Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Dnešný výhľad pre akcie

Keďže je pondelok a akciové trhy sa za posledné hodiny veľmi nepohli, poďme sa pozrieť na tie najdôležitejšie udalosti, ktoré formovali ich vývoj počas minulého týždňa.

Akcie zaznamenali za minulý týždeň iba menší pokles, keď v piatok uzatvárali v okolí úrovne 1070, pričom v pondelok sa otvárali iba o 5 bodov vyššie. Avšak počas týždňa testovali kritickú rezistenciu na úrovni 1100, čo aj naďalej ostáva silnou úrovňou odporu. V komentári „Výhľad pre akciové trhy“ sme minulý týždeň rozobrali dlhodobejšiu technickú analýzu SP500 a na nej sa nič nemení. Naopak, nové dáta z americkej ekonomiky zverejnené vo štvrtok len prispeli k tomuto obrazu a priniesli silný akciový výpredaj.

500k

Opätovný návrat žiadostí o podporu v nezamestnanosti bol silným šokom pre všetkých, ktorí ešte verili, že americká nezamestnanosť je na pozitívnej trajektórií. Takéto negatívne číslo sme nevideli od 14. novembra 2009. 

Ak spočítame všetky žiadosti o podporu (vrátane existenčných), tak dosiahneme číslo 9,925 milióna, čo je pretrvávajúcou pohromou. V minulosti sa stalo 8x, že číslo prelomilo úroveň 500k, 6x z toho sme smerovali do recesie, alebo sme sa v nej už nachádzali. (2x nepotvrdené sa jednalo iba o týždenné úpravy). Tieto dáta naznačujú, že sme sa ešte nedostali ani z pôvodnej recesie.

Philly

Philly FED neskončil o nič lepšie, keď zaznamenal pokles o 7,7 oproti konsenzu +7,1. Je to prvé negatívne číslo od júla 2009. Za 3 mesiace oklesol o 29 bodov, čo je skutočný prepad. Ak sa pozrieme na dlhodobý priložený graf indexu, tak vidíme koreláciu medzi prudkými prepadmi a recesiou.

Pokles HDP v Q3

Minulý týždeň tak potvrdil to, o čom píšeme už dlhšie – recesia v USA ešte neskončila. David Rosenberg si myslí, že HDP zaznamená opätovnú kontrakciu už v Q3. Podľa toho, ako zlé dáta budú prichádzať, tak by americké HDP mohlo skončiť v pásme -0,5%/-1,0%.

Je až neuveriteľné ako veľká väčšina analytikov na Wall Street napriek tomu, že revidovali svoje odhady rastu, udržiava konsenzy v pásme +2,5%/+3,0%. Ako náhle budú analytici nútení revidovať svoje odhady, akciové trhy budú mať len ťažko dôvody na udržanie sa na súčasných úrovniach.

Ďalší vývoj akcií

Nie je preto náhodou, že za posledných 15 týždňov sme videli doteraz bezprecedentnú činnosť investorov – pokračujúci výber prostriedkov z akciových podielových fondov. Tlaky na pokles akcií sa začínajú zvyšovať, keďže ani napriek masívnej vládnej pomoci sa nedarí ekonomiku naštartovať.

Jednoznačne preto ostávame v medveďom trende, tak ako sme naznačili v uvedenej analýze. Až prípadné prelomenie nad 1100 by mohlo zastaviť krátkodobý negatívny trend. Stratégiou preto je predaj akcií pri každom väčšom náraste. Počas dnešného  rána zaznamenávame menší odraz do hora a trpezliví budeme a až do náznakov obratu na trhu, pričom ideálnym vstupom do krátkych pozícií sa javí úroveň 1090.

Zdroj: Ronald Ižip, TRIMBROKER.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *