Sobota 23. február. Meniny má Roman, Romana

Dnešný výhľad pre akcie

Obraty na akciovom trhu prichádzajú často v dobe, kedy je sentiment absolútne negatívny. V piatok sme takýto jav mohli po dlhšej dobe opäť vidieť.

Najprv bol totiž ekonomický rast za 2Q revidovaný prudko nadol, následne Intel znížil vyhliadky príjmov, Boeing už predtým oznámil ďalšie odloženie dodávok modelu Dreamliner, spotrebiteľská dôvera skončila horšie než očakávania a nakoniec predstihový indikátor ECRI upozornil na riziká poklesu ekonomiky. Tieto správy naznačovali, že akciový index Dow Jones musí stratiť aspoň 200 bodov. Miesto toho ale akcie zaznamenali presne opačný pohyb a index Dow Jones skončil v zisku 165 bodov.

Ekonomický rast obmedzil import

Podľa revidovaných údajov rástla US ekonomika v 2Q tempom 1,6%. Hlavným dôvodom spomalenia rastu bol 32% prírastok importu, čo je najvyšší prírastok od roku 1984. Import skresal ekonomický rast až o 4,45 percentuálneho bodu. Americkí spotrebitelia tak naďalej preferujú tovary zo zahraničia, no tento vývoj nedáva dobré šance na obnovu US ekonomiky. Globálna nerovnováha sa stále neodstraňuje a žalúdkom svetovej ekonomiky naďalej ostávajú US spotrebitelia. Pokiaľ nepríde k potrebnej úprave a US ekonomika nezačne s udržateľnejším modelom ekonomického rastu, kríza v US tak skoro neskončí. Piatkové dáta dal do kontextu k historickým dátam aj analytik David Rosenberg. Štyri kvartály po tom, čo HDP dosiahne svoje dno, rastie US ekonomika zvyčajne anualizovaným tempom 6%. Rast na úrovni 1,6%, aj keď je lepší než očakávania na úrovni 1,4%, je stále veľmi slabý. Obrovské monetárne a fiškálne stimuly tak naozaj podporili ekonomiku len mierne.

Vitajte v recesii bilancií

Pomerne slabú ekonomiku vidí aj prezident FEDu Bernanke, ktorý mal v piatok kľúčový prejav na konferencii centrálnych bankárov v Jackson Hole. Podľa jeho slov ekonomika spomaľuje, no rast počas druhého polroka by mal byť stále kladný. Trh čakal hlavne na jeho vyjadrenia k dodatočnému kvantitatívnemu uvoľňovaniu menovej politiky. Tu Bernanke skonštatoval, že stimuly budú poskytnuté, ak to bude potrebné. Zdôraznil ale to, že FOMC sleduje hraničnú užitočnosť nových stimulov… Bernanke si uvedomuje, že monetárna politika samotná nedokáže odstrániť všetky problémy US ekonomiky. Vitajte v recesii bilancií. Pri recesii bilancií sa subjekty snažia splatiť svoj dlh a ani nulové úrokové sadzby ich neprinútia k tomu, aby znovu začali svoj život na dlh. Podobný osud stihol Japonsko počas dvoch stratených dekád. Firmy ako aj domácnosti zanevreli na úvery a miesto toho ich splácali. Bez ohľadu na to, ako sa zmení ich životný štandard resp. ziskovosť. Ekonóm Richard Koo hovorí o tomto jave ako o predajcovi jabĺk. Ten predá každý deň 100 jabĺk za cenu 50 centov za kus. Aký význam pre dopyt bude mať ako dá do regálov 1000 alebo 2000 ďalších jabĺk? Žiadny. A presne toto robia centrálni bankári. Vytvárajú nové peniaze, no dopyt po nich nie je žiadny. Komerčné banky môžu mať vo FEDe alebo BoJ obrovské nadbytočné rezervy, no sú to len naskladnené jablká, ktoré jednoducho nikto nekúpi. Kvantitatívne uvoľňovanie menovej politiky o trochu znížilo ich cenu, no viac atraktívnejšie pre domácnosti ich nespraví.

BoJ znovu stimuluje

Japonská centrálna banka BoJ dnes oznámila rozšírenie úverovej facility určenej na podporu bankového sektora. Ide o prvý dodatočný stimul v menovej politike od marca. Banky si tak budú môcť od centrálnej banky požičať dodatočných 10 bil. jenov a celkovo 30 bil. jenov. Úvery majú 3 a 6-mesačnú splatnosť. Facilita je ale skôr náhradou za intervenciu voči silnému jenu. Zaplnenie trhu jenmi by totiž mohlo oslabiť jen, ktorý oproti doláru dosahuje 15-ročné maximá. Japonský index Nikkei 225 si pripísal zisk 1,76%. Objem stimulov ale trh príliš nepotešil a pred oznámením stimulov si index pripisoval zisk výrazne vyšší a to až 3,2%. Austrálsky S&P/ASX 200 skončil so ziskom 1,89% a čínsky Shanghai Composite si pripísal zisk 1,61%.

Likvidita v Európe kvôli voľnu v UK nižšia

Európske akciové indexy si dnes pripisujú mierne zisky a o 10:20 pridáva nemecký DAX 0,22%, francúzsky CAC je v zisku 0,14% a španielsky IBEX v zisku 0,55%. Pripomíname, že UK akciový trh je dnes kvôli sviatku zatvorený. Najviac sa dnes darí segmentom zdravotníctva a utilít, teda defenzívnym sektorom. Celkovo ale traderi opäť skôr vyčkávajú na US obchodníkov, nakoľko je kvôli voľnu v Londýne likvidita na trhu nižšia.

Výhľad na dnes

Akciový trh v piatok zaznamenal naozaj výraznú rely, ktorú zastavili silné rezistencie. Dnes počkáme na schopnosť trhu prelomiť ich a preto máme výhľad neutrálny. Prelomenie rezistencií by totiž mohlo chvíľu trvať. Korporátny kalendár dnes neponúka žiadne dôležité výsledky, makroekonomický kalendár len výsledky osobných príjmov a výdavkov za júl. Preto budeme čakať na celkovú náladu US obchodníkov, no nie príliš pozitívne prijatie novej facility BoJ nedáva príliš veľa optimizmu.

Technická situácia

Pri futures na SP500 sme v piatok videli silný odraz nahor od silného supportu na úrovni 1037 bodov a vypĺňať sa začala aj formácia klesajúceho klinu. Postupu ale zabránila línia krku formácie hlava-ramená. Retest hladiny 1060 bodov a odraz odtiaľ vyššie cez líniu krku na 1074 bodov by bol dnes preferovaným scenárom. Prípadné prelomenie supportu 1060 bodov by otváralo priestor na pokles k hladine 1053 bodov.

Zdroj: Ján Beňák, TRIMBROKER.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *