Pondelok 15. októbra. Meniny má Terézia

Dnešný výhľad pre akcie

Akciový benchmark SP500 ukončil včerajšie obchodovanie v zisku 2,2% a na najvyššej úrovni za posledných 10 týždňov. Na tento piedestál trh dostala séria lepších korporátnych výsledkov, prudký nárast cien komodít, prelomenie levelu 200-dňového kĺzavého priemeru a nie až taký zlý výsledok ISM výrobného sektora.

Energetický sektor najsilnejším

Najväčší podiel na včerajšom silnom zisku indexu SP500 mal energetický sektor, ktorý skončil so ziskom 3,6%. Cena ropy si totiž pripísala zisk 3%, ťahaná slabnúcim dolárom, celkovým rastom cien komodít kvôli možnej potravinovej kríze a psychologickou podporou, kedy cena ropy prelomila dôležitú hladinu 80 USD za barel. Oporou boli aj správy, že spoločnosť BP začne s operáciou určenou na permanentné zastavenie úniku ropy v Mexickom zálive. Akcie spoločnosti pridali 2,47%. Vo veľkej miere ale trhu poskytol oporu výsledok ISM výrobného sektora. Očakávalo sa, že vzhľadom na slabé výsledky jednotlivých regionálnych prieskumov výroby skončí tento indikátor aktivity nákupných manažérov veľmi zle. Miesto toho ale výsledok skončil lepšie než očakávania. Reakcia trhu tak bola veľmi pozitívna a po tejto správe už akciám nič nebránilo rozširovať svoje zisky.

Čínske akcie v prudkom páde

Počas nočného obchodovania boli akcie pri svojich pohyboch už pokojnejšie, no býci si aj tak dokázali vydobiť slušné prírastky pre akciový trh. Index MSCI Asia Pacific si dnes polepšil o 0,6%. Dôvodom bol hlavne včerajší rast globálnych akciových trhov, kedy okrem lepších korporátnych výsledkov trhu pomohol už spomínaný, nie až tak negativisticky vnímaný, výsledok  ISM výrobného sektora z US ekonomiky ako boli očakávania. Oporou pre akcie boli aj vyššie ceny komodít. Japonský Nikkei 225 si polepšil dnes o 1,29%, austrálsky SP200 si pripísal zisk 0,66%. Celkovo tak bola seansa pokojnejšia, kedy ázijské trhy len dobiehali včerajší rast globálnych trhov. Zo zabehnutého rámcu sa ale opäť vymykal index Shanghai Composite. Ten počas poslednej hodiny obchodovania prudko prepadol a nakoniec ukončil dnešné obchodovanie v strate 1,7%.

Európske akcie korigujú včerajšie silné zisky.

Dnešné európske obchodovanie už nenasleduje včerajší vzlet a hlavné indexy skôr korigujú predchádzajúce zisky. O 10:05 index FTSE 100 klesá o 0,49%, nemecký DAX je v zisku 0,03% francúzsky CAC klesá o 0,12%. Celkovo je ale atmosféra skôr neutrálna a obchodníci vyčkávajú, ako skončia dnešné korporátne výsledky z US a či traderi na Wall Street budú mať znovu chuť potiahnuť akciové trhy vyššie. Dnešné výsledky z Európy sú zatiaľ dobré, kedy Deutsche Post (+2,81%) zvýšila vyhliadky zisku pre celý rok a automobilka BMW (+4,94%) zverejnila silné výsledky.

Výhľad na dnes

Dnes pred otvorením US akciového trhu očakávame kvartálne výsledky od množstva spoločností a z toho aj pár veľkých mien. Výsledky dnes predstaví chemická spoločnosť Dow Chemical (DOW, očak. EPS 56 centov), poskytovateľ platobných služieb MasterCard (MA, očak. zisk na akciu 3,33 USD), farmaceutická spoločnosť Pfizer (PFE, očak. zisk na akciu 52 centov) a výrobca potrieb pre domácnosť Procter & Gamble (PG, očak. EPS 73 centov). Makroekonomický kalendár dnes ponúkne výsledky nezrealizovaných predajov domov za jún, ktoré sa očakávajú s korekciu predchádzajúceho prudkého prepadu. Z ostatných výsledok očakávame predaje automobilov za júl. Vzhľadom na včerajšiu silnú rely máme pre dnešný deň neutrálny výhľad, aj keď stále preferujeme rast indexu SP500 k júnovým maximám na 1131.

Technická situácia

Spotový akciový index SP500 včera zaznamenal silný rast a priblížil sa k maximám z júna. Prelomený bol zároveň aj 200-dňový kĺzavý priemer. Prielomu síce chýbal potrebný objem, no letné mesiace nie sú príliš likvidné a zároveň jav, že akcie klesajú pod vyšším objemom a rastú pod nižším je už dobre známy. Technický setup tak naďalej vyzerá veľmi dobre, no vzhľadom na možnosť kontrariánskeho utorku ponechávame zatiaľ výhľad neutrálny.

Zdroj: Ján Beňák, TRIMBROKER.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *