Utorok 23. októbra. Meniny má Alojzia

Dnešný výhľad pre akcie

O prudké pohyby na akciovom trhu stále nie je núdza a včerajšok nebol výnimkou. V úvode akcie profitovali zo silného prírastku ropy ako aj zo správ, že čínsky export v máji výrazne vzrástol, no nakoniec bol intradenný zisk 1,44% pri indexe SP500 vymazaný a benchmark prepadol o 0,59%.

Býčí tábor tak je stále v defenzíve a takmer každá rely býva vypredaná.

Kongres je proti dividende BP

O pokles sa včera nepostarali akcie technologického sektora, ale energie a to aj napriek tomu, že cena ropy včera vzrástla o 3,3%. Problémy BP (-16%) totiž stále nekončia aj napriek tomu, že firma už dokáže zachytávať približne polovicu ropy unikajúcej z problémového vrtu v Mexickom zálive. Včera totiž 43 členov snemovne reprezentantov US kongresu urgovala britskú spoločnosť, aby zastavila výplatu dividend, obmedzila výdavky na reklamu a miesto toho tieto zdroje minula na odstraňovanie následkov nehody. Pokiaľ už politici takto tlačia na spoločnosť, je pravdepodobnosť zníženia dividendy naozaj značná a preto investori predávali akcie spoločnosti najprudšie minimálne od roku 1980. Expert na ropný sektor Matt Siummons dokonca vyhlásil, že spoločnosť by mohla do konca mesiaca vyhlásiť bankrot. Aj keď je takýto scenár nepravdepodobný, investori opäť zvolili taktiku predávať a pýtať sa neskôr.

Dow Jones stále pod 10 000

Level 10 000 bodov pri indexe Dow Jones tak nebol opäť udržaný aj napriek tomu, že sa najstarší akciový index nachádzal približne polovicu seansy na touto úrovňou. Hlavná vlna výpredajov prišla ale opäť v závere seansy. Tento vývoj pravdepodobne bude pokračovať aj naďalej a signalizuje stále vysokú neistotu.

Ázijské obchodovanie v zisku

Na ázijských trhoch ale bola situácia o čosi lepšia. Akcie v regióne dnes opäť nenasledovali pokles na US trhoch a miesto toho si pripísali mierne zisky. Index MSCI Asia Pacific dnes rastie o 0,8%. Najviac sa v regióne darilo akciám spoločností zo segmentu základných materiálov, kedy sa potvrdili včerajšie fámy o silnom výsledku exportu z Číny. Zároveň, oporu poskytol aj údaj o raste japonskej ekonomiky za 1Q a pokles nezamestnanosti v Austrálii. Japonský Nikkei 225 dnes zaznamenal prírastok o 1,1%, austrálsky S&P/ASX 200 ukončil obchodovanie v zisku 1,14% a čínsky Shanghai Composite naopak poklesol o 0,82%, no po včerajšej takmer 3-percentnej rely ide len o malý výdych.

Európske akcie v stratách

Na európskom trhu ale opäť vládnu medvedie nálady a o 09:50 index FTSE 100 klesá o 0,48%, francúzsky CAC 40 je v strate 0,44% a nemecký DAX si odpisuje 0,18%. Najviac dnes padajú akcie energetického sektora, kedy hlavným dôvodom je výpredaj akcií spoločnosti BP (-6,7%). Intradenne ale akcie firmy prepadávali až o 11% a dosahovali najnižšiu úroveň od apríla 1997. Nedôvera v spoločnosť je stále vysoká a aj keď sú akcie po 50% prepade od požiaru plošiny z konca apríla značne podhodnotené, nikto nevie, kedy sa unikajúcu ropu podarí dostať naplno pod kontrolu a preto ich nikto nechce držať. Neistotu zobrazujú aj credit default swapy na dlh spoločnosti, ktoré dosahujú podobné úrovne ako má napríklad Grécko.

Goldman Sachs s ďalším obvinením

Nedôvera začína rásť aj v US banku Goldman Sachs, voči ktorej sa začalo podľa zatiaľ neoficiálnych informácii ďalšie vyšetrovanie kvôli podvode konštrukcii portfólia syntetických CDO. SEC začal vyšetrovať entitu Hudson Mezzanine Funding, podobnú entitu ako Abacus, ktorej vyšetrovanie začalo v apríli. Zároveň, o 1 mld. USD sa s bankou začal súdiť austrálsky hedge fond Basis Capital, nakoľko ten nakúpil jednu z tranží portfólia credit default swapov naviazaných na subprime hypotekárne cenné papiere nazvaného Timberwolf a fond na operácii prerobil 56 mil. USD. Goldman Sachs sa bránil tým, že Basis Capital bol jedným z jej najväčších investorov v syntetických CDO a rizík si bol vedomý. Ide len o snahu preniesť straty na iný subjekt. Nový súdny spor a ďalšie vyšetrovanie ale môže ďalej poškodiť meno najsilnejšej banky na Wall Street.

Výhľad na dnes

Fundamenty pre dnešné obchodovanie tak nie sú príliš pozitívne a preto máme zatiaľ pre dnešné obchodovanie neutrálny výhľad. Situáciou dnes určite zahýbe konferencia ECB, na ktorej sa bude prezident Trichet vyjadrovať k situácii v Grécku ako aj k oznámenému nákupu dlhopisov problémových krajín.

Technická situácia

Obraz indexu SP500 na dennom grafe je stále negatívny, no pokiaľ ešte nebolo prelomené pásmo 1044/40, tak sme stále nevytvorili nižšie minimá, ktoré by hovorilo v prospech ďalšieho poklesu. Preto ešte budeme skúšať silu býkov no pokiaľ tí zlyhajú, už nebude veľa dôvodov prečo by akcie nemali ďalej padať. Preto budeme sledovať skôr schopnosť trhu dostať sa cez rezistenciu 1067 bodov.

SP500

Zdroj: Ján Beňák, TRIM Broker.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *