Nedeľa 17. február. Meniny má Miloslava

Dnešný výhľad pre akcie

Situácia ohľadom Grécka sa začína pomaly stabilizovať, kedy sa včera politickí predstavitelia Európskej únie dohodli na vyjadrení politickej podpory pre problémovú krajinu a zároveň premiér Grécka vyjadril odhodlanie znížiť deficit.

Ázijské akcie v zisku po štvrtý deň

Akciové trhy v Ázii rástli po štvrtý deň v rade za sebou, čo je ich najdlhšia séria prírastkov za posledné dva mesiace. Oporu poskytla hlavne rely na Wall Street po tom, čo Európska únia vyjadrila politickú podporu Grécku. Akciový index Shanghai Composite si pripísal zisk 1,09%, Nikkei 225 ukončil obchodovanie v zisku 1,29% a austrálsky S&P/ASX 200 zaznamenal prírastok 0,17%. Celoázijský index MSCI Asia Pacific skončil obchodovanie v zisku 0,6%. Po silných prepadoch počas posledných dní končiacim piatok sa trh začal konečne stabilizovať. Uvidíme, či rely vydrží alebo naopak bude rovnako krátkodobým javom ako na začiatku minulého týždňa. Akciové trhy v Ázii by totiž mohli klesať viac vzhľadom na možnosť utesňovania menovej politiky v Indii ako aj Číne.

Európa dobieha Wall Street

Akciovým trhom v Európe sa dnes darí, nakoľko európske trhy uzatvorili obchodovanie skôr, než akcie na Wall Street postúpili na vyššie úrovne. O 10:00 index FTSE 100 pridáva 0,7%, nemecký DAX rastie o 0,9% a francúzsky CAC je v zisku 0,73%. Akcie tak zabudli aj na slabý výsledok HDP z Nemecka, ktorý skončil bez zmeny oproti očakávanému prírastku 0,2%. Hlavnou témou dnes budú výsledky HDP z Eurozóny, ktoré budú zverejnené o 11:00.

Výhľad na dnes

Okrem výsledkov HDP z Eurozóny dnes ovplyvnia vývoj akciových trhov aj výsledky maloobchodných tržieb za január. Výsledky boli naplánované už na stredu, no kvôli zlému počasiu budú zverejnené až dnes. Trh očakáva prírastok tržieb na mesačnej báze o 0,3% po predchádzajúcom výsledku -0,3%. Vzhľadom na opäť dobré výsledky porovnateľných tržieb US maloobchodných reťazcov sa dá očakávať skôr lepší výsledok. Druhým veľmi dôležitým výsledkom bude zverejnenie predbežnej spotrebiteľskej dôvery za február. Tá sa očakáva s výsledkom 75,0 po poslednom výsledku 74,4. Tu je ale riziko skôr v slabšom výsledku, nakoľko pokles akciového trhu a obavy o situáciu v zámorí by mohli predčiť lepšie výsledky z pracovného trhu ako aj mierne nižšie ceny ropy. Korporátny kalendár dnes neobsahuje žiadne kľúčové zverejnenia.

Technická situácia

Futures na SP500, ESH0, včera prelomili hornú hladinu klesajúceho kanála, v ktorom sa kontrakt pohybuje od polovice januára. Zatiaľ futures ostávajú nad touto hladinou, čo podporuje býčí výhľad. Včerajší prielom ale nebol uskutočnený pri vyššom objeme, čo môže signalizovať len malé presvedčenie medzi investormi, že rely by mohla vydržať. Preto pre dnešok ponechávame výhľad ako neutrálny a budeme pozorovať, ako sa trh bude správať v okolí 1069 bodov, teda v okolí hladiny, kde sa nachádza horná línia klesajúceho pásma. Zatiaľ skôr očakávame, že sa na nižších úrovniach objaví nákupný záujem, ktorý pomôže akciám v raste. Pripomíname, že v pondelok je US akciový trh zatvorení kvôli sviatku dňa prezidentov. Spolu so zlým počasím v US by tak mohla byť na trhu dnes aktivita nižšia.

Akcie

Zdroj: Ján Beňák, CI Komodity.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *