Piatok 14. decembra. Meniny má Branislava, Bronislava

Dnešný výhľad pre akcie

Akciový index Dow Jones včera nedokázal udržať psychologickú hladinu 10 000 bodov a index ukončil obchodovanie pod touto hladinou a to po prvý krát za posledných sedem týždňov. Dôvodom bola neschopnosť prelomiť rezistencie ako aj absencia lídra medzi sektormi, ktorý by potlačil akcie na vyššie úrovne.

Všetky segmenty indexu SP500 totiž ukončili včerajšie obchodovanie v strate. Najmenej sa darilo technologickým akciám, energetickému sektoru a akciám finančných spoločností, teda trom najsilnejším segmentom indexu SP500. Akciové trhy na Wall Street tak ukončili obchodovanie v strate po piaty krát za posledných šesť obchodných seáns. Akciám totiž stále chýba silnejší impulz, ktorý by vyvolal výraznejší short squeeze resp. rely nahor. US ekonomika spomaľuje a zatiaľ nie je náznak toho, že by vznikala nejaká nová oblasť, ktorá by mohla vyvolať silnejší rast ekonomiky. Preto si na naozaj udržateľný býčí trh na akciách budeme ešte musieť počkať dlhý čas.

Špekulácie o intervencii pomohli akciám

Obchodovanie na ázijských akciových trhoch dnes bolo pomerne volatilné. V úvode hlavné benchmarky značne strácali vzhľadom na zatváranie US akciových trhov v červených číslach, no na konci seansy sa objavili správy, že japonský premiér Kan sa bude po zatvorení trhov vyjadrovať k ekonomike ako aj ku vplyvu silného jenu na ekonomiku. Trh zacítil možnosť intervencie a japonský Nikkei 225 veľmi rýchlo vymenil stratu 1% za zisk 0,95%. Austrálsky index S&P/ASX 200 si dnes pripísal zisk 0,32% a čínsky Shanghai Composite zatiaľ pridáva 0,29%. Akciový index Shanghai Composite ukončil dnešné obchodovanie v zisku 0,28% na úrovni 2610 bodov.

Európske obchodovanie zatiaľ nudné

Európske akciové indexy dnes znovu klesajú a o 10:20 footsie stráca 0,46%, nemecký DAX si odpisuje 0,41% a francúzsky CAC klesá o 0,57%. Dnešné obchodovanie je zatiaľ veľmi pomalé a bez dôležitejších impulzov k pohybu. Traderi totiž minimalizujú pozície pred dnešnou revíziou HDP US ekonomiky za 2Q a pred kľúčovou konferenciou centrálnych bankárov Európske akciové indexy dnes znovu klesajú a o 10:20 footsie stráca 0,46%, nemecký DAX si odpisuje 0,41% a francúzsky CAC klesá o 0,57%. Dnešné obchodovanie je zatiaľ veľmi pomalé a bez dôležitejších impulzov k pohybu. Traderi totiž minimalizujú pozície pred dnešnou revíziou HDP US ekonomiky za 2Q a pred kľúčovou konferenciou centrálnych bankárov.

Bernanke sa chystá na QE 2.0

Najdôležitejšou udalosťou dnešného dňa bude prejav prezidenta FEDu Bernankeho na konferencii centrálnych bankárov v Jackon Hole. Od jeho prejavu sa očakáva, že poskytne širší pohľad na ekonomiku a na situáciu na finančných trhoch. Ekonomika totiž stráca silu a rast v 2Q ako aj v 3Q bude len okolo 1%. Preto by Bernanke mohol povedať, že v prípade zhoršenia situácie je FED pripravený na ďalšie kolo kvantitatívneho uvoľňovania menovej politiky: QE 2.0.

Pokiaľ ale zhodnotíme efekt tejto neštandardnej menovej politiky zistíme, že jediné čo QE robí je, že zvyšuje cenu aktív, znižuje výnosy na US dlhopisoch a oslabuje dolár. Ceny aktív, hlavne domov, ale už nie je kam zvyšovať, nakoľko dopyt chýba, výnosy na US dlhopisoch už sú na rekordných minimách a dodatočný efekt ďalších nákupov bude minimálny a nakoniec dolár už tiež neslabne, no to vplyvom dlhovej krízy v Európe. Efekt QE tak bol z veľkej časti vyčerpaný. Keď sa začínalo s nákupmi dlhopisov Bernanke & Co. povedali, že ak tieto monetárne stimuly nebudú fungovať, stiahnu ich tak rýchlo, ako rýchlo s nimi začali. Deň zúčtovania je ale tu, no miesto načrtnutia možnosti stiahnutia stimulov vidíme skôr snahu o ich rozšírenie. Prečo? Ako hovorí Ludwig Von Mises, kto raz začne s tlačením peňazí, nikdy s tým nebude chcieť skončiť. Jednoducho trhy si zvykli na lacnú likviditu, ktorá neprúdi ku klientom, ale je určená na špekulovanie na finančných trhoch.

Nakoľko je dolár svetovou rezervou menou, môže FED tlačiť doláre bez výraznejšieho rizika. Nízke sadzby, ktoré FED zabezpečuje, zároveň dovoľujú rekapitalizáciu bankového sektora a teda sanáciu bankových kníh. Tlačenie peňazí tak pomáha udržiavať rovnováhu, no potrebná očista sa odkladá na dobu neurčitú. Kreatívna deštrukcia bola vymenená za stratenú dekádu. Bernanke preto nemá inú možnosť, než prísť s tlačením peňazí a ulahodiť finančným trhom. Reálna ekonomika zmenu takmer vôbec nepocíti, no je politicky lepšie pomôcť aspoň niekomu (finančnému sektoru) než povedať, že US ekonomiku čakajú ťažké roky.  

Výhľad na dnes

Obchodovanie na US akciovom trhu včera nebolo príliš pozitívne a očakávaný obrat na trhu sa nedostavil. Býkom sa nedarí získať kontrolu nad trhom ani na chvíľu. Dnes by ale trhu mohol v raste pomôcť prejav Bernankeho v Jackson Hole. Trh očakáva, že Bernanke naznačí druhé kolo kvantitatívneho uvoľňovania menovej politiky. Je veľmi pravdepodobné, že nové monetárne stimuly by pomohli akciám. Preto máme pre dnešný deň rastový výhľad. Mierne lepšia revízia HDP za 2Q by tiež akciám pomohla. Pripomíname ale, že trh by mohol využiť stratégiu sell-the-news a preto odporúčame zvýšenú opatrnosť v čase reči Bernankeho, teda o 16:00.

Technická situácia

Futures na SP500 majú dôležitý support v pásme 1037/33 bodov, ktorého prelomenie by otváralo priestor pre pokles k hladine 1000 bodov. Zatiaľ ale očakávame skôr postup vyššie vplyvom očakávanej reči Bernankeho. Priestor na rast by sa tak otváral k hladine 1060 bodov. Pripomíname ale, že trh často zvykne vypredávať očakávané správy, ako napríklad vypredané bolo QE Lite oznámené na poslednom FOMC. Preto treba zachovať zvýšenú opatrnosť. Trh je totiž stále v medveďom trende.

Zdroj: Ján Beňák, TRIMBROKER, a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *