Sobota 23. február. Meniny má Roman, Romana

Dnešný výhľad pre akcie

Výsledková sezóna v US pokračuje v plnom prúde a štatistiky výsledkovej sezóny hovoria, že až približne 80% spoločností prekonáva trhové konsenzy pre zisk na akciu. Okrem silných výsledkov ale včera akcie ťahal hlavne optimizmus ohľadom toto, že Grécko dostane prisľúbenú pomoc.

Grécky akciový trh si tak pripísal silné zisky a rovnako aj grécke dlhopisy, takže ich výnosy klesli. Zároveň, aj euro po dlhej dobe posilnilo, čo US akciový trh prijal tiež veľmi pozitívne. Index SP500 si nakoniec pripísal prírastok 1,29%.

Energetický sektor trpí aj napriek drahšej rope

Najsilnejším bol ale včera finančný sektor, ktorý korigoval predchádzajúce straty. Sektor si pripísal zisk 2,5%. Naopak najslabší sektor bol energetický, ktorý skončil s prírastkom len 0,1% a to aj napriek tomu, že vďaka slabému doláru si cena ropy polepšila o 2,3%. Dôvodom boli obavy o to, koľko bude spoločnosť BP stáť vyčistiť oceán od ropy, ktorá uniká z jednej z plošín v Mexickom zálive. Akcie spoločnosti stratili 8,4%.

Ázijský región konečne v zisku

Hlavný ázijský akciový index MSCI Asia Pacific dnes zaznamenal prvý rast v posledných štyroch dňoch, kedy oporu poskytol hlavne rast akcií na Wall Street po zverejnení ďalších sérii lepších kvartálnych výsledkov. Index dnes zaznamenal vďaka lepším výsledkom spoločností Motorola, Aetna a Celgene
prírastok  1,2%. Pomocnú ruku poskytla aj stabilizácia ohľadom vývoja v Grécku, čo vytlačilo index Nikkei 225 do zisku 1,21% a austrálsky S&P/ASX 200 zaznamenal prírastok 0,46%. Nakoniec dokázal svoje intradenné straty vymazať aj index Shanghai Composite a pripísal si prírastok 0,08%.

Európa sa teší s Gréckom

Hlavné európske akciové indexy si dnes pripisujú slušné  zisky a o 10:30 pridáva index FTSE 100 0,24%, nemecký DAX je v zisku 0,77% a francúzsky CAC rastie o 0,29%. Silné zisky si druhý deň po sebe pripisuje aj grécky akciový index, ktorý je v zisku 2,6%. Okrem optimizmu ohľadom Grécka dodáva akciám dôveru aj nárast cien ropy a slabší dolár. Dnes neočakávame z Grécka žiadne udalosti, no cez víkend by sme ale mohli opäť vidieť dôležité vyjadrenia na adresu Grécka.

Výhľad na dnes

Akciový trh včera zaznamenal ďalší silný prírastok a index SP500 sa vrátil nad úroveň 20-dňového kĺzavého priemeru. Výhľad tak opäť začína opäť nahrávať býkom, ktorí by sa mohli pokúsiť o retest predchádzajúcich maxím. Likvidity na trhu je stále dosť a Grécko by najbližšie dni nemalo akciám robiť problémy. Rizikom pre dnešný výhľad je ale finančný sektor, nakoľko včerajšie lepšie výsledky troch veľkých poisťovní neboli príliš dobre prijaté a zároveň možnosť trestného konania voči Goldman Sachs by tiež nemusela trhom nahrávať. Kľúčovým údajom dneška bude zverejnenie odhadu ekonomického rastu US ekonomiky za 1Q. Očakáva sa, že ekonomika zaznamenala v 1Q rast 3,3% vs. prírastok 5,6% predchádzajúci kvartál. Zároveň bude zverejnený výsledok aktivity nákupných manažérov z Chicaga a finalizácia spotrebiteľskej dôvery podľa Michiganskej univerzity za apríl. Predbežné čítanie skončilo veľmi zle, takže finalizácia by mohla byť revidovaná nahor. Korporátny kalendár dnes ponúka len výsledky energetického gigantu Chevron. Zatiaľ máme výhľad rastový no pripomíname, že prípadné piatkové poklesy bývajú veľmi často skupované k záveru obchodovania v očakávaní pondelkového rastu, ktorý sa síce tento pondelok nezopakoval.

Technická situácia

Futures kontrakt na index SP500, ESM0, počas posledných dvoch dní vymazal väčšiu časť utorkového prepadu a dnes sa dostáva na dosah tohtoročných maxím na 1 217 bodoch. Na tejto úrovni by sme mohli vidieť silnejší odpor, no celkovo by mala zotrvať prorastová nálada, hlavne ak výsledok HDP skončí nad trhovým konsenzom. Naopak supportom je level 1201 bodov, ktorého prelomenie by otváralo priestor k úrovni 1195 bodov.

Akcie

Zdroj: Ján Beňák, CI Komodity.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *