Stvrtok 21. február. Meniny má Eleonóra

Dnešný výhľad pre akcie

US akciové trhy v posledných mesiacoch dokázali s veľmi silnou odolnosťou ignorovať problémy v Grécku. Udalosti na juhu starého kontinentu sa totiž týkali Wall Street len veľmi okrajovo. Včera ale nastal zlom v dôvere v Grécko a akciový trh už tieto signály nedokázal ignorovať.

Akciový index SP500 stratil 2,34%, index Dow Jones poklesol o 1,9% a Nasdaq Composite si odpísal 2,04%.

Grécky dlh má možno len tretinovú hodnotu

Ratingová agentúra Standard & Poor’s totiž včera znížila rating krajiny o tri stupne a to rovno do neinvestičného stupňa. Dôvodom je extrémne slabá schopnosť krajiny vyrovnať sa s nadmerným dlhom. Po prvý raz od vytvorenia EURa stratila niektorá z členských krajín investičný rating. To ale nebol koniec znižovania ratingov. Agentúra totiž znížila aj rating Portugalska o dva stupne. Behom jedného dňa tak dostala celá Eurozóna dva silné zásahy, ktoré už trhy nedokázali rozchodiť. Index volatility na VIX reagoval na nárast paniky v Grécku a Portugalsku nárastom o 31%, čo je najvyšší jednodňový nárast od októbra 2008. Podľa agentúry S&P by totiž nakoniec držitelia gréckych dlhopisov mohli skončiť len s 30% istiny, čo by pre nich znamenalo stratu 70%.

Goldman Sachs prvú skúšku obstál

Paniku si odniesli všetky segmenty indexu SP500, najviac ale finančný sektor, ktorý by mohol byť vystavený riziku strát z Grécka, Portugalska ako aj ďalších krajín, na ktoré sa fiškálna nákaza prenesie. Zo 79 komponentov finančného sektora sa darilo jedinej akcii: Goldman Sachs. Podľa analytikov totiž banka dokázala obhájiť svoje činy na hypotekárnom trhu a včerajšie vypočúvanie v senáte by sa nemuselo pre banku zle skončiť.

Grécky duch straší aj ázijské akcie

Zníženie ratingu pre Grécko a Portugalsko výrazne zasiahlo aj ázijské akciové trhy a index MSCI Asia Pacific dnes stráca 1,5%. Obavy o rozšírenie gréckej fiškálnej nákazy sa totiž veľmi rýchlo potvrdili. Počas dnešného obchodovania sa nedarilo žiadnemu segmentu indexu MSCI, no najväčší pokles zaznamenal finančný sektor. Kríza sa totiž vracia cez neho vracia naspäť a približne po roku opäť zasiahla trhy nepripravené. Index Nikkei 225 dnes zaznamenal pokles o 2,57%, austrálsky S&P/ASX 200 stratil 1,17% a čínsky Shanghai Composite po posledných pádoch oddychuje dnes zaznamenal pokles len 0,26%.

Európa padá pod fiškálnym mečom

Zníženie ratingu pre Portugalsko a Grécko prináša na akciový trh znova ďalší silný pokles a o 10:30 stráca index FTSE 100 0,83%, nemecký DAX je v strate 1,43% a francúzsky CAC klesá o 1,5%. Najviac sa ale nedarí krajinám zasiahnutých fiškálnym morom: španielsky akciový trh klesá o 2,93%, taliansky akciový trh o 2,14% a portugalský o 4,69%. Po včerajšom „roztopení“ sa dnes grécky akciový trh zmohol len na pokles o približne 1%. V aktuálnej situácii je kľúčom len to, ako zachrániť problematické Grécko. Skôr ale než sa sfinalizuje pomoc pre Grécko možno bude potrebovať pomoc aj Portugalsko…

Výhľad na dnes

Kľúčovým pre dnešný vývoj stále ostáva vývoj v krajinách PII(G)S, teda v Portugalsku, Taliansku, Írsku a Španielsku. Všetky tieto krajiny majú naozaj nahnutú fiškálnu pozíciu a stačí len veľmi málo, aby ich trh odsúdil podobne ako Grécko, ktoré si už na trhu nemôže požičať. Tieto udalosti sú prioritne pre akciové trhy negatívne, no na druhú stranu, v prospech ich rastu hovoria dve štatistiky.

Dve prorastové štatistiky

Akciový index SP500 včera zaznamenal prudký prepad, no podľa doterajších štatistík po dňoch, kedy padalo viac ako 90% všetkých akcií na trhu (major distribution day), nasleduje rastový deň. V prospech rastu hovorí aj štatistika o dňoch, kedy zasadá FOMC. Z posledných 19 zasadnutí akciové trhy rástli v 15 dňoch. Po včerajšom prepade tak zatiaľ očakávame korekciu silných strát. Celkovo ale index SP500 narušil svoj rastový setup a v nasledujúcich dňoch sa môže pokles veľmi rýchlo obnoviť.

FOMC bez zmeny v menovej politike

Doteraz zasadnutie FOMC, teda výboru pre menovú politiku FEDu, akcie väčšinou podporovalo v raste, no dnešný vývoj by vzhľadom na situáciu v Európe nemusel byť až taký jednoznačný. FED by na dnešnom zasadnutí pravdepodobne nemal pristúpiť k zmene menovej politiky, no nemal by ani začať diskusiu o predaji aktív zo svojej bilancie. Aktuálne by totiž mohli byť signály smerujúce k utesňovaniu menovej politiky zle prijímané. Korporátny kalendár dnes ponúka výsledky spoločností Comcast, Corning, Dow Chemical, General Dynamics a WellPoint, no žiadna z nich by nemala mať kľúčový dopad na vývoj akciového trhu. Prioritou bude vývoj v Eurozóne. Pripomíname, že dnes sa v Nemecku sa dnes uskutoční stretnutie predstaviteľov ECB, Medzinárodného menového fondu a nemeckej politickej špičky. Témou ich rozhovorov bude samozrejme Grécko. Určite sa vzhľadom na včerajšie udalosti budú snažiť pomoc pre krajinu urýchliť.

Technická situácia

Futures na akciový index SP500, ESM0, včera prelomili 20-dňový kĺzavý priemer, ktorý nebol zdolaný od konca februára. Technický obraz futures je tak medvedí s najbližším cieľom na úrovni 1170 bodov. Pripomíname ale, že včerajší silný prepad by dnes mohol byť z časti vymazaný a preto očakávame rast trhu. Od úrovne 1192,50 by sme ale mohli vidieť nové výpredaje, nakoľko úroveň 20-dňového kĺzavého priemeru by mohla byť silnou rezistenciou.

Akcie

Zdroj: Ján Beňák, CI Komodity.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *