Sobota 23. február. Meniny má Roman, Romana

Dnešný výhľad pre akcie

Pondelňajšie obchodovanie býva akciám už tradične naklonené a býci nesklamali ani včera, Akciový index SP500 si pripísal zisk 1,02% a dokonca vymazal aj predchádzajúce straty od začiatku roka.

 Za prvých 9 obchodných týždňov roka 2010 je tak index v malom zisku 0,05%. Oporou pre akcie bol hlavne technologický sektor, kedy predaje polovodičov v globálnom meradle v januári vzrástli na mesačnej báze o 0,3% a zároveň spoločnosť SanDisk zvýšila svoj výhľad na piatkovej konferencii. Akcie spoločnosti si pripísali zisk 11,9% a celkovo technologický sektor zisk 1,4%. V úvode síce slabší výsledok ISM výrobného sektora postup akcií zastavil, no nakoniec hlavné indexy ukončili seansu na denných maximách.

Austrália zvyšuje úroky

Nárast US akciových trhov počas včerajšej seansy sa presunul aj na ázijské trhy a index MSCI Asia Pacific dnes vzrástol na 5-týždňové maximá. Najdôležitejšou nočnou udalosťou bolo zvýšenie úrokových sadzieb v Austrálii, kedy RBA už po štvrtý krát zvýšila úrokové sadzby. Aktuálna základná úroková sadzba u protinožcov tak je 4%. Austrálsky akciový index S&P/ASX 200 po zvýšení uzatváral seansu v zisku 0,33%, kedy býkom pomohli aj lepšie výsledky maloobchodných tržieb. Shanghai Composite dnes poklesol o 0,48%, naopak Nikkei 225 si pripísal zisk 0,49%. Z jednotlivých segmentov akciového indexu MSCI Asia Pacific sa najviac darilo technologickému sektoru, ktorý nasledoval včerajšiu rely na Wall Street.

Európa opäť vo vyčkávacom móde

Hlavné európske akciové indexy dnes otvárali obchodovanie v miernych ziskoch, ktoré im ostávajú aj o 10:30, kedy index FTSE 100 rastie o 0,17%, DAX 30 +0,11% a CAC 40 +0,01%. Dôležitejšie korporátne ako aj makroekonomické zverejnenia dnes absentovali, takže pozornosť sa bude opäť sústreďovať na vývoj na US akciovom trhu. Smerovanie akcií na Wall Street je totiž kľúčovým faktorom, ktorý ovplyvňuje pohyby európskych akcií a preto je korelácia akciového indexu SP500 a paneurópskeho indexu DJ Stoxx 600 až na úrovni 0,90, čo je veľmi vysoká korelácia.

Výhľad na dnes

Makroekonomický kalendár je pre dnešok prázdny a novinky sa pravdepodobne nedozvieme ani z Grécka. Prvé dôležitejšie udalosti sú na pláne až zajtra, kedy sa stretáva grécka vláda, aby rokovala o rozpočte. Korporátny kalendár dnes neobsahuje žiadne dôležité kvartálne zverejnenia, no včera po zatvorení akciového trhu zvýšila dividendu ako aj plán spätného odkupu vlastných akcií technologická spoločnosť Qualcomm. Technologický sektor ale včera zaznamenal výrazne silnejší prírastok než celý akciový trh, čo by dnes mohlo teoreticky stiahnuť sektor nadol aj napriek dobrej správe od Qualcomm.

Z ostatných udalostí dnes očakávame výsledky predajov US automobilov za február. Anualizovaná miera predajov automobilov sa očakáva na úrovni 10,4 mil. vozidiel vs.10,82 mil. pred rokom. Trh bude sledovať najmä predaje automobilky Toyota, nakoľko problémy s plynovým pedálom by mohli výrazne znížiť atraktivitu týchto vozidiel. Celkovo by tak očakávané fundamentálne udalosti nemuseli mať kľúčový vplyv na dnešný vývoj. Pozornosť by ale mohla začať pútať ropa, nakoľko na jej včerajší silný prepad energetický sektor vôbec nereagoval. Utorňajšia kontra by tak dnes mohla nastať kvôli tomuto faktoru.

Technická situácia

Marcový futures kontrakt na index SP500 zatiaľ ostáva nad rastovou líniou ťahanou zo štvrtkových miním, čo podporuje býčí výhľad. Prípadné prelomenie rastovej línie by otváralo priestor pre pokles smerom k hladine 1111 bodov s výhľadom až na úroveň 1104 bodov. Podobne ako na spotovom indexe SP500 aj tu môžeme vidieť obratovú líniu hlava-ramená, no línia krku, aktuálne na 1118 bodoch, je zatiaľ pomerne vzdialená a nie je tak blízko ako pri spotovom indexe. Pokiaľ by ale bola línia krku prelomená, išlo by o veľmi silný rastový signál pre akciový trh. Veľkým rizikom je ale pre tento výhľad možnosť, že akcie by dnes zaznamenali veľmi častú utorňajšiu kontru a včerajšie zisky by skorigovali. Preto zatiaľ ostávame pre dnešný deň opatrní a budeme čakať, ako sa dnes trh bude ďalej vyvíjať. Technika ale favorizuje skôr rast a uvidíme, či dnešný sentiment bude technickým obchodníkom hrať do kariet.

Akcie

Zdroj: Ján Beňák, CI Komodity.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *