazne vyššie výnosy. Aktuálne sa výnos na týchto dlhopisoch pohybuje na úrovni 3,73%. Dôvodom včerajšieho varovania od Moodys boli aj vyššie výnosy na dlhopisoch, no nižší rating bude tlačiť výnosy opäť nahor. Krajina by sa tam mohla dostať do podobnej špirály ako Grécko. O 10:00 klesá index FTSE 100 o 1,45%, nemecký DAX stráca 1,24%, francúzsky CAC padá o 1,92% a španielsky IBEX si odpisuje 2,09%.

Výhľad na dnes

Prepad akciového trhu sa zatiaľ nezastavuje a dnešný deň neponúka ani signály, že by sa pád mohol zastaviť. Akciový index SP500 síce klesol z posledných ôsmych obchodných dní sedem krát, no záchranné koleso, ktorého by sa trh mohol chytiť, je zatiaľ v nedohľadne. Posledné makrodáta vychádzajú veľmi zle, takže oporu nemôžeme čakať ani od dnešných výsledkov v podobe ISM výrobného sektora, týždenných žiadostí o podporu v nezamestnanosti, nezrealizovaných predajov domov a ani od predajov automobilov za jún, ktoré budú zverejnené vo večerných hodinách. Z ostatných udalostí upozorňujeme na španielsku emisiu 5-ročných dlhopisov a aj na špeciálny 6-dňový refinančný tender ECB, ktorý by ešte mohol poukázať na to, že medzibankový trh stále potrebuje na svoje fungovanie infúzie likvidity od centrálnych bánk. Zatiaľ máme pre dnešný deň neutrálny výhľad, no vzhľadom na trend budeme preferovať skôr setupy pre krátke pozície.

Technická situácia

Trend na akciovom trhu ostáva naďalej medvedí a tento vývoj je jasne viditeľný aj na grafe septembrového kontraktu futures na SP500, ESU0. Počas klesajúceho trendu sa ale trh zvykne zastaviť v konsolidačných trojuholníkom pred novým poklesom nadol. Takéto vyplnené trojuholníky sme videli už štyri a teraz sa formuje ďalší. Ten je z nich najmenší, takže počkáme, ako sa vývoj vykryštalizuje. Trend ale ostáva medvedí a okrem toho sa na dennom grafe vypĺňa obrovská formácia hlava-ramená. Línia krku, aktuálne približne v okolí hladiny 1043 bodov. Tento level by mal brzdiť prípadné snahy o postup vyššie. Support na 1020.

SP500

Zdroj: Ján Beňák, TRIMBROKER

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *