Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Dnešný výhľad pre akcie

Byť o krok vpredu je vo finančnom sektore na nezaplatenie. Veľkí hráči na Wall Street včera investorom opäť ukázali, že dokážu myslieť aj o niekoľko krokov dopredu a naplánovať pekné divadlo. Najprv totiž hlavné banky po slabých makrodátach výrazne znížili vyhliadky rastu US ekonomiky na druhý polrok 2010, v čom im pomáhal aj slabý výsledok rastu za 2Q, ktorý vďaka novým údajom o vývoji ekonomiky skončí len v okolí úrovne 1% a nie na 3%, ako sa ešte v máji očakávalo.

Následne kvôli slabým prognózam rastu volali po QE Lite, teda po odľahčenej verzii kvantitatívneho uvoľňovania menovej politiky FEDom, vďaka čomu sa bilancia centrálnej banky nebude zmenšovať. Keď ale dostali to, čo chceli, nevideli sme postup akcií na nové maximá, ale naopak výpredaj podľa známej stratégie „sell the news“. Hlavné US akciové indexy tak prudko prepadli: Dow Jones stratil 2,49%, index SP500 prepadol o 2,82% a Nasdaq Composite skončil so stratou až 3,01%.

Nový normál globálnej ekonomiky

US ekonomika totiž spomaľuje, kedy domáci dopyt v najsilnejšej ekonomike stále chýba a rast ťahaný fiškálnymi stimulmi a tvorbou zásob nie je receptom na udržateľný ekonomický rast. Sme totiž v kríze vyvolanou nadmerným dlhom a subjekty, hlavne domácnosti, sa snažia svoj dlh splatiť. Pokiaľ sa im nepodarí obnoviť svoje bilancie, nemôžeme od nich čakať, že sa začnú opäť zadlžovať a budú žalúdkom globálnej ekonomiky. Táto éra už jednoducho skončila a svet si bude musieť zvyknúť na pomalší ekonomický rast.

Ázijské akciové trhy v noci pokračovali vo výpredaji

Prudký výpredaj globálnych akciových trhov počas včerajšieho dňa sa v ázijskom regióne nezastavil a hlavné indexy pokračovali počas noci v prudkom výpredaji. Index MSCI Asia Pacific dnes stráca 1,4%. Okrem včerajšieho výpredaju akciám nepomohli ani slabé výsledky technologického gigantu Cisco Systems, ktoré boli zverejnené včera po zatvorení US akciového trhu, silnejší jen a prepad komodít. Japonský Nikkei 225 dnes poklesol o 0,86%, austrálsky S&P/ASX 200 stratil 1,23% a čínsky Shanghai Composite ukončil dnešné obchodovanie v strate 1,23%.

Silný jen výrazne škodí japonskej ekonomike

Počas noci informačné agentúry priniesli správy, že japonské ministerstvo ekonómie, obchodu a priemyslu zisťuje dopad silného jenu na operácie hlavných 200 podnikov v krajine. Správa obsahuje len všeobecné detaily a nerieši to, či závery z tohto prieskumu použije BoJ pri prípadnej intervencii voči jenu. Banka Nomura ale uskutočnila podobné prieskumy a efekt silného jenu je na japonskú ekonomiku naozaj značný. Ak firmy počítali s kurzom USD/JPY v pásme 87/90, tak každé posilnenie meny o jeden jen voči doláru zníži zisky 400 hlavných japonských spoločností počas fiškálneho roku 2010 o 0,5% resp. o 1,6 mld. USD. Najvyšší dopad je u spoločností zo sektorov automobilového priemyslu a elektroniky. Každé posilnenie jenu voči doláru o jeden bod znižuje zisky japonských spoločností o približne 470 mil. USD. Na celú ekonomiku bude mať silný jen podobný dopad. Ak sa bude priemerný kurz páru počas tohto roka pohybovať na úrovni 80 a nie 88, ako banka očakáva, bude ekonomický rast znížený o približne 0,6 percentuálneho bodu.

Európa koriguje včerajší prepad

Európske akciové trhy včera stihli celé divadlo na Wall Street a mierna obnova US indexových futures dnes pomáha európskym akciám k miernemu zisku. O 10:15pridáva britský FTSE 100 0,21%, nemecký DAX 30 je v zisku 0,06% a francúzsky CAC si polepšuje o 0,05%. Najmenej sa dnes darí finančnému sektoru, najviac telekomunikáciám a sektorom spotrebiteľských statkov a služieb. Ďalší smer vývoja ale bude závisieť na Wall Street a teda na aktivite US obchodníkov.

Výhľad na dnes

Akciové trhy včera zaznamenali naozaj prudké výpredaje a následne po zatvorení akciového trhu bol zverejnený ešte aj slabý výsledok technologickej spoločnosti Cisco Systems. Príjmy totiž skončili pod očakávaniami trhu a pre nasledujúci kvartál firma zverejnila vyhliadky príjmov pod trhovým konsenzom. Akcie tak naďalej dostávajú spŕšku negatívnych správ, no po včerajšom prepade dnes očakávame skôr konsolidáciu resp. mierny rast. Celkový technický setup je síce už naklonený medveďom, no blízkosť kľúčového supportu bude dávať býkom mierne odhodlanie potlačiť akcie vyššie.

Technická situácia

Formácia rastového klinu bola včera pri futures na SP500 nakoniec prelomená a kontrakt ESU0 ukončil obchodovanie hlboko pod spodnou líniou formácie. Zároveň, prelomená bola aj úroveň predchádzajúcich maxím na úrovni 1100 bodov. Prepad sa včera zastavil najprv na úrovni 50-dňového kĺzavého priemeru, no slabšie výsledky Cisco stiahli trh po ukončení obchodovania na Wall Street ešte nižšie. Vzhľadom na rozsah prepadu sa dá počas dnešného obchodovania očakávať obnova akcií, no celkový výhľad je už naklonený v prospech medvedieho tábora. Pre dnešný deň očakávame skôr mierne pozitívne obchodovanie, nakoľko by akcie mohli korigovať včerajšie prudké straty. Kľúčovou rezistenciou bude hladina 1100 bodov, predtým ešte level 1092 bodov.

Zdroj: Ján Beňák, TRIMBROKER.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *