Sobota 23. február. Meniny má Roman, Romana

Dnešný výhľad pre akcie

Možná záchrana Grécka visela vo vzduchu od nočného ázijského obchodovania, kedy prezident ECB Trichet odišiel zo stretnutia centrálnych bankárov v Austrálii o deň skôr. Akciové trhy sa týmto krokom tešili, nakoľko záchranné akcie sa doteraz stretli vždy s porozumením u finančného trhu (Rumunsko, Maďarsko, Dubaj).

Trh na pár minút večer pocítil chuť víťazstva, kedy sa objavili informácie, že Nemecko zvažuje pomoc Grécku. Akciový trh prudko vzrástol, no správy boli v zapätí vyhlásené za nepodložené. Hlavné US indexy ale aj tak dokázali zatvoriť obchodovanie v silných ziskoch, Dow Jones +1,52%, SP500 +1,30% a Nasdaq Composite +1,17%.

Ázijské akcie hľadajú smer

Možnosť záchrany Grécka Nemeckom dnes poslala akciové trhy v ázijskom regióne vyššie, no pohyby boli už po tretí deň v rade obmedzené. Index MSCI Asia Pacific vzrástol len o 0,2%. Záchranný plán sa totiž môže veľmi rýchlo rozplynúť, nakoľko morálny hazard pri takejto záchrannej akcii je naozaj veľmi veľký. Oporu akciám poslali aj nižšie projekcie strát automobilky Nissan a včerajší nárast cien komodít, no prílišnému optimizmu zabraňovali slabšie údaje obchodnej bilancie z Číny a aj slabé výsledky z realitného sektora v Austrálii.

Index Shanghai Composite ukončil obchodovanie v zisku 1,14%, Nikkei 225 si pripísal 0,31% a austrálsky S&P/ASX 200 si pripísal zisk 0,18%.

Grécke akcie sa tešia možnej pomoci

Akciové trhy v Európe dnes nadväzujú na včerajší rast a o 10:20 index FTSE 100 pridáva 0,37%, DAX 30 rastie o 0,72% a CAC 40. Najviac sa ale darí gréckym akciám, ktoré rastú o 4,63%. Podľa dostupných informácii by sa mal zajtra konať summit EÚ, na ktorom by sa mohlo rokovať aj o pomoci pre Grécko. Pre dnešok bude najočakávanejšou udalosťou inflačný report BoE, na ktorom budú okrem projekcií inflácie zverejnené aj projekcie ekonomického rastu a King, guvernér BoE, sa pravdepodobne vyjadrí aj ku kvantitatívnemu uvoľňovaniu menovej politiky.

Výhľad na dnes

Kvôli zlému počasiu bolo včera svedectvo staronového prezidenta FEDu Bernankeho odložené. Jeho pripravený prejav ale bude zverejnený dnes o 16:00. Na trhu sa počas týždňa objavili správy, že Bernanke by mohol v prejave začať výraznejšie spomínať sadzbu, ktorou sú úročené nadbytočné rezervy komerčných bánk vo FEDe. Tá by podľa článkov mohla nahradiť aktuálne prioritnú sadzbu medzibankových zdrojov, FED funds.

Tento krok by mohol signalizovať, že FED je bližšie k postupnému sťahovaniu nadmernej likvidity z trhu. na druhú stranu, šok dôvery kvôli Grécku by mohol tieto snahy zastaviť. Preto zatiaľ takúto zmenu rétoriky neočakávame. Skôr sa pozornosť bude sústreďovať na jeho slová k stavu US ekonomiky. Korporátny kalendár je dnes prázdny, no včera po zatvorení akciového trhu zverejnili lepšie kvartálne výsledky spoločnosti Baidu.com a Walt Disney.

Makroekonomický kalendár dnes ponúka len výsledok obchodnej bilancie za december, ktorá sa očakáva s mierne nižším deficitom než v novembri. Z ostatných udalostí bude stále v pozornosti trhu možný záchranný plán pre Grécko zo strany Nemecka alebo celej EÚ.

Technická situácia

Futures na SP500, ESH0, sa dnes opäť snažia o prelomenie rezistencie na úrovni 1067 bodov. Hladina ale zatiaľ odoláva. Podobnú situáciu sme mohli vidieť koncom januára/začiatkom februára, kedy futures nedokázali prelomiť hladinu 1100 bodov. Rovnako sme sa pohybovali nad rastovou líniou a vytvárali vyššie minimá, no nakoniec trh aj tak poklesol. Preto pozorne budeme sledovať level 1067 bodov. Jeho nezdolanie bude otvárať priestor pre pokles smerom k hladine 1050 bodov, naopak prielom otvára priestor k úrovni 1080 bodov. Zatiaľ ale dávame šancu býkom prejaviť sa.

SP500 

Zdroj: Ján Beňák, CI KOMODITY   

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *