Utorok 16. októbra. Meniny má Vladimíra

Dnešný výhľad pre akcie

Tri dni trvajúca pozitívna nálada na US akciovom trhu sa nakoniec skončila v slzách, kedy US akciové indexy včera prudko prepadli po zverejnení slabých výsledkov týždenných žiadostí o podporu v nezamestnanosti a po slabom výsledku Philadelphského prieskumu výroby.

Nové žiadosti o podporu totiž dosiahli hladinu 500 tis., čo je ich najvyššia úroveň od novembra 2009 a prieskum výroby z priemyselne silného dištriktu FEDU Philadelphia skončil v kontrakcii po prvý krát od júla 2009. Opäť sa tak do popredia dostávajú obavy o druhý pokles US ekonomiky. Hlavné US akciové indexy zaznamenali silné straty: Dow Jones -1,39%, SP500 -1,69%, Nasdaq Composite -1,66%.

Americký kolos spomaľuje

Posledné makroúdaje z US ekonomiky naznačujú, že najsilnejšia ekonomika sveta už stráca silu a ekonomická obnova už výrazne spomaľuje. Analytici začínajú výrazne revidovať odhad rastu pre nasledujúce obdobia. Príkladom je aj banka JP Morgan, ktorá včera znížila odhad rastu pre 3Q na 1,5% z 2,5% a pre 4Q znížili odhad na 2,0% z 3,0%. Ide už o ich druhú revíziu odhadov rastu pre rok 2010.

August v znamení M&A

Pozornosť včera pútala aj aktivita v oblasti fúzií a akvizícií (M&A). Prebratie spoločnosti McAfee, ktorá sa zaoberá bezpečnostnými systémami, včera oznámil výrobca čipov Intel. Akcie Intel reagovali na správu poklesom o 3,52%. Okrem klasického poklesu akcií pri fúzií sa pod pokles akcií podpísalo to, že je veľmi ťažké nájsť možné synergie medzi týmito dvoma spoločnosťami. Celkovo sa ale počas augusta roztrhlo s fúziami a akvizíciami vrece a počas augusta by mohol objem týchto aktivít presiahnuť objemy z marca, zatiaľ najsilnejšieho mesiaca. Dôvodom je pravdepodobne pokles akcií spoločností, ktorý robí akvizície atraktívne a zároveň stále obrovský objem hotovosti, ktorý majú firmy na svojich bilanciách.

Čínske akcie zakončili úspešný týždeň prepadom

Dnes po prvý krát za posledných šesť dní zaznamenal ázijsko-pacifický akciový benchmark MSCI Asia Pacific pokles a to hneď o značných 1,4%. Slabé makrodáta z US a prepad akciových trhov na Wall Street bol na pozadí poklesu, no silný jen ešte viac posilnil výpredaj na japonskom akciovom trhu. Index Nikkei 225 dnes stratil 1,96%. Nedarilo sa ani akciovému trhu v Austrálii a index S&P/ASX 200 dnes poklesol o 1,07%. Vyššie ceny zlata totiž brzdili prepad akcií. Čínsky Shanghai Composite dnes prepadol v súlade s celým trhom a stratil 1,7%. Za celý tento týždeň je ale index v zisku 1,37%.

Európa opäť v červenom rúchu

Európske akciové indexy dnes mierne strácajú, kedy nadväzujú na svoj včerajší pokles. O 10:25 klesá index FTSE 100 o 0,12%, nemecký DAX je v strate 0,53%a francúzsky CAC si pohoršuje o 0,26%. Riziko má opäť červenú a investori sa opäť utiekajú do bezpečnosti doláru a dlhopisov. Vzhľadom na prázdny makrokalendár ale bude kľúčom aktivita US obchodníkov.

Výhľad na dnes

US akciové trhy si včera pripísali značné straty kvôli výrazne slabým makrovýsledkom z US ekonomiky. Tie už naozaj začínajú poukazovať na možnosť druhého poklesu US ekonomiky. Dnes je ale makrokalednár prázdny a po včerajšom prepade by sme mohli vidieť korekciu predchádzajúcich strát. Pohybujeme sa totiž pri silných supportoch, od ktorých by sme mohli vidieť ochranné nákupy. Po zatvorení akciového trhu síce trh príliš dobre neprijal výsledky spoločností Dell a Hewlett-Packard (akcie v after hours obchodovaní poklesli o 2,82% resp. 1,01%), no dobre boli prijaté výsledky spoločnosti salesforce.com (+7,87% v after hours). Pre dnešný deň budeme skôr čakať na príchod US obchodníkov a na stanovenie ich smeru obchodovania, no vzhľadom na aktuálne úrovne vidíme skôr priestor pre dlhé špekulácie.

Technická situácia

Futures kontrakt na index SP500 ESU0 si buduje podobne ako včera silnejší support, teraz je to v pásme 1069/1066 bodov. Včera to bolo v pásme 1085/84 bodov. Support kvôli slabším makrodátam nakoniec trh prelomil. Dnes je ale makrokalendár slabší a mohli by sme vidieť skôr korekciu predchádzajúcich strát smerom k hladine 1085 bodov. Naopak prelomenie suportu 1066 bodov bude podporovať korekciu nadol až k hladine 1051 bodov.

Zdroj: Ján Beňák, TRIMBROKER.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *