Streda 17. októbra. Meniny má Hedviga

Dnešný výhľad pre akcie

Bola to bezhlavá eufória. Takto by sme mohli nazvať včerajší vývoj na US akciových trhoch, ktoré si pripísali najvyšší jednodenný nárast od júla. Pri celodennej sérii dobrých makrodát sa tomu nemožno ani čudovať.

Najskôr to boli  ráno z Číny PMI výrobného sektora, potom fantastické austrálske HDP za 2Q) a neskôr   augustové US ISM výrobného sektora, ktoré skončilo v hrubom rozpore z očakávaniami na lepšej úrovni ako za júl.  “O akej obave z ďalšej krízy tu tak hovoríme?“  bolo cítiť z burzových parketov.  I keď nahlas si to predsa nikto nedovolil ,pri širšom pohľade na stav US ekonomiky, vysloviť.  Okamžitá rekcia na povzbudivé dáta však bola nákupná horúčka, ktorá vyústila do zatvárania Dow Jonesu v pluse  2,54%,  SP 500 si pripásal robustných 2,95% a ani technologický Nasdaq Composite sa nenechal zahanbiť rastom  2,97%.

Žiadny kolaps, len recesia rastu

Obavy o priamom pikovaní US ekonomiky na dno sa tak aspoň dočasne rozplývajú. Navyše objavujú sa názory, že ak aj pri slabých dátach US ekonomika ešte ako tak rastie, je to dobré znamenie, keďže je málo pravdepodobné, že fundamenty by sa mohli ešte viac zhoršiť, a skôr sa očakáva už len ich  chudokrvné ale zlepšovanie.  Merrill Lynch tak vymyslel nový názov pre stav US ekonomiky: recesia rastu. Základom tohto postoja je však , že rast bude pokračovať , aj keď pomalším tempom ako doteraz.

Ázia doháňala rast

O tomto by sa síce dalo diskutovať, každopádne tieto pohľady včera dominovali trhom a priniesli sa aj na ázijskú obrátku. Nákupná párty tak pokračovala.  Panázijský index MSCI Asia Pacific si pripisoval zisk cez 1% a naďalej sa darilo aj japonským akciám, keďže po trhu sa širšie diskutovalo, že intervencia Bank of Japan proti silnému jenu je na spadnutie, čo by prinieslo úľavu najmä ťažko skúšaným japonským exportérom, ktorý zúfale strácajú konkurenciu, najmä voči ich kórejským vyzývateľom.

Európske otvorenie

Európski obchodníci však ráno už taký konštruktívny optimistický  prístup nemali a hlavné európske indexy dnes vidíme zatiaľ  v ľahkých červených číslach.  Včerajší robustný rast starokontinentálnych indexov totiž nezapadá do celkového ponurého obrazu svetovej ekonomiky a obáv o budúcnosť. O pesimizme zatiaľ síce nemôže byť reči, avšak opojenie z hlavy tak postupne ustupuje a trhy sa pozerajú späť na včerajšie slabé čísla nemeckých maloobchodných tržieb (jasný dôkaz slabého vnútorného dopytu a po spomalení v USA môže prudku zoslabnúť aj externý nemecký dopyt a veľký problém je na svete). Tie   boli tvrdohľavo ignorované, keď pozitívna nálada bola čerpaná len z externých dát z Austrálie, Číny alebo USA. V Európe však nič extra pozitívneho zverejneného nebolo. Čísla rastu za 2Q 2010 boli síce  dnes revidované mierne smerom nahor, no to je už hudba dávnej minulosti a budúcnosť vidí zhasínanie svetla na konci tunela. Bilancia prvých hodín: Eurostoxx 600 -0,18%, DAX -0,21%, CAC -0,22%, FTSE -0,07%.

Výhľad na dnes

Vidíme tak skôr prípravu na defenzívu a ústup. Veľa bude závisieť od krokov ECB na dnešnom zasadnutí, najmä od toho, či rozšíri a predĺži neštandardné nástroje na dodávanie likvidity na trhy. Túto možnosť už naznačila aj „superťažká váha“ ECB a prezident Budesbanky v jednej osobe Axel Weber. Nutnosť tohto kroku opisujú v dôsledku potreby podpory ekonomiky a jej ochrany pred zhoršovaním situácie. Je tak jasné, že ECB vidí rast rizík, no bude mať odvahu byť „ahead of curve“, teda akosi v predstihu a de facto tlačiť peniaze?  To nie sme u tejto inštitúcie takmer vôbec zvyknutý.  Ak sa tak však stane, trhy by to mohlo potešiť a mohli by pokračovať v raste v Európe a následne aj v USA, najmä za predpokladu, že dnešné US dáta (trh práce, podnikové objednávky a nerealizované predaje domov) neskončia katastrofálne.

Technické okno 

Včera sme videli zdolanie 50- dňového kĺzavého priemeru  (1077,65 bodu) na SP 500 futures  (ESU) so septembrovou exspiráciou a aj zatvorenie nad touto hladinou. To vytvára dobrý býčí základ pre ďalší rast smerom k 100 a 200-dňovému kĺzavému priemeru na 1102 resp. 1107 bodov. Významne býčo pôsobí aj zdolanie minulotýždňových maxím a vymanenie sa z klesajúceho kanála.  Jedine veľmi negatívny postoj ECB na situáciu v ekonomike a embargo na tlačenie peňazí by mohli trhy sklamať, aj keď toto by mohlo poškodiť viac euru ako samotným US akciám. Dnešný výhľad je tak opatrne býči, no cesta nahor je stále pohyb po tenkom ľade.  Supporty sú tak na leveloch 1077 následne minulotýždňové maximá 1072 a potom úroveň 1062 bodov.  Jedine ak sa nepodarí zlomiť ranné maximá 1082,50/80 mohla by sa negatívna nálada obnoviť.

Zdroj: Stanislav Panis, TRIMBROKER, a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *