Sobota 23. február. Meniny má Roman, Romana

Dnešný výhľad pre akcie

Nálada na finančnom trhu sa počas ázijského stintu výrazne zhoršila. Dôvodom bol rast pochybností o tom, že grécky program fiškálnej konsolidácie možno v plnej miere aplikovať v ekonomike.

Navyše objavili sa špekulácie, že Grécko počas Veľkonočného víkendu požiada MMF o záchrannú finančnú pomoc, keďže s pomocou z vnútra menovej únie to vyzerá „nemastno-neslano.“  A to najmä po tom, ako sa nemecké vládnuce strany opäť pripomenuli, že finančná pomoc je proti nemeckej legislatíve a právni experti CDU/CSU naznačili, že inštrumenty na poskytnutie hotovosti má práve MMF. 

Sci-fi gréckeho dlhu

Okrem toho nemecká kancelárka Merkelová už včera naznačila, že by bola rada za vznik mechanizmu v menovej únii, ktorý by umožňoval člena, ktorý si chronicky neplní svoje záväzky vylúčiť. Tento celý mix len pridal olej do ohňa výpredaja na akciových trhov. Navyše ak si zoberieme skutočnosť, že Grécko predsa len plán znižovania dlhu má (aj keď je až príliš ambiciózny a s realitou má spoločné asi toľko ako filmy zo série Star Trek so skutočnými vesmírnymi programami) predsa je na svete. Na rozdiel od  ostatných štátov eurozóny (kde ešte trh nepoukázal na nich, že sú "fiškálne nahí"), ktorí ešte nemajú ani základné  návrhy šetrenia. 

Veľký dlh v centre pozornosti

Veľký dlh je tak opäť v epicentre pozornosti a v takomto prostredí bude odvaha nakupovať akciové tituly pomerne limitovaná. A to aj napriek optimizmu z prieskumu japonskej vlády, ktorý poukázal, že lokálne spoločnosti majú najmenej pesimistické čo sa týka pohľadu na ekonomiku od roku 2008 a očakávajú jej zlepšovanie (na čo by mal poukázať známy prieskum Tankan budúci týždeň). Rovnako nedokázal náladu z včerajšieho popoludnia udržať ani US centrálny bankár Fisher svojimi poznámkami, že FED ešte nie je v pozícii aby menil svoj slovník smerom k viac jastrabiemu.

Intradenný výhľad

Technicky sa US akciové trhy nachádzajú v rastovom trende (ak pozeráme na SP 500 futures ESM0) a vo vzorovom rastovom kanáli ťahanom z februárových miním a zatiaľ nevysielajú jasný signál korekcie. Ak však zoberieme do úvahy fakt, že sentiment trhu je negatívny, že posledný rast je už príliš „našponovaný“ (od februárového dna len jedna výrazne stratová seansa) a že sa nachádzame už pri hornej rezistentnej línii kanála vidíme  dnes väčšie šance pre prepad indexov (korekciu v rámci rastového trendu)  ako pre rast. Prvým supportom level 1156 bodov (maximá z 16. marca),ktorého zdolanie otvára široký priestor pre pokles pod 1140. Jedine výrazne lepšie dáta z US ekonomiky  (Philly FED, nové a pokračujúce žiadosti o zamestnanie) by mohli negativizmus trhu vymazať a prinútiť akcie opäť rásť s obhliadnutím sa po včerajších maximách na 1165/1166.

Akcie

Zdroj: Stanislav Panis, CI Komodity.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *