Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Dnešný výhľad pre akcie

Nad globálnymi akciovými trhmi sa včera prehnala dokonalá búrka. Akcie boli vypredávané, dolár ako aj jen na menovom trhu posilňovali a dlhopisy boli nakupované ako o život.

Obavy o druhý pokles US ekonomiky, stále problematický vývoj v okrajových častiach Eurozóny, vstup japonského akciového trhu do medvedieho trendu, prepad predajov existujúcich domov v US na najnižšiu úroveň od roku 1995 a množstvo iných faktorov sa podpísali pod tento silný prepad akciových trhov. Index Dow Jones stratil 1,32%, benchmark SP500 si odpísal 1,45% a Nasdaq Composite dokonca skončil v strate 1,66%.

Od aprílových maxím na akciových trhoch sme takýchto prepadov videli minimálne dve desiatky. Pomerne často tak vidíme dokonalú búrku podobnú tej včerajšej. Ako hovorí americký komik Jon Stewart, problémom asi nebude množstvo dokonalých búrok ale to, že máme veľmi slabú loď, ktorá sa v tejto búrke len veľmi ťažko dokáže udržať nad hladinou. 

Táto loď je totiž pozliepaná z úverov a tie sa pri prvom kontakte s problémami stávajú okamžite príťažou. Cieľom by teda malo byť odhodenie nadmerných úverov a teda zníženie dlhu. Táto cesta je ale veľmi bolestivá a nikomu sa po nej bez donútenia nechce kráčať. Centrálne banky udržujú úrokové sadzby na rekordne nízkych úrovniach, aby odložili „deň zúčtovania“ na neskôr, no potrebná úprava bude raz musieť prísť…

Ázijské akcie znovu v silných stratách

Cyklus prepadov akciových trhov sa zase vracia naspäť do ázijského regiónu a index MSCI Asia Pacific dnes stráca 1,4%. Nálada na finančných trhoch je totiž stále extrémne negatívna, kedy jen pokračuje v posilňovaní a euro sa dostalo pod výpredajný tlak po tom, čo ratingová agentúra Standard and Poor´s včera po zatvorení US akciových trhov znížila rating Írsku kvôli rastúcim nákladom na sanáciu bankového sektora. Zároveň, japonské ministerstvo financií dnes oznámilo, že predchádzajúci mesiac sa tempo obnovy zahraničných tržieb japonských spoločností zhoršilo a to kvôli silnému jenu. Index Nikkei 225 dnes stratil 1,68%, austrálsky S&P/ASX 200 klesol o 1,40% a čínsky Shanghai Composite si odpísal 2,03%.

Nemeckí manažéri s lepšími výhľadmi

Na európskom akciovom trhu ale vyzerá situácia o trochu lepšie. Rating Írska bol síce znížený a agentúra Standard and Poors si myslí, že rating by mohol byť ešte dodatočne znížený kvôli nákladom na záchranu bankového sektora, no výrazne lepší výsledok prieskumu manažérov IFO presúva tromfy do rúk býkov. O 10:05 pridáva britský index FTSE 100 0,19%, nemecký DAX je v zisku 0,22% a francúzsky CAC 40 si pripisuje zisk 0,16%.

Výhľad na dnes

US akciové trhy padajú už štyri dni za sebou a tak by sme dnes mohli vidieť aspoň krátkodobú korekciu predchádzajúcich strát. Oporu by mohol poskytnúť lepší výsledok prieskumu manažérov IFO z Nemecka. Vďaka slabému euru a silnému HDP za 2Q sa manažéri cítia lepšie. Kľúčovým výsledkom dnešného dňa bude výsledok objednávok tovarov dlhodobej spotreby za júl. Ten sa očakáva so značným prírastkom, kedy dôvodom sú silné objednávky pre spoločnosť Boeing.

Otázkou ale je, či firma naozaj zaeviduje objednávky lietadiel v júli alebo ich bude evidovať postupne. Ich silnejší výsledok než očakávania by mohol akcie podporiť vo vymazávaní strát. Zatiaľ preto preferujeme skôr špekulačné dlhé pozície, no nezabúdajme, že celkový trend na akciách je medvedí a teda ide o špekulácie proti hlavnému trendu.

Technická situácia

Futures kontrakt na index SP500 stále ostáva pod líniou krku jednej ako aj druhej formácie hlava-ramená, ktoré sa na indexe vytvárajú. Medvedí výhľad ostáva zachovaný, pokiaľ ostávame pod hladinou 1061 bodov (línia krku prvej formácie) resp. pod hladinou 1070/75 bodov (línia krku druhej formácie). Pre dnešný deň ale preferujeme skôr odraz nahor smerom k hladine 1061 bodov. Tu o ďalšom vývoji rozhodne hlavne nálada US obchodníkov. Prelomenie by podporilo postup nahor k hladine 1070 bodov, naopak odraz od tejto úrovne by tlačil futures naspäť nadol k včerajším minimám v pásme 1047/44 bodov.

Zdroj: Ján Beňák, TRIMBROKER

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *